רוני קשמין
רוני קשמין

אחרי לא מעט סנסציות וארוחות בטעם רע שידע מעון ראש הממשלה (ע"ע ביקור טראמפ בארץ הקודש), נראה שהפעם נחצה גבול נוסף. במסגרת ארוחה רשמית אירחו בשבוע שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, את ראש ממשלת יפן, שינזו אבה ורעייתו אקיה. השף שגב משה היה אמון על הארוחה גם הפעם. וגם במקרה זה, מה גדולה היתה המבוכה בחסות החופש היצירתי חסר הגבולות שניתן לו.

הקינוח שהוגש בתוך נעלצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של משה שגב

מתמונות שמסעירות את הרשת עולה כי הארוחה נחתמה בקינוח שבמקרה הטוב מצביע על בחירה עלובה ובמקרה הרע הוא ביזיון שגובל בתקרית דיפלומטית: הקינוח הורכב מפרלינים משוקולד בסך הכל, אבל הוגש בנעל ממתכת יצוקהשל המעצב טום דיקסון. באתר המעצב, אגב, ממליצים להשתמש בפריט כמעצור יוקרתי לדלת ולא ככלי קיבול לאוכל.

לא צריך להיות שף דגול או מנהל לשכה בכיר, כדי לפנות רגע לגוגל ולגלות שבתרבות היפנית, ולא רק בה, נעל היא דבר נחות ומלוכלך. אם מביאים בחשבון את זהות המוזמנים, ואת הרקע והמסורת רבת שנים ממנה הם באים שכוללת בין השאר חליצת נעליים בכניסה לבתים — מדובר בבחירה מופרכת. אפילו כאן, בתרבות הישראלית הלא מדקדקת כלל, לא נהוג לשים רגליים על השולחן והפניית נעליים כלפי אחר נחשבת לאקט מזלזל וחסר כבוד. במקרה זה, לא זו בלבד שהגישו נעליים אל השולחן אלא ממש הציעו למוזמנים המכובדים לאכול מתוכן.

בין אם הן ממתכת יצוקה או לא, של אמן מפורסם או לא, ובין אם המוזמן הוא ראש ממשלת יפן או לקוח פשוט במסעדה — אחרי גלידת הפיסטוק וארגזי השמפניה הוורודה, גם הקינוח בנעל הוא סמל מהדהד לניתוק, בורות, ראוותנות וטמטום. השף, פמליית ראש הממשלה וסנגורים אחרים מטעמם עשויים כמובן לטעון כי הנעל היקרה (97 אירו לחתיכה) לא דרכה מעולם ברחוב וכי מדובר בעבודה של אמן מן השורה הראשונה. ועדיין, לא צריך הרבה שכל כדי להבין איך זה מרגיש כשמגישים לכם מנה, כל מנה, בתוך נעל, ומבקשים מכם לנעוץ כפית במקום בו בדרך כלל נח העקב.

בניגוד לתשובת מקורביו של שגב ל"ידיעות אחרונות" מהבוקר, לא מדובר במהלך של "שף יצירתי במיוחד הנחשב לאמן בתחומו המייצר חוויות קולינריות יוצאות דופן", אלא בהחלטה מצערת וסרת טעם. אם למחוזות האלה מדרדרת אותנו היצירתיות של השף המייצג אותנו באירועים רשמיים — מוטב שמנהיגים זרים יעשו להם הרגל להגיע לביקורים ביום כיפור או במהלך צומות אחרים.

לא ברור איך תפריט הארוחה הזו עבר את מומחי הפרוטוקול והייצוג של משרד החוץ. מוזר באותה מידה שהשף שהקים מסעדה המוקדשת כולה לאינסטגרם (שגב ארט) שכח את הדבר החשוב ביותר ברשת: פילטרים.

מנגד, ראש הממשלה יכול עכשיו לחדול מהאשמותיו כלפי התקשורת: ביקור ראש ממשלת יפן זכה לסיקור נרחב אחרי הכל.

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"