יעל אלבז
רופול מקבל כוכב בשדרת הכוכבים בהוליווד במארס האחרון
רופול מקבל כוכב בשדרת הכוכבים בהוליווד במארס האחרוןצילום: MARIO ANZUONI/רויטרס
יעל אלבז

שנת 2018 היתה שנה גדולה עבר מעריצי "המירוץ לדראג של רופול", המשודרת בערוץ יס דרמה ובסטינג טי־וי. במארס קיבל השחקן, הזמר, הקומיקאי והדראג קווין הכי מצליח ומוכר בעולם, כוכב בשדרות הוליווד ובספטמבר, תוכנית הריאליטי שיצר ומוביל כבר כמעט עשור זכתה סוף סוף בפרס האמי בקטגוריית תוכנית הריאליטי הטובה ביותר. בכך קיבלו גושפנקה כל המעריצים והמעריצות, שנאלצו להסביר במשך שנים מי זה רופול ולמה התוכנית שלו היא הדבר הכי טוב בטלוויזיה.

בכל העולם, וגם בישראל, קהל המעריצים של התכנית אדוק יותר מש"ס. מדובר בריאליטי תחרותי מותח, מצחיק, מרגש ומעורר השראה שתומך בראש ובראשונה באהבת אדם וקבלת השונה, מה שמושך אליו צופים מכל שכבות הגיל והמגדר. הקרנות המוניות של פרקי "עונת האולסטאר" הרביעית (עונות בהן משתתפות מתמודדות עבר פופולריות שלא ניצחו, ומשודרת בימים אלו גם בישראל), נערכות בברים ברחבי העולם כולל בתל אביב; כוכבות עבר של התוכנית פצחו בקריירות דראג מצליחות ומופיעות בכל העולם - בקרוב תופיע בישראל הדראג אלסקה, שניצחה בעונת האולסטאר השנייה; במקביל פורח גם יקום אינטרנטי עשיר הכולל ערוצי יוטיוב, פורומים עמוסים בדיונים אינסופיים, מאות חשבונות אינסטגרם וכמובן "דראג קון", כנסים שנתיים בו פוגשים מעריצים את המשתתפות.  

רופול ב"מירוץ לדראג של רופול", עונה 2
רופול ב"מירוץ לדראג של רופול", עונה 2צילום: YES

אך אירוע שהתרחש מאחורי הקלעים של הפרק הרביעי בעונה הנוכחית, ששודר בסוף השבוע, עורר את זעמם של מעריצים רבים. מנילה לוזון - משתתפת ותיקה בתוכנית, שזכתה במקום השני באחת העונות המוקדמות ואף השתתפה בשתי עונות אולסטאר - חשפה בחשבון האינסטגרם שלה התערבות בוטה וצנזורה מטעם ההפקה.  

באתגר הראשי של הפרק, שנקרא "חמוקיים ופיתולים", התבקשו המתמודדות להציג שמלות נשיות חובקות גוף. לוזון תכננה להציג פרשנות אמנותית למטלה ולבשה שמלה אדומה ועליה מעין פד צחור מעוטר בכתם דם עז. באינסטגרם היא הסבירה כי השמלה נועדה להעצים מסר של דימוי גוף חיובי, "בודי פוזיטיב", אותו מקדמת התוכנית ללא הרף. היא הוסיפה כי ההתייחסות לדם המחזור החודשי נועדה לעודד את המעריצות שלה לדבר על התופעה הטבעית שנשים רבות מתביישות בה. אך אז, כך סיפרה, דרש ממנה רופול בכבודו ובעצמו להחליף את השמלה וציין כי מדובר ב"טעם רע".

השמלה אותה התכוונה ללבוש מנילה לוזון לאתגר "הקימורים והפיתולים"

איזו אכזבה. הסיבה לכך שאני כל כך אוהבת את התוכנית של רופול, היא דווקא בגלל שהיא נושאת בגאווה דגל של חירות, אהבה, שוויון ושמחה. זו תוכנית שמציגה חבורת גייז שלובשת בגדי נשים ומפטפטת ללא הרף על "טאקינג" (tucking, פעולת הסתרת הפין כדי ליצור אשליה של איבר מין נשי), מין, זהות מינית ומגדרית, הומופוביה, טרנסופוביה, שמנופוביה, הפרעות אכילה, גזענות, כפייה ורדיפה דתית ועוד שלל סוגיות רדיקליות. כל מתמודד ומתמודדת מתקבלים בחיבוק, ללא ביקורת ושיפוט. אבל עכשיו נחשף הקו האדום של רופול - והוא המחזור הנשי, אפילו כשהוא מוצג בצורה אלגנטית ואמנותית כמו בשמלה של לוזון. מדהים בעיניי שאפילו גבר שכל הקריירה שלו מתבססת על אימוץ של זהות נשית מוקצנת לא מסוגל להתמודד עם תופעה נשית בסיסית וטבעית לחלוטין.

השמלה החלופית אותה לבשה מנילה לוזון

דראג הוא כלי פוליטי, חלק מתרבות חתרנית ואמנותית, שמשתמשת בהומור ובדימויים כדי להציף נושאים חשובים על הספקטרום המיני והמגדרי, וגם נוגעת בנושאים טעונים כמו גזע, שוויון, אחווה, ומעל הכל - וזה המוטו שסוגר כל פרק בתוכנית - אהבה וקבלה עצמית. בסירובו להציג דימוי של מחזור נשי, מבטל רופול חוויה מהותית של מחצית מאוכלוסיית העולם ומעביר מסר שאומר - תאהבו את עצמכםן, אבל על המחזור שלכן אני לא מעוניין לשמוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ