קצר רוח |

הפעם "ארץ נהדרת" היא זו בלי חוש ההומור

"ארץ נהדרת", שהעליבה קשות לא מעט פוליטיקאים, אמורה לספוג את תגובתו הנדיבה והצודקת בסך הכל של גלעד ארדן על קטילתו בתוכנית, מבלי שתפרסם הודעת דובר מגוחכת על סתימת פיות

דורון קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורון קורן

מותר היה לצפות ממערכת "ארץ נהדרת" לקצת יותר הומור עצמי, או לפחות יותר סובלנות לביקורת, מכפי שהפגינה בתגובתה להערותיו של השר גלעד ארדן על תוכניתה האחרונה. חבורת הקומיקאים שגרמה במשך השנים ללא מעט פוליטיקאים כמעט להתרסק או לפחות להאדים מעלבון, ולטעון עם זאת שהם ממש נהנים לצפות בתוכנית, אמורה לדעת לספוג גם ריקושטים קלים מצד הנעלבים.

נזכיר: בתגובה לשני מערכונים עוקצניים על תגובותיו הנמהרות והחמורות של ארדן בפרשות אום חיראן ו"טרור ההצתות", כתב השר לביטחון פנים בדף הפייסבוק שלו הערה ביקורתית על שני מערכונים אחרים באותה תוכנית: האחד על המתנחלים, שאותו כינה ארדן "כמעט אנטישמי", והשני הוא מערכון שבו הוצגה משטרת מחשבות שמפעיל לכאורה השלטון הימני נגד האזרחים. על כך כתב ארדן: "יותר מעשר שנים אתם בפריים־טיים עם תוכנית מגה שמאלנית שמשודרת לעם ימני, ואתם אשכרה עושים מערכון על זה שבישראל משתיקים שמאלנים?". הערה מתונה למדי ומוכרת, פיקחית במידה.

אבל ב"ארץ נהדרת" התקשו להכיל את זה ושיחררו הודעה לתקשורת (משעממת במיוחד בניסוחה, הרחוק מהברקותיהם): "ברכות לשר ארדן וליועציו על ההחלטה להצטרף, גם אם באיחור, לטרנד הפוליטי של השתקת ביקורת לגיטימית באמצעות כינויים כמו 'אנטישמי' ו'מגה שמאלני'". וההודעה הזאת היא, איך לומר, גם מתבכיינת וגם חסרת שחר (כי לנפגעים מותר להגיב, גם אם הם שרים בכירים. אלמנטרי, מולי שגב. וספק אם ה"הודעה לעיתונות" היתה על דעתו). הצירוף "השתקת ביקורת לגיטימית" הוא בוודאי קלישאה חבוטה לגמרי, לא משהו שמתאים לתוכנית המצחיקנית הזאת, שיכולה להיות נפלאה בשיאיה.

אבל אם כבר פותחים את העניין, אולי זו בכל זאת הזדמנות לבדוק את "המערכון הכמעט אנטישמי", כהתבטאותו של ארדן שגרמה לכם להרגיש מסכנים ונרדפים על ידי השלטון: במערכון הזה הצגתם בכפיפה אחת את נערי תג מחיר המסוכנים באמת במירעם הפלילי; את בנצי גופשטיין הגזען המתועב; את משתתפי "חתונת הדמים" הזוועתית — ואת בני קצובר, שזכה אצלכם לכתובית "סבא פוגרום". וזוהי כבר הכפשה מכוערת. אפשר לשנוא את דרכו המתנחלית של קצובר, אפשר להזדעזע מאמירתו שצריך להכפיף את הדמוקרטיה ליהדות, אבל הוא ממש לא שייך לגופשטיין ולא למציתים מכפר דומה, אלא לזרם המרכזי של המתנחלים שהתנער מהם בחריפות ובזעזוע. חבורת גופשטיין ורוקדי חתונת הדמים לא התנערו והם בהחלט מבאישים את שם ישראל ומעוררים אנטישמיות. לחבר אליהם את קצובר, ובמשתמע גם את רוב המתנחלים, זו בהחלט הכללה "כמעט אנטישמית" או לפחות אנטי ישראלית. ככה שארדן הגיב במקרה זה בצורה מדויקת למדי או לפחות לגיטימית לגמרי.

או ניקח דוגמה אחרת, את השיר על אלאור אזריה מהתוכנית הראשונה בעונה, שכבר קצר שבחים רבים ומשתפכים. השיר, לפי "רפסודיה בוהמית" של "קווין", בוצע אמנם במקצוענות אבל גם הוא סבל מסילוף דוחה במיוחד מייד במשפט הפתיחה: "מאמא, הרגתי איש/ טוב, זה לא לגמרי איש, זה ערבי שכוב על כביש". וזה הרי טיוח גס של האמת, כי לא היה מדובר, נזכיר שוב, באיש התמים שנקרא כאן "ערבי שכוב על כביש", אלא ברוצח ערבי שטוף־מוח שדקר חיילים בניסיון להורגם והיה חלק מגל רצח ערבי זוועתי ומתמשך בתוכנו הפוגע בחיילים ואזרחים, בנשים, בילדים, בתיירים. זה גל רצח מתועב לא פחות מהרצח החריג בכפר דומה שכולנו גינינו. ככה שהגיוס של הדרמה המוזיקלית הנוגה והאהובה של "קווין" לצורך הבלוף השירי הזה, הופך את כל העניין לסוג של קיטש שקרי לגמרי, בשירות כל שונאי ישראל (וכן, יש דבר כזה).

וברור כי הסילוף הזה הוא רק השתקפות של הניפוח השקרי שצברה פרשת אלאור אזריה בכלל: אזריה אכן שגה במעשה אסור, לא חיילי, מנוגד למוסר הצה"לי והאנושי בכלל, אבל הוא הרג כאמור רוצח, שלוח של מסע רצח. האופן שבו תהליך משפטי בעייתי וליבוי תקשורתי הציגו דווקא את אלאור כרוצח בסיפור, וניסו להציג את חצי העם לפחות (ובעצם הרבה יותר, כפי שכולנו יודעים) שהתקומם על מצג־השווא הזה כאידיוט פרימיטיבי, הוא עדות לכמה פגמים בסיסיים בתודעת השמאל, שהתנשאות היא רק אחת מהם.

ואם לחזור לגלעד ארדן: באותה תגובה פייסבוקית הוא הוסיף וכתב כי למרות הכל "ארץ נהדרת" היא "עדיין תוכנית מעולה בעיני" (תראו איזו נדיבות ואיזו אצילות, טראמפ לא היה נוהג ככה). אכן תוכנית מעולה, בהחלט לא תמיד, ואכן קומיקאים נהדרים במיטבם, שמזכירים לנו שאנחנו אכן ארץ נהדרת, גם אם המותקפים מעיזים לצייץ לפעמים משהו נגדה. רק לצייץ, כי הרי להם אין תוכנית בפריים טיים של ערוץ 2.

לשליחת מאמרי דעה בנושאי תרבות: opgallery@haaretz.co.il
נא לציין שם מלא וטלפון ליצירת קשר. המערכת אינה מתחייבת לפרסם את המאמרים ושומרת על זכותה לבצע שינויי עריכה ושכתוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ