קצר רוח |

הבעיה בהדרת דרדסית היא דווקא לא החרדים

הדרתה של דרדסית משלט בבני ברק חריגה (גם) בגלל שאף חרדי לא ביקש לשנות או להסיר אותה. דווקא בגלל שמדובר בצנזורה עצמית של גופים חילוניים כדאי לוודא שהביקורת מופנית למקום הנכון

נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השלט הערוך בבני ברק, השבוע
נתנאל שלומוביץ
נתנאל שלומוביץ

בימים טרופים של חיזבאללה וסוריה וחמאס על הגדר, סכסוכים פוליטיים בין ימין לשמאל, מזרחים ואשכנזים, בעלי בתים מול שוכרים – מזל שעדיין יש לנו חרדים לתקוף. כמו טרנינג ישן ונוח, שאפשר ללבוש בקלות ולהרגיש איתו בבית, כך זה נעים ונוסטלגי להפוך להמון זועם ולרטון על השעיר לעזאזל. אבל לפעמים התגובה אוטומטית מדי.

השערורייה התורנית התרחשה בבני ברק. במסגרת הקמפיין הפרסומי לסרט "דרדסים: הכפר האבוד", השלט בעיר החרדית עבר ריטוש והועלמה ממנו דמות הדרדסית. בחברת ההפצה פורום פילם האשימו את חברת שלטי החוצות בשינוי הכרזה בשאיפה לא לפגוע בתושבים החרדים המאכלסים את העיר. בראיון לניר גונטז' דחה מנכ"ל חוצות זהב את טענות פורום פילם, והתעקש שחברתו לא עורכת כרזות ושהאשמה מוטלת על המפיצים.

הסלידה של חרדים מצילומי נשים בכלי התקשורת ובמרחב הציבורי היא לא חדשה כלל. רק בשנה שעברה התנהל קמפיין בחירות שלם בארה"ב כשהמועמדת המובילה (שהפסידה בסוף) צונזרה ללא הרף בתקשורת החרדית בישראל. גם קשה למנות את כל המקרים שבהם שלטי חוצות הוסרו או רוטשו בערים חרדיות בולטות, כמו בני ברק ובירושלים. התגובות בתקשורת וברשתות החברתיות לתקרית הדרדסית הופנו רובן ככולן נגד החרדים, ואורי משגב הרחיק וקבע כי "הוקמה כאן מדינת טליבאן חמש דקות מתל אביב".

הצנזורה המגדרית אכן נוגדת כל ערך ליברלי של שוויון, אבל הפעם הביקורת מחטיאה את המטרה. כשבודקים את ההאשמות ההדדיות, זה ברור שהמקרה החדש חריג מקודמיו, ולא רק בגלל שאין כאן אשה בשר ודם. בדיקה מדוקדקת בפרטים מעלה שאף חרדי לא ביקש להסיר את הדמות הכחולה עם השיער הבלונדיני. העיתונאי החרדי ישראל כהן אף הסביר כי עיתונים חרדיים אמנם מצנזרים נשים, אך הדמות המאוירת אינה מעניינת אותם, ולכן לא ביקשו להסיר את השלט. "זה ספין שקוף של יחצני הסרט... תפסיקו לצחוק עלינו ולהפוך אותנו לבדיחה", ביקש.

אם מסתכלים על התמונה הגדולה של יחסי חרדים ושאר החברה הישראלית, המקרה המדובר הוא של צנזורה עצמית. ההוראה הגיעה מאנשים מחוץ לחברה החרדית שפונים לקהל לא חרדי, אבל במקרה שלט החוצות שלהם יושב בפיסת נדל"ן מרכזית ובולטת בגוש דן, היכן שגרים חרדים. הדיון הנסער בתקשורת וברשתות החברתיות, שחזר לעסוק בנטייה החרדית להדרת נשים, מחטיא את ההתפתחות החדשה: החרדים אוחזים בתפיסה חשוכה לגבי נשים, אך כעת אנו רואים אימוץ חילוני של רוח המפקד החרדי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ