קצרי רוח |

מי יתקן את העולם הזה שבו הכל מותר לטובת לייקים?

בסדרת סרטוני טיקטוק, שכבר הוסרה מהרשת, נראה צעיר בן 21 עם תסמונת דאון מצולם בשלל סיטואציות משפילות. על הקטסטרופה הזו מישהו חייב לקחת אחריות

תמר קפלנסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך אחד הסרטונים
תמר קפלנסקי

ברוכים הבאים לטיקטוק, המקום שבו הכל מותר. יש כאן הכל מהכל, מבני נוער שמבצעים אתגרים שנעים בין אדיוטי למסכן חיים ועד ילדות במופע ליפסינק מצחיק־אבל־חמוד. מווירדואוז רוקדים ריקוד דבילי באלבמה (נניח) ועד, ובכן, אללה יסתור.

כמובן, כל מי שיש לו איזה ותק באינטרנט יודע שבכל רגע נתון אפשר למצוא שם זוועות שהדעת מתקשה לתאר. ובכל זאת, סדרת סרטוני טיקטוק שאליה נחשפתי בעקבות פרסום באתר "שווים", מצליחה להציב פייט רציני. במרכז הסדרה, צעיר ישראלי בן 21 עם תסמונת דאון שנראה בתפקוד קוגניטיבי נמוך, המצולם בשלל סיטואציות משפילות. באחד הסרטונים, למשל, הוא יושב לשולחן האוכל ובתגובה להנחיות הצלם, יורק את המזון מפיו, לקול מצהלות הקהל.

בסרטון אחר ממלא את הפריים תוכי שקורא שוב ושוב "שלום!" כשמאחוריו, בפינת החדר, שוכב הצעיר, קישח ממתח, והוא מגיב בזעקות "לא!" קשות לכל קריאה כזו. בסרטון שלישי הצעיר מצולם בסלון, כשמולו יושבות כמה נערות. הצלם מכריז שזהו "קרב ידיים" ו"נראה מי ינצח", ומנחה את הנערות: "תעשו ככה!" אחת מהן קמה לנופף לעומת הצעיר בידה, וזה מגיב בתנועה דומה, צועק "די!" ונוהם. את המשתתפות זה מצחיק מאוד.

יש בעמוד הזה שם גם סרטונים "תקינים", למשל זה שבו מכינים לצעיר אוכל שהוא אוהב או קונים לו קולה וממתק, אבל חלק גדול מהסרטונים קשים מאוד לצפייה. צעיר עם מוגבלות קשה מוצג בהם שוב ושוב כמו חיה בקרקס והנוכחים, שכולם מצולמים בפנים גלויים כי בושה אין, נקרעים מצחוק מול מה שנראה כמו תגובות מלאות מצוקה שלו. ויש מזה ערימות. אתמול (רביעי), כשהסיפור פורסם, היו לעמוד הזה לא פחות מ–137 אלף עוקבים ו–10.6 מיליון לייקים. 10.6 מיליון פעמים שבהן מישהו חשב שזה שווה לייק.

כל זה מחריד כשלעצמו. השלב שבו זה נעשה מעורר אימה הוא כשאת מבינה שהצלם הוא לא אחר מאחיו של הצעיר — ושכל זה קורה בידיעת אמם של השניים. היי, היא אפילו מופיעה בחלק מהסרטונים. בשיחה שקיימו איתה "שווים", האם הדגישה את אהבת המשפחה כלפי הצעיר, "וגם אמרה כי אין לדעתה שום בעיה עם המצבים המביכים/משפילים שבהם הוא מצולם, מכיוון שהוא 'לא מבין כלום וגם לא שם על זה'".

עכשיו, זה נכון שהווייב בטיקטוק הוא "מי שלא מבין — זקן", אבל כשאת עומדת מול אללה יסתור, את אמורה לזהות אותו לא משנה מה. בטח כשעברת את גיל שבע. קל וחומר כשמדובר בבנך. אפילו טיקטוק הבינו ובעקבות הפרסום סגרו את העמוד. האם, לעומת זאת, כבר טענה בעמוד הפייסבוק שלה שנעשה למשפחתה "לינץ'". נדמה לי שאין איך לתקן קלקול כזה, שבו הורה חושב שזה סבבה לצלם את הילד שלו בסיטואציות משפילות, להציק לו כדי להוציא ממנו את ההתנהגות החריגה, ה"מבדרת" הזו, לטובת לייקים לאחיו הצעיר. אולי גם אין איך לתקן את האח ואת חבריו וחברותיו המופיעים בסרטונים. אבל מה עם העוקבים והמלייקקים, אלה שחשבו שזה קורע ומצחיק ו"פיפי" ו"אני לא נושמת"? מי יתקן אותם? ומי יתקן את העולם הזה, שבו הכל מותר לטובת הלייקים, וגם סנאף משפחתי מבעית שבו אדם שזקוק להגנה מככב בעל כורחו בסרטוני השפלה שיצרו האנשים הקרובים אליו ביותר — הוא סבבה לפרסום? ומי יתקן את הנערות והנערים שהקטסטרופה הזו היא חלק מהתפריט המוצע להם לצריכה יום יום?

על הדבר הזה מישהו צריך לקחת אחריות. פורנהאב היתה צריכה חרם של חברות האשראי כדי להסיר מיליוני סרטונים שמראים אונס ופדופיליה. טיקטוק, שהקהל שלה מורכב בעיקר מילדים ונוער, לא יכולה להסתתר מאחורי דיסקליימרים ו"החברה אינה אחראית על התוכן". לא כשהתוכן הזה הוא גיהנום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ