קצרי רוח

רון כחלילי, האם טרחת להקשיב לנשים ששכבת איתן?

קביעתו של כחלילי כי "מה שהמזרחיות עושות במיטה, אשכנזיות לא ילמדו" משפילה נשים מזרחיות לא פחות מאשכנזיות. לפי ניסיוני, אגב, אין קשר בין מוצא ליכולות כמאהב

יעל קיים
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רון כחלילי. רוצים להיות מאהבים טובים? פשוט תקשיבו
רון כחלילי. רוצים להיות מאהבים טובים? פשוט תקשיבו צילום: מוטי מילרוד
יעל קיים

בעקבות אמירתו של רון כחלילי כי "מה שהמזרחיות עושות במיטה, אשכנזיות לא ילמדו" — כחלק ממונולוג אישי המופיע בספר החדש "מתעוררים", שצוטט בכתבה ב"ידיעות אחרונות" ביום שישי האחרון — מצאתי את עצמי משתעשעת ומנסה למצוא דפוס עדתי כלשהו במיניות של הגברים שהייתי איתם במהלך חיי. אז המפה הרומנטית שלי מסתמנת קצת כמו השואה: הפולנים הם הרוב אבל המיעוט הטריפוליטאי־מרוקאי חשוב ומשמעותי ויש גם קומץ חסידי אומות עולם לא יהודיים (גרתי בחו"ל כמה שנים). החלוקה העדתית הזאת הבהירה לי שוב שאין שום קשר בין המוצא של גבר לבין הכישורים שלו כמאהב.

אולי היה קל לי יותר לראות מלכתחילה את הפרטנרים שהיו לי כסובייקטים, מאחר שבדימויים התרבותיים הקיימים גברים אינם סובלים מאותם סטריאוטיפים ממשטרים ולעיתים אף מסכני־חיים, כמו שסובלות נשים: גברים רוסים לא נחשבים קלים להשגה וזולים, גברים תימנים לא נחשבים למרַצים שניתן להכפיף למיני אקטים מיניים וגברים פולנים לא נחשבים לפריג'ידיים שלא אוהבים מין. אח, איזה כיף זה להיות גבר! להסתובב לך ככה בעולם בלי להתבייש במיניות שלך, בלי לחשוש שאולי מתחילים איתך מתוך איזה תפיסה שאתה קל או זול, בלי לחשוש מעלבונות שאתה פריג'יד כי לא הסכמת לבצע אקטים מסוימים, ויותר מהכל — בלי לחשוש מאונס (אולי לא במקרה קפצה לי המילה שואה לראש).

כאשה תמיד קיים החשש שפתאום, בחדר המיטות, יפעילו עלייך כוח בניגוד לרצונך, ישפילו ו/או יאנסו אותך. אני תוהה האם רון התייחס במונולוג שלו גם לפן הלא שיוויוני הזה שקיים בסקס. לחשש הקמאי הזה שקיים אצל נשים ממדינות וממוצאים שונים, והאם הוא, כגבר הו כה פוליטי, בכלל מודע למאזן הכוחות הזה, בכלל שואל את הפרטנריות שלו ומקשיב להן (כי המשפט המצוטט משפיל ומאיים על האוטונומיה המינית של מזרחיות לא פחות מאשר של אשכנזיות).

נכון, לצד הפריבילגיות והכוח שיש לגברים מזרחים מעצם היותם גברים, הם עלולים לסבול מהדימוי הגזעני "פרא אציל" או מהדימוי שלהם כאלימים ורכושניים המגולם למשל בביטוי "מרוקו סכין". אלו תפיסות שאינן רק פוגעניות כלפי גברים מזרחים — הן מסוכנות גם לנשים האוחזות בהן, שכן גם מגברים פולנים כדאי להיזהר. או במילים אחרות: אנסים ותוקפנים יש מכל העדות והמוצאים. 

בלילה חלמתי שרון כחלילי נכנס לכיתה שאני מלמדת בה ומתנצל בפני הסטודנטיות. הן יושבות שם מולו, מזרחיות ואשכנזיות, רוסיות וקווקזיות וערביות ואתיופיות, חומות ובלונדיניות, מתולתלות וחלקות — יושבות ושותקות וכועסות. הן דור חדש והן לא מתרצות מהר, הן יודעות מה מגיע להן. ואז קורה דבר נפלא — הן מתחילות לדבר והוא מתחיל להקשיב. שזה אגב הדבר היחיד המשותף שמצאתי בין כל המאהבים המוצלחים שהיו לי — יכולת הקשבה גבוהה. הקשבה לגוף. שלי.

רוצים להיות מאהבים טובים? פשוט תקשיבו במקום לתת ציונים ודירוגים לפרטנריות שלכם. ודי כבר עם השואה.

הכותבת היא במאית קולנוע ומרצה לבימוי במרכז הבינתחומי ובמכללת ספיר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ