נגישות היא זכות יסוד. דווקא באירוויזיון היו הראשונים להבין את זה

אירוויזיון 2019 יהיה משדר הטלוויזיה הראשון בישראל שיוגש בשפה פשוטה ונגישה, מתוך כבוד לבעלי מוגבלות קוגנטיביות. יש לקוות שמהדורות החדשות יאמצו במהרה את הגישה

אריאנה מלמד
אריאנה מלמד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריאנה מלמד
אריאנה מלמד

הזוכה הגדול באירוויזיון 2019 כבר נקבע, והוא לא השיר שייבחר בסופו של דבר. הזוכה הגדול, לטעמי, הוא בכלל לא שיר, והוא ישראלי לגמרי. הוא פרויקט שנולד במחלקת הדיגיטל של תאגיד השידור הציבורי כשנחתה עליו המשימה המורכבת לארח את התחרות השנה. הייתי שמחה להיות נוכחת ברגע שבו אנשים מודאגים ויצירתיים אמרו לעצמם ולזולתם "טוב, אז מוכרחים להנגיש. לכולם".

מסך ההנגשה של התאגיד לשידורי האירוויזיון
מסך ההנגשה של התאגיד לשידורי האירוויזיוןצילום: כאן

רוב האנשים שקוראים את הטור הזה מן הסתם לא זקוקים להנגשה של תוכנית טלוויזיה, אבל מחוץ למסך ומעבר לדפי העיתון, חיים בישראל מאות אלפי אנשים שהצפייה וההנאה מתחרות הזמר הגדולה בתבל נמנעה מהם עד כה. כולנו מכירים את הבועה הקטנה על המסך שבה ניצב אדם שמתרגם לשפת הסימנים לטובת מוגבלי שמיעה, אבל תחשבו בבקשה על אנשים עם מוגבלות ראייה, שלא יכלו מעולם להיות חלק מן ההתרחשות הססגונית, הכיפית והקמפית הזו. למשל, אנשים שלא דוברים אנגלית, שפת התחרות, ולא מצליחים לעקוב אחר הכתוביות בעברית — עולים חדשים או מאות אלפי אנשים ששפתם הראשונה היא ערבית או רוסית. חכו, יש עוד — על פי הדו"ח השנתי של מכון ברוקדייל, כ–17% מבני אדם החיים בישראל בגילי העבודה הם בעלי מוגבלות קוגנטיבית.

הם אזרחים כמוכם וכמוני. ככאלה, הם זכאים לכל השירותים שתאגיד שידור ציבורי מעמיד לרשות מאזינים וצופים. מוגבלות קוגניטיבית היא מניפה מרהיבה של קשיים ואתגרים, החל בתסמונות גנטיות שמגבילות את היכולת לחשוב במונחים מופשטים או לעקוב אחרי שטף אינפורמציה מורכב, דרך מצבים פיזיים — אחרי אירוע מוחי, למשל — עבור בלקויות למידה, ועד לעתיד הצפוי לכולנו: האטה הדרגתית ביכולת לעבד מידע חזותי וקולי מורכב.

הקושי מתעצם בגלל הצורך באוריינות טכנולוגית שעדיין אינה זמינה ונגישה לכל כדי לעקוב אחר אפשרויות ההצבעה. את כל אלה ועוד ביקשו בתאגיד לפצח, והגיעו למסקנה שבהיעדר הנגשה מותאמת, מיליון צופים לא יכולים ליהנות מן המשדר. כך, במגוון של ערוצים ואפשרויות, נולד מיזם שמעולם לא היה כמותו בישראל — או בכל תאגיד שידור צבורי אחר באיגוד השידור האירופי, שאחראי על האירוויזיון. ברדיו, בערוץ היוטיוב של התאגיד ובערוצי הטלוויזיה יהיו שידורים בערבית וברוסית, בשפת הסימנים ובתיאור קולי לטובת לקויי ראייה, ובתרגום לעברית, בשפה פשוטה שמאפשרת לילדים ולמבוגרים עם מגבלה בעיבוד של הפגזת המידע מן המסך. את כל האפשרויות תמצאו באתר התאגיד או בהפעלה של קוד QR.

קובי מרימי, אתמול בחזרה לקראת גמר האירוויזיון
קובי מרימי, אתמול בחזרה לקראת גמר האירוויזיון. בקרוב עם תיאור קולי לטובת לקויי ראייהצילום: Andres Putting

זאת הפעם הראשונה בתולדות האירוויזיון, או בתולדותיו של משדר טלוויזיוני חגיגי כלשהו, שמגוון ההנגשות הזה מתאפשר. זו יוזמה ישראלית וולונטרית לגמרי; תאגיד השידור האירופי, שחולש על כל פרט זעיר של התחרות ושידוריה, מעולם לא ביקש זאת וסביר להניח שגם לא חשב על דרכי הפתרון היצירתיות. זו תהיה הפעם הראשונה שמשדר טלוויזיה בישראל מוגש גם בשפה פשוטה ונגישה מאוד, מתוך כבוד אמיתי כלפי אנשים שזקוקים ללשון הזאת ולצרכים שלהם. את המלאכה מבצעים במכון הישראלי להנגשה קוגניטיבית, ואנשיו גם דאגו לכך שלא תיפגם ההנאה מן השירים עצמם. לא, הם לא ידברו בקריינות מעל המוזיקה, אלא יקדימו לכל שיר הסבר קצר על תוכנו. הם גם יסבירו בזמן אמת למי שאינו מתמצא בסבך הטבלאות והדירוגים מה קורה שם — ותודו שלעתים קרובות גם חובבי אירוויזיון ללא מוגבלות קוגניטיביות מסתבכים בשלב הדירוג.

יש לקוות שאיגוד השידור האירופי יאמץ את הפרויקט בחום, ויהפוך את ההיערכות הישראלית לתו־תקן של האירוויזיון בשנים הבאות. מותר וצריך גם לפנטז מעבר לזה: על מהדורת חדשות יומית מונגשת קוגנטיבית. אין מקום מתאים מן התאגיד ליצירתה והפקתה.

נגישות היא זכות יסוד של אזרחים בדמוקרטיה, ודאי במרחב הציבורי שאמור להיות "של כולם". בפשטות, זו נגזרת הכרחית של עקרון השוויון. בישראל, המלחמה על הנגשה מכבדת לכל עדיין נמשכת; בעוד שהצורך בהנגשה פיזית די ברור לרוב הציבור — אבל לא תמיד לרשויות — הנגשות אחרות עדיין לא מובנות מאליהן, ואיכות חייהם של המון אנשים עם מוגבלויות נפגעת מכך בכל יום נתון. בקופת חולים ובאוטובוס, בביטוח לאומי ובעירייה, בכל מקום שבו נדרשת אינטראקציה עם הרשויות כדי לחיות חיים עצמאיים ככל האפשר, בעלי מוגבלויות מופלים לרעה. האירוויזיון השנה הוא הוכחה שאפשר גם אחרת, וצריך אחרת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ