קצר רוח |

הראיון של אילנה דיין עם עמית סגל הוכיח שכולם משרתים את נתניהו

התמונה שהציג סגל לפיה 95% מהעיתונאים הם שמאלנים מפספסת את הסיפור: בעידן של שקרים וספינים, גם עיתונאים שמצביעים למרצ דואגים שנחשוב שאין תחליף לראש הממשלה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילנה דיין ועמית סגל, אתמול בתוכנית "עובדה"
חיים לוינסון

שני אנשים שאני מעריך, אילנה דיין ועמית סגל, התכנסו בערב הבחירות לראיון על פוליטיקה ועיתונות. גם בחלק הפוליטי יש מקום לדון ולהאריך, אבל בשל דוחק השעה אני חש חובה למהר לחלוק על הדברים שנאמרו שם.

בראיון/שיחה ביקש סגל להציג את התזה שלו: התקשורת מתחלקת ל-95% שמאלנים ו-5% ימנים. הוא, הימני, החיה הנדירה, נדרש לעמוד בסטנדרט הרבה יותר גבוה מאשר עמיתיו השמאלניים הבינוניים (ברובם). דיין לא חלקה ושיחקה את השמאלנית לרגע.

סגל אוהב את החלוקה הזאת, ומהראיון ברור מאיפה זה מגיע, אבל בעיני היא מפספסת את התמונה הגדולה. זה בכלל לא חשוב מי ימין ומי שמאל, אלא מי משרת את מוקדי הכוח והשלטון ומי לא. הבעיה היא לא עם עיתונאים שמאלניים בינוניים, אלא עיתונאים בינוניים שבגלל בינוניותם משרתים את השלטון. דווקא כי סגל הוא אידאולוג ולא משרת מוקדי כוח, זה צורם לי יותר.

זה בכלל לא משנה אם עמית סגל ימני וכל שאר הכתבים בחברת החדשות, או בערוץ 13 או בידיעות שמים מרצ בקלפי. מה שחשוב זה מה שרואים על המסך. ומה שרואים זה עדר הולך וגדל של משרתים. קחו לדוגמה את המראיינת מצד שני, אילנה דיין. אני מהמר שהיא הצביעה למחנה הציוני, אבל מה זה משנה בכלל? מתי בפעם אחרונה היא עשתה משהו שלא מתכתב עם סדר היום של הממסד הבטחוני? מה בראיון עם יאיר גולן הנכיח את הפלסטינים מעבר היותם מגרש המשחקים של הגנרל חובב הקרבות? מה זה משנה איזה פתק אתה שם בקלפי אם אתה לוקח חומר של ארגון ימין, שם עליו את כל המשקל העצום של "עובדה" ומועך איתו את עזרא נאווי. מה זה משנה אם אתה שם מרצ אבל לא שואל את עצמך לרגע אחד: למה בעצם ראש הממשלה וכל הליכוד וכל הכסף החוץ גופי וכל כך הרבה ארגונים רוצים לפגוע בשרברב אחד? וגם אם שיכנעת את עצמך שזה מאוד חמור שהוא מוסר אנשים לרשות, מתי תגיע כתבת ההשלמה על החיים בדרום הר חברון, שדיין כל כך חרדה להם ולרווחתם?

וזו רק דוגמה אחת. יותר ויותר כתבים ומגישים מתקרנפים בעת האחרונה. בבחירות בארצות הברית ראינו את הבעיה הקשה של התקשורת בעת הזו: מטעמי רייטינג, מטעמי עצלות ומטעמי החשש שיגידו שהם לא אובייקטיבים, הם לא יודעים להתמודד עם מכונות של שקרים. היחסים בעולם הישן של התקשורת היו מבוססים על כבוד הדדי מינימלי ועל המחשבה שמנהיגים מתביישים לשקר. כשמגיע שקרן כפייתי העיתונאים לא יודעים מה לעשות. זה בכלל לא חשוב איזה הערת סיום זורקים לכתבה או איזה פרשנות סולידית, אלא איך אתה בוחר ואיך אתה ממסגר את הסיפור החדשותי שלך.

כשאני פותח היום מהדורת חדשות, לא משנה באיזה ערוץ, אני רואה הרבה כתבים, אולי שמאלנים בלב, אבל כולם משרתים של בנימין נתניהו. מחר אגב, הם יהיו משרתים של איימן עודה או בצלאל סמוטריץ'. העיקר ש"יהיה סיפור". כל פעם אני למד על איזה "הצעת חוק חדשה" או "יוזמה" או כניעה לספין כזה או אחר שמטרתו לבלבל את הצופים, להוציא אותו מקונטקסט או ליצור רעש לא רלוונטי לחיי כאן.

כשיש שורה ארוכה של כתבים שהבינוניות שלהם לא יודעת לייצר תוכן חדשותי מעניין אז הם הופכים למשרתים של השלטון כי הם צריכים כל הזמן את הפוליטקאי ש"ייתן להם משהו" כדי שתהיה להם כותרת לעיתון או "סיט-אפ" למהדורה. ועכשיו זה פוליטקאי מימין אז כן, הם משרתים את הימין. כשפותחים מהדורה באמירה ש"ראש הממשלה אומר שלא יירתע מלהכות את החמאס למרות הבחירות", מה זה משנה מה הכתב מצביע והאם הוא משתף פעולה עם תעמולת השקר הזו?

כשאף אדם שמראיין את ראש הממשלה לא טורח לתקן אותו שכן נהרג אדם מהטילים שנורו מרצועת עזה, כשאף כתב לא טורח לתקן אותו שהסכם הגרעין לא בוטל, כשאף כתב לא טורח לעמת אותו עם נתונים על ההצלחה הכלכלית של ישראל, כי הם חוששים להיות שמאלנים מדי או לא בקיאים בחומר או חושבים שזה רזולציות שלא מעניינות את הציבור או כל הסיפורים שמספרים לעצמם - אזי מתקבע לאורך הזמן הנרטיב של נתניהו ואין בלתו. עיתונות תפקידה לעשות סדר ולתת קונטקסט. כשהיא לא עושה את זה, היא נותנת לכוחות גדולים לעשות את זה בשבילה. וזה בעיני, הסיפור היותר חשוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ