קצר רוח |

על כיעור ויופי: אביב גפן ואייל גולן הם פרצופה האמיתי של ישראל הגזענית

כחלק מהריב הנאלח שלהם, העליבו האמנים אחד את השני בכך שהשוו זה את זה לערבים, ועוד העזו לכנות נשים אחרות מכוערות. אם אלה הם אנשי הרוח של ישראל, אין פלא שהתקווה לשלום דועכת

עבד ל. עזב
עבד ל.עזב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גפן וגולן. צילומים: ערוץ 2 וניר כפרי
עבד ל. עזב
עבד ל.עזב

ישראל גילתה את פרצופה האמיתי. הפרצוף שגורם לאנשים כמוני, שפעלו כל חייהם למען השלום, להתחיל להרהר בחרטה: זה היה לשווא? קראתי את המאמר שבו מתוארת ההתכשות המילולית בין הזמרים אביב גפן ואייל גולן כפי שהובאה על ידי "הארץ". שתי מסקנות עולות מהרפש המכוער שהטיחו שני הזמרים זה בזה: ראשית, שניהם גזענים מהסוג השפל ביותר, ושנית, נכון לימינו, ישראל לא רוצה ולא ראויה לשלום.

מבחינה מוזיקלית, אינני מכיר את שני האמנים ואין לי עמדה כלשהי בנוגע לאמנות שלהם: אני בור מבחינה זו, ואני רוצה להמשיך להיות כך, בוודאי אחרי ההצהרות הנבזיות שהם השמיעו. אבל הדיון הנאלח שהתפתח ביניהם דווקא כן מעניין אותי. תחילה שירבב גפן את שמה של זמרת נוספת — מירי מסיקה — לוויכוח. גם אותה איני מכיר, אבל גפן רמז בראיון שהיא לא יפה. חיפשתי אותה בגוגל, ובעיני היא יפה מאוד. בהמשך הראיון, גפן, האמן, זמר המחאה, בן התרבות ובעל הערכים האנושיים, השווה את אייל גולן למשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש באומרו כי גולן ו"המשורר מוחמד דרוויש" (כך לפי גפן) הם אותו דבר כש"רק ברית מילה מבדילה ביניהם".

כמובן שאייל גולן רתח על כך שהשוו אותו לערבי. הרי היהודים ממוצא מזרחי מוכנים לסבול כל עלבון וכל השפלה ורק שלא יזכירו את מוצאם הערבי. אז הוא הגיב בעלבון דומה משלו, וכתב שגפן מבחינתו הוא המקבילה לחנין זועבי: שניהם "עוכרי ישראל, שונאי צה"ל" ש"רק הרווח בשיניים" של גפן מבדיל ביניהם, ושניהם מכוערים.

אז מתברר שדווקא גפן וגולן הם אלה שדומים זה לזה. שניהם שיא הגזענות ובוודאי שיא הכיעור. לא הפיזי, כי זה לא מעניין, אלא הרוחני, האינטלקטואלי. האם חסרים לאביב גפן מגה־טרוריסטים, נוכלים, רמאים ואנסים מבני עמו, שהוא בוחר להשמיץ דווקא את המשורר מחמוד דרוויש? אם יש לו מחלוקת מסוג כלשהו עם אייל גולן, שיעשה טובה ויעזוב את הגזענות מכל הסוגים — נגד יהודי המזרח ונגד הערבים — ויכתוב ביקורת לגופו של עניין ולא לגופו של אדם. אולי זו דרישה שהיא הרבה מעבר ליכולותיו המוחיות, אבל לא יזיק לו לנסות. וחוץ מזה, לידיעת מר גפן, מחמוד דרוויש מוסלמי ולכן הוא נימול בדיוק כמו היהודים. אם המטרה היתה להוכיח את בורותו, הרי שהוא הצליח מאוד.

לגבי אייל גולן — חבל, חבל מאוד. סקר מהיר ולא מדעי שערכתי בבית קפה אצלנו בכפר הראה שלא מעט צעירים אוהבים את המוזיקה שלו, דבר שאי אפשר לומר על אביב גפן. אבל גם אם הוא זמר מוכשר שממלא איצטדיונים, הרי שהוא גמד נמוך מאוד כשמדובר בערכי אנוש. מה לו ולחברת הכנסת חנין זועבי? בהרבה מאמרים שכתבתי הצהרתי שיש לי אי־הסכמות גדולות עם דרכה, אמירותיה ופעולותיה המתגרות. אם כבר, היא לדעתי גורמת יותר נזק לחברה הערבית בישראל מאשר לכלל האוכלוסייה. אבל המראה החיצוני שלה, סגנון הלבוש שלה וחייה האישיים, אינם עניינו של אדם כלשהו פרט לה עצמה. בושה וחרפה שהוא מתייחס כך לאישיות ציבורית נבחרת. הוא יותר ממוזמן למתוח ביקורת ולמחות נגד פעילותה הציבורית של ח"כ זועבי, אפילו אשמח להצטרף אליו, אבל להתייחס אליה כ"מכוערת" זו עדות לחולי הנפשי של גולן, לא שלה.

זמרים ומוזיקאים נחשבים בכל העולם אנשי רוח, שבדרך כלל מובילים את חזית המאבק נגד הגזענות והלאומנות ובעד השכבות החלשות בכל מקום. אם שני הזמרים האלה הם הרוח של ישראל, אז זו מדינה חסרת רוח וחסרת השראה, אכזרית וכוחנית. אני נזכר עכשיו במאמרו של רון כחלילי "מה אביב גפן יודע בכלל על מחאה", ובו הוא מתייחס לצקצקנות של גפן, השמאלני הנאור, כלפי זמרים אחרים שאינם מוחים נגד העוולות בשיריהם. אבל מתברר שהכיבוש נמצא עמוק בלב של מר גפן. כשזה מגיע לאנושיות ולכיבוד הזולת, מתגלה הפרצוף האמיתי שלו — של ישראל — והוא מה־זה מכוער.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ