קצרי רוח |

עוד יום, עוד עיתונאי שנפל קורבן למכונת ההסתה של הימין

טעות הסיקור שעשה כתב החינוך של ערוץ 13, עמרי מניב, נסלחת מול הישגיו המפוארים כעיתונאי חוקר. לעליהום עליו יש סיבה פוליטית

אורי זכי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב נאמבורג. הטפות מוסר צבועות
אורי זכי

ביממה האחרונה החל עליהום של מכונת ההסתה של הימין נגד עוד עיתונאי, הפעם מי שנמצא תחת הגלגלים הוא כתב החינוך של ערוץ 13, עמרי מניב. את מכונת ההסתה הזאת קשה לעצור, היא דורסנית, רבת זרועות כתמנון וגורמת גם לגדולי העיתונאים והדברנים לשתוק ולהתנצל. והנה הפעם המכונה סימנה עיתונאי חדש ויש לה את כל הסיבות.

בשנים האחרונות עמרי מניב חשף בדקדקנות מרשימה ובעיתונאות חוקרת אמיצה את תופעת ההדתה. הוא חשף את טקסי בית המקדש שמעביר משרד החינוך לילדים בבתי ספר חילוניים, את מערכות השעות שבהן מכניסים עוד ועוד תכנים דתיים, את ההפרדה בין ילדים וילדות בבתי ספר וכמובן, את עולם המכינות — שבו משרד החינוך ומדינת ישראל מממנים לעתים דברי הסתה גזענית, מיזוגניה והומופוביה.

מניב חשף הקלטות של הרב קשתיאל, ראש ישיבת "בני דוד", המסביר לתלמידיו כי "האדונים הם היהודים והעבדים הם הערבים". חשף את הקלטות הרב גיורא רדלר שטען כי "באידיאולוגיה שלו היטלר צודק. יש עולם גברי שנלחם, שעניינו כבוד ואחוות לוחמים, ויש את העולם הנשי הרכרוכי, המוסרי, של לתת את הלחי השנייה". כן חשף מניב כי הרב יגאל לוינשטיין, ממקימי וראשי המכינה הקדם צבאית בעלי, מספר כי להט"בים נושאים מחלה ויש לטפל בהם כמו במגפה. רק השבוע, לצד החשיפה שהובילה לעליהום עליו, חשף מניב כי שר החינוך חולם על בתי ספר לנבואה במקום אוניברסיטאות.

אכן, מניב טעה הפעם. במקרה של הרב אסף נאמבורג הדברים הוצאו מהקשרם, כפי שנחשף בכאן 11. מניב מיהר להתנצל ולקחת אחריות. אין בטעות זו כדי למחוק גילויים קודמים וחשובים שלו. יתרה מזאת, האם שמעתם מלהקת דורשי ההכאה על חטא התנצלות על פירסומים מגמתיים של דברים שלא היו ולא נבראו? האם שמעון ריקלין היכה על חטא על שציטט את הפרסום, שהתברר כאמבוש מתוכנן ומבוים, של "אם תרצו" בנוגע למרצה ולקצינה במדים באוניברסיטה העברית? האם פתחי וזימרי התנצלו על שהדהדו את התחקיר השקרי על שוברים שתיקה, פרי העבודה של ארגון השתולים "עד כאן"?

ברור למה הימין הקיצוני מנסה להיתלות בהקלטה אחת מתוך עשרות שחשף מניב בניסיון לטעון כי "קמפיין ההדתה" הוא עניין עיתונאי. אבל אנחנו שולחים את ילדינו לבתי הספר, אנחנו רואים יום יום מה קורה, שמענו את שר החינוך ואת אותם רבנים. אסור לנו לעמוד מנגד נוכח תעמולת הימין נגד עיתונאי, שנועדה למחוק שורת תחקירים מפוארים החושפים את הימין במערומיו. אין כתב, גם בין אלה שמאחוריהם שורת תחקירים מפוארת, שלא נפל פעם אחת. הפוליטיקאים הם האחרונים שיכולים להטיף על זה מוסר.

הכותב הוא מייסד החזית להגנת הדמוקרטיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ