קצרי רוח |

אופירה נגד נתניהו? בסך הכל מריבה קטנה של האליטה החדשה

הנאום של אופירה אסייג עורר מעט את השמאל המובס, אבל מדובר בעוד מופע של אגו ובורות בתוך החונטה התקשורתית־שלטונית. גם כאן, המנצח האמיתי הוא נתניהו

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופירה אסייג ואייל ברקוביץ
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

לא, "אופירה וברקוביץ'" אינם התקווה החדשה של השמאל הישראלי, או התרחשות מרנינה בנוף הפוליטי בכללותו. מי שחשב כך ולו לרגע, בהתרוממות רוח פתאומית של שמאלנים מובסים או בהתעניינות של צופים מנומנמים, טועה ומטעה. גם אחרי התכתשות רעשנית עם יאיר נתניהו ובנימין נתניהו ומירי רגב, כל הצדדים נותרו כשהיו: כולם מייצגיה של אליטה תקשורתית־שלטונית ימנית חדשה מגובה באהדה המונית, מחוברת לעטיני השלטון ויונקת ממנו טובות הנאה כדי להאדיר את הרייטינג. קווים עיקריים לדמותה: בורות מהולה בוולגריות ובחוסר רצון בולט להבין מהן זכויותיהם של אנשים בזירה הפוליטית.

כשאסייג בחרה להזכיר לנתניהו שהוא לא פוטין, ואנשים שנאבקים על זכויותיהם אינם שמאלנים, היא עשתה זאת לא מפני שפתאום נחתה עליה הארה מבורכת על מצב השיח במדינת ישראל. היא נאמה מפני שיאיר נתניהו, וולגרי ואהוד, עלב בה בתערובת מבחילה של מיזוגיניה וגסות רוח. לא חוק הלאום והתגובות עליו, לא הדה־לגימטציה המוחלטת של השמאל שנתניהו האב והבן עמלים עליה, גם לא רדיפת ארגוני החברה האזרחית ופעיליהם הטרידו אותה. רק העלבון הפרטי הזה, ורק היכולת להלום במעליב באופן אישי מבעד למסך הם שיצרו את הנאום. הנה הוכחה שלא תמיד האישי הוא פוליטי. במקרה של אסייג, הכל אישי.

בנאומה, עשתה אסייג כל מה שרק אפשר כדי להתבדל מ"שמאלנים". היא התוודתה שתמיד הצביעה למפלגות ימין, קבעה כי "ככה זה אצלנו שנולדים בפריפריה: סובלים ומצביעים", ולא טרחה לומר כיצד קיפוח הפריפריה והחלשה מתמדת של השכבות המוחלשות ממילא הן מדיניות ימנית מכוונת ורבת שנים. היא גם לא התעמתה עם הימין או הקואליציה על יסוד הצבעות חוזרות ונשנות נגד חקיקה סוציאלית שהשמאל מנסה לקדם. אלה אפשרויות פוליטיות להתייחסות לנתניהו ודובריו, אבל אסייג לא מעוניינת בהן כלל. בזווית הצרה כל כך, היחידה שמעניינת את מלכת ה"שופוני" בטלוויזיה, אין עניין באפשרויות האלה כי הן לא סוחטות רייטינג. האישי דווקא כן, כידוע לכל צופה בווידוי שקרי כלשהו לעיני המצלמות.

גם בהתייחסותה למירי רגב, הכל אישי. רגב לא ראויה להיות שרה? מדוע? כי עלבה באסייג וקראה לה "אשה רעה". לא הגזענות הבוטה של רגב, לא האמביציה שלה כצנזורית התרבות הראשית בישראל, ודאי לא ענין זניח כמו ריקוד עם אוהדי לה פמליה לצלילי "שיישרף לכם הכפר".

מי שמתעקש להיאחז בתקווה בעקבות דבריה של אסייג, מוזמן להמשיך ולהאמין שהנה, נאמרו כאן דברים ראויים על הפחדה, פילוג ושיסוי שנתניהו זורע באזרחיו. ובכן, מהי התשובה הראויה לכך? "תרגיעו", היא פונה למשפחה המלכותית בכללותה. נזיפה אמהית, רכה, ושהכל יישאר במשפחה.

דווקא תגובתו של אייל ברקוביץ' מדגימה יותר מכל את חוסר העניין המופגן של שניהם במה שחורג מטבורם. "הרמתי טלפון לביבי", מגלה ברקוביץ' — ומסמן את עצמו כבכיר באליטה שנתניהו מוכן להטות לו אוזן — ומתברר שהלה "לא ידע" על הפוסט המעליב נגד אסייג! שערורייה! ברקוביץ' רמז שהפוסט נמחק בשל התערבותו. ברקוביץ' חזר וסיפר — כמי שאינו שמאלן, חלילה — שהוא "תמך" ביאיר נתניהו כשזה התגלה כשוחר מאורות זנאים בפרשת ה"פוסיקט". ברקוביץ' גם לא מאמין בזכותם של אנשים להפגין נגד היועמ"ש מנדלבליט, להתלונן על הנעשה בבית ראש הממשלה או להפריע לנאומו, כפי שהתברר במשדרים רבים מדי: כדי להראות עד כמה כל זה לא פוליטי וכפוף אך ורק לקודים המצ'ואיסטיים הנושנים של השכונה, הוא מאיים על נתניהו ג'וניור ש"נכנס למגרש של הגדולים" רק כשעלב בחברתו, אסייג.

זה לא המגרש של הגדולים. זו אחוזת הטורטלים החדשים, גרסת המציאות הכואבת. היחיד שמבין זאת לעומק, היחיד שאינו מפגין בורות כי אם חשיבה מתוכננת ושיטתית על הגבלת זכויות פוליטיות של אזרחיו — הוא נתניהו עצמו. עד כה, הזיהוי המוחלט של מתנגדיו כ"שמאלנים" ואויבים מתברר כהצלחה תקשורתית־תודעתית מסחררת, שתחילתה ב"השמאל שכחו מה זה להיות יהודים" מ–1997. היא תימשך כל עוד בעלי כוח בשיח הציבורי ייזהרו מאוד מזיהוי כ"שמאלנים", וימליצו לראש הממשלה להרגיע, במקום להסביר מדוע אין לבחור בו ובעושי דברו שוב.

למצער, אסייג היתה יכולה לומר שלא תצביע שוב ל"מפלגות הימין". הרי במשדר הצעקני, הוולגרי שהיא מנהלת כבר הזדהה הפרטנר שלה כמי שמצביע כחלון, אבל בכך אין כל סכנה של שמאלנות, חלילה. אפשר רק לנחש שאם "ירגיע", תלך שוב אחרי נתניהו ועושי דברו. ככה זה באליטות, חדשות וישנות כאחת: רבים קצת באופן אישי אבל מתוקשר, וממשיכים יחד אל עבר השקיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ