קצרי רוח

כולם "שמאלנים שרופים", עד שזה מגיע לביקורת על הצבא

הקו שמחבר בין המהומה סביב "פוקסטרוט" ובין הניסיונות למנוע מסרבני גיוס להתראיין בגל"צ נוגע לקדושת הצבא בחברה הישראלית. יותר מדבריה של רגב, מטריד החסינות שבה צה"ל מקבל גם בקרב מתנגדיה

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

קו אחד מחבר בין שתי תקריות שעוררו באחרונה מהומה בתחום התרבות בישראל: המתקפה של שרת התרבות והספורט מירי רגב נגד הסרט "פוקסטרוט", והכרזת מפקד גלי צה"ל החדש, שמעון אלקבץ, לפיה לא יושמעו שירים של זמרים שלא שירתו בצה"ל ולא ירואיינו בתחנה סרבני גיוס. הקו הזה הוא קדושתו הבלתי מעורערת של הצבא הישראלי.

מה שמדאיג בשיח על "פוקסטרוט" הוא לא ההתבטאויות של רגב על כך שהסרט "מוציא את דיבת הארץ רעה", או שהיוצרים "תורמים להסתה של הדור הצעיר נגד הצבא המוסרי בעולם". מה שמסוכן זה דווקא התגובות של יוצרים, אנשי רוח ודמויות מהשמאל, שגם כשהם מותחים ביקורת על רגב, המדינה או מוסדותיה, ממשיכים לתת חסינות בלתי מוסברת לצה"ל. כך, ליאור אשכנזי, כוכב "פוקסטרוט", הבהיר שוב ושוב כי הסרט בכלל לא מבקר את צה"ל, אלא שרגב לא הבינה אותו; וכך הגדיל לעשות יהודה אטלס בטור דעה באתר זה, שטען כי הוא בעצמו "שמאלן שרוף", אבל הסרט אכן פוגע בתדמיתו של צה"ל. הראשון מגן על צה"ל בעקיפין, בכך שהוא מערער על הביקורתיות של "פוקסטרוט", כאילו זו הבעיה, והשני מגן עליו במישרין. לאלה, נוספים אמנים רבים שמנסים להתגונן מפני איומים באמצעות היחידה הקרבית שהם שירתו בה בצבא, כאילו רק כך יש להם הזכות להתבטא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ