417 מיליון שקל הוקצו לשיקום ים המלח. זה הגיע להתנחלויות, כמובן

הממשלה החליטה להעביר תקציב עתק לים המלח. במקום לטפל בבעיה האקולוגית החמורה, הכסף יושקע בעיקר במיזמים מעבר לקו הירוק

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ים המלח, השנה
ים המלח, השנהצילום: גיל כהן מגן

לפעמים ההרגשה היא שאפשר להתפוצץ. ים המלח נעלם מול עינינו. המפלס של אחד מאתרי הטבע החשובים, הייחודיים והיפים ביותר בישראל ובעולם יורד במטר אחד בכל שנה. מדובר באסון אקולוגי בקנה מידה עולמי. האסון נגרם בגלל בני האדם ששאבו במשך שנים מים מן הירדן, הירמוך והכנרת וכמות המים שמגיעה לים המלח קטנה עד כדי כך שהים מתייבש. בפשטות — אנחנו מאבדים אותו. הוא ייעלם. כתוצאה מן ההתייבשות נוצרים בולענים. האדמה פוערת את פיה במחווה אפוקליפטית, כמעט מדע בדיונית, ומאיימת לבלוע כל מי שמתקרב.

ממשלת ישראל קיבלה אתמול (ראשון) החלטה, במסגרתה היא מקציבה 417 מיליון שקל לשיפור המצב בים המלח. לרגע התמלאתי תקווה. סוף סוף נעשה צדק עם הטבע. אלא שאז קראתי את ההודעה שמסר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו מחזקים את יישובי ים המלח ומסייעים להם להתמודד עם בעיית הבולענים. זו החלטה משמעותית. התופעה הזו הקשתה מאוד בשנים האחרונות על חיי התושבים באזור והשפיעה גם על התיירות. מדובר בטיפול ראשוני, אך חשוב מאוד".

מסע אינטראקטיבי בים המלח: היום שאחרי האסון

כלומר, במקום למצוא תרופה מתאימה לחולה כדי שיירפא החליטה הממשלה לפנק את השכנים הסובלים ושלחה להם חבילת שי. בתרגום פשוט — הכסף אינו מיועד חלילה להצלת הים אלא לתמיכה ביישובים. סליחה, אבל מה יעשו שם היישובים המסכנים בלי ים? לפי ההודעה במסגרת התוכנית, מתוכננת "החייאה של אתרי תיירות שננטשו והשקעה בפרויקטים תיירותיים חדשים". הרי היתה סיבה טובה לכך שהפרויקטים ננטשו. האדמה פשוט נשמטה תחת רגליהם, במובן הכי מילולי שאפשר לדמיין. אז איך יחיו אותם? האם הממשלה הודיעה לבולענים שהם בוטלו?

בולען סמוך לעין גדיצילום: אייל טואג

חגי עמית פירט ב"דה מרקר" לאן ילך הכסף: תכנון מתחם בשם "שער ים המלח" באזור צומת לידו, בקצה הצפוני של ים המלח; פיתוח שמורות טבע כמו ארץ המנזרים וקאסר אל־יהוד, גם הן בקצה הצפוני; פיתוח פרויקט מלונאות סמוך למצפה שלם; הקמה של חוף ציבורי חדש בצפון ים המלח. כל אלה נמצאים מעבר לתחומי הקו הירוק, במועצה האזורית מגילות, בחלקו הצפוני של חוף הים. למעשה, תחת מסווה של פיתוח תיירות — מדובר בהרחבת התנחלויות. פשוט כך (בניגוד לכך, יש להזכיר כי בימים אלו עובר המפעל של מוצרי "אהבה" ממצפה שלם לעין גדי, לתוך תחומי הקו הירוק, במה שנראה כצעד שיקל על יצוא המוצרים לאירופה).

נעבור לחלק הדרומי של הים. שם, במועצה אזורית תמר, מדובר בפיתוח תיירותי מחודש בנווה מדבר עין גדי; ובפרויקט מלונאות נוסף בעין גדי. עוד מוזכרים פיתוח תחומי חקלאות חדשים לשני הקיבוצים, ותוכנית ארוכת טווח לתחזוקה של כביש 90. שני הפרטים האחרונים מובנים מאליהם. האם אפשר שלא לתחזק את כביש 90?

לגבי עין גדי זה מוזר מעט יותר. בקיבוץ כבר פועל מלון אחד יפה. האם יבנו עוד אחד? הרי אין שם שום גישה סבירה אל הים. אנשי עין גדי כבר למודי סבל לאחר שנאלצו לנטוש את תחנת הדלק ומתחם התיירות למרגלות הקיבוץ, אזור שכולו נראה עכשיו כרשת בולענים מאיימת.

הקצפת החמוצה על העוגה היתה הודעתו של ראש המועצה האזורית תמר וחבר עין גדי, דב ליטבינוף, שהגיעה אתמול מיד לאחר החלטת הממשלה: "אני נרגש במיוחד. זהו יום חג עבור ים המלח ועבור מדינת ישראל בכלל שבטבורה ניצב אחד מפלאי הטבע הגדולים ביותר. במשך שנים אנו נלחמים למען הצלת ים המלח והטיפול בבולענים אשר מהווים מטרד של ממש. החלטת הממשלה מהיום מהווה חבל הצלה להמשך פיתוח ישובי ים המלח ואמירה ברורה כי ים המלח הוא נכס לאומי שאין לו תחליף. אני מודה לכל מי שלקח חלק במאמצים למציאת פתרון למצוקת האזור ומברך על כך בשם תושבי מדינת ישראל כולם".

לפני שמר ליטבינוף מברך בשמי כדאי לשאול על מה הוא בעצם מברך? הרי הכסף בפירוש אינו מיועד למציאת פתרון אקולוגי סביר לבעיית ים המלח. אז על מה השמחה? האם לא נכון יותר לפתור קודם את בעיית ים המלח? עם כל הכבוד והאהדה שיש לי למצוקתם של תושבי האזור — הבעיה האקולוגית של הים חשובה פי כמה.

זה גם הרגע להיזכר ולהזכיר שהמשטרה המליצה להעמיד לדין את ליטבינוף (שמכהן 14 שנים ברציפות כראש המועצה) באשמת מתן שוחד בפרשת פאינה קירשנבאום. בינתיים לא הוגש נגדו כתב אישום. אז איך ייתכן שים המלח נסוג בכל שנה ביותר ממטר וליטבינוף לא נסוג ממשרתו אפילו בסנטימטר? איך ייתכן שדווקא הוא מפרסם הודעות צוהלות על כך שעוד סכום עתק עבר מן הממשלה לידי המועצה בראשה הוא עומד ובשמה עשה לכאורה עבירות כספיות חמורות? הבדיחה הזו לא על חשבוננו. היא על חשבון ים המלח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ