הפעלת אוטובוסים בשבת במהלך האירוויזיון חושפת את צביעותה של עיריית ת"א

תחת הסטטוס־קוו עיריית תל אביב טוענת לאורך השנים שהיא לא יכולה להפעיל תחבורה ציבורית בתשלום בשבת, אך כעת היא מוכיחה שהיא יכולה לעשות זאת ברצותה, על חשבונה

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס בתל אביב, בתקופת הבחירות בעיר
נעמה ריבה
נעמה ריבה

עיריית תל אביב הודיעה אתמול (ראשון) שהיא תפעיל כ–50 אוטובוסים שישמשו את חובבי האירוויזיון ויסיעו אותם בחינם ממוקדים שונים בעיר אל האולם שבו יתקיימו האירועים בסוף השבוע בין ה–17 ל–18 במאי. ההחלטה של העירייה נבעה מרצון למנוע כאוס בסוף השבוע של האירוע וכנראה גם למנוע עוגמת נפש בקרב התיירים שעלולים להיות מרומים על ידי נהגי מוניות שיפקיעו מחירים. באופן עקרוני, זו החלטה מבורכת. מנגד, היא חושפת את צביעותה של העירייה, ושל ראש העיר רון חולדאי בפרט. ההחלטה גם חושפת את צביעותם של הפוליטיקאים החרדים בישראל, שבכל הקשור לאירווזיון צעקות הגעוואלד שלהם שקטות למדי. תודה לאל שהם נותנים לאירוע זה להתקיים.

הסטטוס קוו הישראלי שבעקבותיו נחקק ב–1991 החוק לאיסור הפעלת תחבורה ציבורית בימי המנוחה לא מאפשר הפעלת תחבורה ציבורית בתשלום ברוב חלקי המדינה. לכן, עיריית תל אביב טוענת לאורך השנים שהיא לא יכולה להפעיל תחבורה בתשלום, כי החוק לא מאפשר לה. אלא שיש משהו אחר שהיא כן יכולה לעשות והיא מוכיחה זאת בהפעלת האוטובוסים בימי האירווזיון וזה להפעיל תחבורה על חשבונה.

עיריית הרצליה למשל עשתה זאת בקיץ שעבר ומתכננת לעשות זאת שוב בקיץ הקרוב. החל מחודש מאי יפעל בהרצליה קו לכיוון חופי הים ואזורי הבילוי. היו עוד ערים שהפעילו תחבורה בשבת לזמן קצר כמו כרמיאל, שעצרה בינתיים את ההפעלה בשל חוסר היענות, אבל העירייה שם מתכוונת לבחון זאת שוב בעתיד. גם במודיעין ובגבעתיים בחנו את הרעיון, אך הוא נפסל על ידי מועצת העיר וראשי הערים.

האיסור המטופש על תחבורה ציבורית בשבת, הוליד בשנים האחרונות התארגנויות פרטיות שמפעילות תחבורה ציבורית בשבת. כך למשל, האגודה השיתופית "נוע תנוע", שמפעילה כמה קווים בשבת ובהם הקו המתוקשר בטבריה (שם ככל הנראה הקו ממומן על ידי גורם חיצוני אנונימי). האגודה התגברה על החוק בצורה מתוחכמת. היא גובה כסף מחברי האגודה כדי לממן את פועלה. עיריות, כמו תל אביב או גבעתיים, היו יכולות לסייע לה להרחיב את פעילותה אם היו מממנות חלק מהנסיעות, כך שעלות הנסיעה לא היתה נגבית באופן ישיר. למשל, קו 63 הפופולרי שמחבר בין רמת גן, גבעתיים ותל אביב ובו אני נוהגת להשתמש, מופעל על ידי נוע תנוע, אך לא פועל בשישי בערב בגלל תקציב. אם העיריות היו מסייעות, הוא היה יכול לפעול.

קובי מרימי. התיירים יוכלו לנסוע בתחבורה ציבורית ולראותו בשבתצילום: אורטל דהן

חולדאי נוהג להתגאות בכך שתל אביב היא עיר חילונית. היא אכן כזו, אך חבל שהוא לא מחזק זאת באמצעות תחבורה ציבורית בשבת. למעשה חולדאי וראשי ערים נוספים חותמים על הסכמים קואליציוניים עם השותפים למועצה שמקבעים את הסטטוס קוו בנושא.

בהסכם הקואליציוני האחרון שנחתם בין חולדאי לבית היהודי נכתב כי ב"כל הנוגע לתחבורה ציבורית בשבתות ובחגי ישראל, תפעל העירייה רק על פי המסגרת המוקנת לה על פי חוק". גם בהסכם הקואליציוני שחתם רן קוניק בגבעתיים, עיר עם רוב חילוני מוחלט, שאחת החברות במועצת העיר שלה היא סיעה דתית קטנה בשם "הבית שלנו", נכתב כי הסטטוס קוו בענייני דת יישמר בעיר, "ולא תועלה כל הצעה שיש בה כדי להפר אותו".

בתשובה לשאלה מדוע עיריית תל אביב לא מפעילה תחבורה בשבת באותה מתכונת שתפעיל תחבורה בימי האירוויזיון השיבו לי בעירייה כי "תחבורה ציבורית בשבת היא צורך חיוני שיש לקדם ברמה המטרופולינית" וציינו בנוגע לאירווזיון ש"בשל היעדר תחבורה ציבורית בשבת נוצר מצב שבו התיירים שיגיעו יהיו חייבים תחבורה כדי להגיע ל'אקספו' (מתחם האירוע) ולהשתתף במופע. על כן החליטה העירייה לממן הסעות בחינם למופעי האירוויזיון במהלך סוף השבוע של גמר התחרות".

גם תושבים רבים בתל אביב חייבים תחבורה בשבת כדי לצאת מהבית. אבל רק כאשר מדובר בתיירים, העירייה נזעקת לעזרתם. טוב שהעירייה מארגנת הסעות לתיירים שבאים לאירוויזיון, אך הדבר רק מוכיח שכאשר חולדאי רוצה משהו — במיוחד משהו שמשרת את יחסי הציבור שלו — הוא נוקט בפעולה.

חולדאי אינו שונה מראשי ערים אחרים, שיש להם את הכלים לקדם תחבורה בשבת אם באמת ירצו, אך הם בוחרים לבגוד בתושביהם החילונים. נקווה שבעיריית תל אביב יבינו, יחד עם עיריות נוספות בסביבה כמו גבעתיים, רמת גן, חולון ועוד, שגם לתושבים יש זכות לניידות בשבת — לים, לחברים, לקניות או לביקור בבית חולים — ולא רק לתיירים שמגיעים לצפות באירוויזיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ