קצר רוח |

להטריד גברים זה לא הפתרון

דמותה של נלי תגר, המתחילה עם גבר בבוטות בסרטון של נעמ"ת, מוכיחה שיש סיטואציות "אפורות" שאף פעם לא יתאזנו — גם אם יהפכו בהן את היוצרות

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נלי תגר בסרטון. "אתה חייב לשמור על היד"
נלי תגר בסרטון. "אתה חייב לשמור על היד" צילום: רן יחזקאל/ערוץ היוטיוב של נעמ"ת
איה חיות
איה חיות

מראשיתה, ביקשה MeToo#, התנועה-שנהפכה-למהפכה, להילחם בפגיעות מיניות במטרה לצמצמן ולהביא בהדרגה להיעלמותן, ובמקביל לאפשר לנפגעות ונפגעים לספר את סיפוריהם הקשים ללא אפליה. בחודשים האחרונים, שנתיים לתוך המהפכה, כשברקע נשמעים קולות שגורסים כי בצלה נהפכה כל אינטראקציה בין גבר לאשה לנפיצה ומאיימת — בעיקר עבור גברים שפוחדים לנחות בצד הלא נכון של התקינות החדשה — נולדה לה מטרה נוספת: לצבוע בצבעים ברורים את כל אותן אינטראקציות "אפורות" בין המינים, ולהבהיר שלמעשה צבעיהן היו ברורים מלכתחילה.

סדרת סרטונים חשובה שפורסמה היום (שני) מטעם נעמ"ת, לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים החל שבוע הבא, מבקשת להציג את אותן סיטואציות "אפורות" — רק הפוך. נראות בהם נשים מפורסמות וחזקות דוגמת נלי תגר, גלית גוטמן, אילנית לוי, רותי אסרסאי ושיר אלמליח, בסיטואציות קצרות, יומיומיות, אגביות כמעט, בהן בלי להתנצל או להכיר בכך הן פוגעות, מטרידות או מחפיצות גברים. "מרבית הנשים יחוו או חוו את אחת התופעות האלה", מבשרת כתובית אדומה בסוף כל סרטון ומהדהדת את כוונת המחבר: ההיפוך המגדרי, ההזרה שנכפית על סיטואציות שבהן לרוב נשים הן המוטרדות, נועדו להבהיר מה פסול ומה לא. הרי אם כך היו עושים לגבר — איש לא היה שותק.

אשה מתחיל בבוטות עם גבר? לא ברור
"תגיד תודה שאנחנו מתחילות איתך"

עם זאת, שני סרטונים בסדרה חוטאים למטרה. "אתה חייב לשמור על היד", אומרת תגר לבחור אתו היא מתחילה בבוטות בסרטון שבהשתתפותה. "אני הייתי נזהרת, חבל לאבד יד כזאת", היא ממשיכה, וכשהבחור מביע רצון לחמוק מהסיטואציה, היא רודפת אחריו ומקשה עליו ללכת. בסרטון אחר הדוגמנית לירן כוהנר ושביט ויזל מלצר דורשות לדעת את הסטטוס הזוגי של בחור בבית קפה ומזלזלות בו כשהוא מסרב לשתפן. לדעתן, הוא צריך לומר תודה, שהרי "שתי בנות שוות מתחילות אתך. זה יום המזל שלך".

שני הסרטונים מבקשים לענות לכל מי שטוען שבגין האפרוריות החדשה, "אי אפשר להתחיל יותר עם נשים היום". הם עושים זאת באמצעות ההדגשה כי קיימים גבולות בין הטרדה לפלרטוט שתקפים לשני הצדדים: אגרסיביות שווה הטרדה. גם לגעת ללא אישור בגופו של האחר ולהחפיצו.

הטרדה ברורה יותר - מבחינה חוקית

בסרטונים אחרים בסדרה הגבולות שנחצים ברורים יותר. כשאסרסאי נוגעת בצורה בלתי הולמת בגבר שהיא מלבישה, כולנו יודעים שחוקית מדובר בהטרדה מינית. גם כאשר לונא מנסור מפיצה תמונת עירום של גבר ברשתות החברתיות. לעומתם, שני הסרטונים האמורים מדגימים גבולות ברורים פחות — ורק משמרים את אי בהירותם. בעולם שבו נשים הן אוכלוסייה מוחלשת (שנרצחת, מוטרדת, נפגעת או מקבלת שכר פחות), גברים בהכללה גסה הם אוכלוסייה מאיימת ובעלת כוח. לכן, כשאשה מתחילה בגסות עם גבר — אפילו שגם זה מזעזע ולא צריך להיעשות — זה לעולם לא יכלול את כל המטען שמלווה את הסיטואציה ההפוכה והמוכרת יותר, וזאת לאור היסטוריה ארוכה של פגיעה בנשים. היפוך הסיטואציה הוא אינו ההיפך, הוא לא יכול לספק תמונת מראה ראויה ומלבנת, והצגתו כך לא תבהיר במידה מספקת את הפסול שבשורשו. איום משמעו שימוש בכוח, לכן כל עוד אין מאזן כוחות, האיום לעולם לא יהיה זהה.

כתבות מומלצות

מודי בר און בטקס פרסי הטלוויזיה בגלילות, ב-2021. קולו שב אמש להישמע בשידור אולפן ליגת האלופות

"היה לנו חשוב שהוא ייקח חלק בשידור הגמר": המחווה למודי בר און

מפקדות טנקים בבסיס שיזפון, ב– 2018. הפיילוט לשילוב טנקיסטיות נערך פעמיים, ונמרח על פני קרוב לארבע שנים

החלטת צה"ל לפתוח את 669 לנשים היא צעד מזערי בדרך לשוויון

"אהבה בשחקים: מאווריק". הרבה מעבר לכוכב

טום קרוז צילם את "מאווריק" במטוס אמיתי. לפנטגון היה תנאי אחד

אפרת גוש בחדשות סוף השבוע של ערוץ 12

אפרת גוש דיברה באומץ, אבל לא באמת נחשפה

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"