קצר רוח |

המורשת המיזוגינית של "טווין פיקס"

לצד תרומתה האיכותית לטלוויזיה, הסדרה של דייוויד לינץ' היתה מהראשונות להשתמש באלימות נגד נשים כמניע עלילתי ואסתטי. גם בעונה החדשה, בעולם שבו הגברים הם הטובים והרעים, נשים הן בעיקר קורבנות

ענת סלע ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייל מקלכלן וניקול להליברטה
ענת סלע ענבר

כמעריצה ותיקה של "טווין פיקס" התרגשתי לקראת חזרתה של הסדרה למסכים. ובאמת, גם בעונה החדשה מתבלטות שוב המקוריות של היוצר וייחודיותה של הסדרה המאתגרות את הצופים. עם זאת, גם גישתה הבעייתית של הסדרה לנשים נמשכת.

"'טווין פיקס" היא אבן דרך משמעותית בהתפתחות דרמת הטלוויזיה היוקרתית כפי שאנו מכירים אותה כיום. למעשה, רוב סדרות הדרמה האמריקאית שנוצרו מאז "טווין פיקס" הושפעו במידה זו או אחרת ממאפייניה הייחודיים: הסיפור המתמשך והמהלכים העלילתיים המפתיעים, עירוב הז'אנרים, האקסצנטריות של הדמויות, אווירת המסתורין, האסתטיקה האופיינית, השימוש במוזיקה וההישענות על אופרת סבון.

אחת מפריצות הדרך שהסדרה איפשרה היא הביקורת החתרנית על האתוס האמריקאי וערכיו, שהוצגה בלב הפריים־טיים  — הרוע, הזוועה והאכזריות שרוחשים מתחת לשלווה האידילית לכאורה של עיירה אמריקאית "קלאסית" ושל המשפחה הגרעינית הפטריארכלית. לזהות הרוצח, בדרמה מלב המיינסטרים, היתה משקל סימבולי משמעותי בביקורת זו על החברה האמריקאית האידילית. אלא שכמו שהוזכר לא פעם, לינץ' עצמו התנגד לחשיפת הרוצח וטען כי היא נעשתה בלחץ הגוף המשדר. בכך, יש אולי יותר מרמז על סדר העדיפויות של הבמאי ועל הסלחנות לאלימות כלפי נשים בהשוואה לכלים האמנותיים והאסתטיים המקדמים את העלילה ומעצבים אותה.   

ואכן, למרות המסרים הביקורתיים והחדשנות, לקתה הסדרה בערכים בעייתיים במיוחד בכל הקשור להצגה ועיצוב של הדמויות הנשיות והנרטיב סביבן: "טווין פיקס" של 1990 הציגה מגוון דמויות, נערות ונשים, בעיירה שנדמה שהמהפכה הפמיניסטית פסחה עליה. הנשים היו לבושות באופן שמרני עד מסורתי או באופן סטריאוטיפי הנחשב למיני ומפתה, מרביתן עבדו במקצועות סטריאוטיפיים ומשוללי כוח חברתי אמיתי או לא עבדו כלל מחוץ לבית, מרביתן היו יפות מאוד ומראן החיצוני שימש לחיזוק הצגתן כחושניות ומיניות, אובייקט למבט הגברי של דמויות הגברים והצופים כאחד. חמור מכך, כולן היו קורבן לאלימות גברית.

השפעתה של "טווין פיקס" על הסדרות שבאו אחריה זכורה ומוערכת בהיבטים רבים אבל מודחקת בהיבט זה: "טווין פיקס" היתה הסדרה האמריקאית הראשונה שבה אסתטיקה, מורכבות, חדשנות ואמנותיות סבבו סביב נושאים קשים של אלימות כלפי נשים, וכך טופלה ומוסגרה האלימות באופן גרפי ואסתטי, ובתחכום עלילתי שלו הוקדש פירוט וזמן מסך. מאז הסדרה, ובהשפעתה, אנו נחשפים חדשות לבקרים לעוד ועוד סדרות שבמרכזן גופות נשים צעירות ויפות, ואלימות כלפי נשים, כחלק מה"איכות" הטלוויזיונית החדשה (אגב, דניס פוטר כבר יצר עוד קודם את הקישור הבעייתי הזה, ב"בלש המזמר" המופתית). 

לצערי, נראה כי לא הרבה השתנה ביחס לנשים בעולמו של לינץ': הסדרה מחזירה עולם שבו הגיבורים הפעילים, הטובים והרעים, הם הגברים, ואילו הנשים מוצגות שוב בנימה פאם פטאלית מחד גיסא, או כקורבנות לאלימות גברית מאידך גיסא, תוך הצגתן כאובייקטים אסתטיים בעלי נימה חושנית, גם במותן.

הכותבת היא ראשת מסלול יצירה טלוויזיונית בבית הספר לאמנויות הקול והמסך של מכללת ספיר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ