קצרי רוח |

בשנה הבאה בבירה? תל אביב או חיפה יתגאו יותר לארח את האירוויזיון

על פי תקנון תחרות השירה האירופאית, אין הכרח לקיימה בבירת המארחת. זה הזמן להרגיע עם הפטריוטיזם ולהיזכר שירושלים היא מרכזה השלטוני של המדינה, אך בכל הנוגע לאירוויזיון – הפער בינה לבין ערכי השוויון בכל צבעי הקשת ענק כמו הלהיט הזוכה של ישראל

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטע ברזילי, אמש בכיכר רבין. בתל אביב פועם הלב האמיתי של חובבי התחרות
איתי שטרן
איתי שטרן

תרועות הניצחון של נטע ברזילי באירוויזיון 2018 התחלפו מהר מדי בשיח ער על לוגיסטיקת קיום אירוויזיון 2019 בירושלים הבירה. "היכל הפיס ארנה או בטדי", קירוי ההיכל, גודלו, סידורי ההושבה ושאר דיונים בעניינים טכניים כבר החלו כבר לצבור כותרות, שהרי הפקת האירוויזיון היא משימה לוגיסטית מורכבת: החל מבחירת האולם, דרך הבאת המשלחות ואירוחן ועד לסידורי האבטחה וכפר האירוויזיון שמוקם מדי שנה בעיר המארחת.

הלחם הפוליטיקאים, מירי רגב את איוב קרא, השכיל להבין את גודל ההזדמנות שנפלה בחלקם — בכל זאת, 200 מליון צופים, הם לא עניין לזלזל בו — והבהירו בקול גדול כי האירוויזיון אכן יתקיים בבירה. גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הכריז חגיגית כי ירושלים היא שתארח את התחרות בשנה הבאה. הנימה הפטריוטית שהתלוותה לאמירות הללו התווספה לחגיגות העברת השגרירות האמריקאית לאזור חיוג 02, מתוך רצון לצבוע את ירושלים בצבעי נורמליזציה שכה חסרים לה, תדמיתית ומציאותית כאחד.

בכל המהומה הזו, שמשקפת בעיקר חוסר יכולת להינות מניצחון מתוק ולו לרגע אחד, צריך להעמיד דברים על דיוקם: אין, לפחות על פי תקנון האירוויזיון, שום חיוב לקיים את התחרות בעיר הבירה של המדינה המארחת. בריטניה קיימה את אירוויזיון 1998 (בו ניצחה דנה אינטנשיונל) בעיר בירמינגהאם. גרמניה אירחה בדיסלדורף ושוודיה קיימה את התחרות במאלמו. ירושלים, יש לזכור ולהזכיר, היא אכן עיר הבירה של ישראל. בכל הנוגע לאירוויזיון, היא רחוקה מרחק עצום מהאני מאמין של התחרות האירופאית, שחוגגת מדי שנה ערכים כמו שוויון והכלה בכל צבעי הקשת המגדרית, הגזעית והמינית.

האם ירושלים רוצה לשחזר את "ההישג" שרשמה מוסקבה כשדרשה מבאי התחרות לא להראות סממנים להט"ביים בכדי לא לפגוע ברגשות ההמונים, והפכה למושא לבוז מצד מדינות מערב אירופה? האם ירושלים, שבה נאלצו לגדר מצעדי גאווה וקיימה את "מצעד העוז והענווה" (או "מצעד הבהמות" בעגה התקשורתית), שבו צעדו כ–200 איש ביוזמת ח"כ בצלאל סמוטריץ' בלוויית בהמות וכלבים במחאה על מצעד הגאווה בירושלים, תוכל להכיל גדודי גברים בפאייטים, שבאו מרחוק כדי להפגין את אהבתם החד־מינית?

ונניח שירושלים תפגין אצילות ורוגע לנוכח מפגני הגאווה הללו — מה יהיה על השבת? הרי האירוויזיון מתקיים מדי שנה במוצאי שבת, ולפני האירוע המרכזי מתקיימים שני חצאי גמר במהלך השבוע. החזרות הגנרליות לאירוע, ועל כך אין עוררין, חייבות להיערך באולם עצמו במהלך סוף השבוע. למעשה, החזרה הגנרלית שנערכת בשישי בערב היא המכריעה בכל הקשור לניקוד השופטים מרחבי היבשת שצופים בה. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כבר התריע על דרישה למניעת חילול שבת באקט פבלובי, שהבהיר ששום שלב בהכנות לאירוע לא יהיה פשוט.

בניגוד לירושלים, שאירחה כבר פעמיים את האירוויזיון מכבר, תל אביב טרם זכתה לכבוד. לעיר, שהפכה לבירה עולמית של תיירות גאה ומארחת מדי שנה עשרות אלפי להט"בים, יגיעו ההמונים בשמחה גדולה כדי לחגוג בה הן את אירועי האירוויזיון והן את אירועי הגאווה, הסמוכים זה לזה השנה. העובדה שכיכר רבין הפכה למוקד התפרצות השמחה הספונטנית על זכייתה של נטע ברזילי בליסבון, כפי שקרה בדיוק עם זכייתה של דנה אינטרנשיונל לפני 20 שנה, מבהירה היטב היכן פועם הלב הישראלי של חובבי התחרות.

ואולי, למרות הכל ובכדי למנוע עוד מחלוקות מיותרות, נכריע שהאירוויזיון יתקיים דווקא בחיפה. העיר היפה, ששוכנת על הים, מכילה גם את אצטדיון סמי עופר שיכול להתאים בול לאירוח התחרות. הוא גם מקורה, גם רחב ידיים וגם החדיש מבין שאר האלטרנטיבות. מעבר לכך, חיפה, בניגוד לירושלים, יכולה להיות משווקת בכנות כעיר בה מתקיימים בפועל חיים משותפים בין יהודים לערבים. מדובר בעיר חילונית למהדרין, שרגילה לתפעל תחבורה ציבורית בשבת ונמצאת במרחק שעת נסיעת רכבת מתל אביב, בה יתארחו ככל הנראה מרבית התיירים ואורחי התחרות. חיפה יכולה להיות כתובת יפה לאירוויזיון 2019. אחרי הכול, גם מירי רגב תסכים שעדיף לפרגן קודם כל לפריפריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ