קצרי רוח |

אנחנו הערבים כנראה טובים רק לסטוצים, לא בשביל להיות חלק מהמהפכה

מאחורי הקצב המהיר ואווירת הניצחון, עובר כחוט השני סיפור אחר ב"המהפכה הגאה": היעדרותה הבוטה של הקהילה הגאה הערבית

זכי (שם בדוי)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גל אוחובסקי ב"המהפכה הגאה". שכחת אותנו
גל אוחובסקי ב"המהפכה הגאה". שכחת אותנוצילום: כאן 11
זכי (שם בדוי)

للمقالة بالعربية: نحن العرب ننفع للعلاقات العابرة فقط، ولن نكون جزءا من الثورة الميمية

זה היה אמור להיות סיבוב הניצחון הגדול של הקהילה הגאה בישראל. במשך עשורים היו חלוצים שנאבקו על זכויות הקהילה הלהט"בית, ובעוד יש מקום להשתפר נהפכה הקהילה לאחת מקבוצות הלחץ החזקות במדינה. השביתה ב–2018 במחאה על חוק הפונדקאות היא דוגמה טובה לכוחה, הפחד המוצדק של כל איש ציבור להגיד משהו שיתפרש כאמירה להט"בופובית היא הניצחון היומיומי. קהילה שפעם התחבאה במחשכים מתפוצצת מגאווה על גבי מסכי הטלוויזיה וברחובות.

הפרק האחרון של "המהפכה הגאה"קרדיט: כאן

אין ספק שגל אוחובסקי ולירן עצמור מספרים סיפור הצלחה ב"מהפכה הגאה". הסדרה, שפרקה השלישי והאחרון שודר אתמול (מוצ"ש) ב"כאן 11", מלווה את ההתקדמות של הקהילה הגאה דרך הקונפליקטים והאירועים פורצי הדרך לאורך השנים. אבל מאחורי הקצב המהיר ואווירת הניצחון עובר לאורך הסדרה סיפור אחר כחוט השני: היעדרותה המוחלטת של הקהילה הגאה הערבית.

הסדרה עוסקת בהכל — בכיבוש, בימין ושמאל, במזרחיות. רק מהערבים היא ברחה. למעשה אנחנו נוכחים ברקע רק כאשר מדברים על הקהילה המזרחית. פתאום מתנגן שיר של ננסי עג'רם והמואזין בוקע במהלך הראיון עם האייקון הגאה, אליעד כהן מעכו. אבל מה לגבי ההומואים הערבים שגרים בעכו? ככה נראית מהפכה שמשאירה את הקהילה הלהט"בית הערבית מאחור.

היעדרותם הבוטה של האזרחים הערבים מ"המהפכה הגאה" נהפכה לראייה מספר 1 בכתב אישום מתגלגל נגד הקהילה הלהט"בית כולה. במשך שנים היא בורחת מאחריותה לקדם את מעמדם של הלהט"בים הערבים כקולקטיב. אנחנו הערבים כנראה טובים רק לסטוצים בגריינדר, אך לא טובים מספיק לסולידריות במאבק על זכויות.

אני לא מסיר אחריות מעצמי או מהלהט"בים הערבים האחרים בכישלון הקולקטיבי שלנו לתפוס את מקומנו בתוך החברה הערבית בפרט והישראלית בכלל, אבל המאבק שלנו כפול. כערבים אנחנו נאבקים בהדרה בגזענות ובאפליה המובנית מאז הקמת המדינה, וכלהט"בים אנחנו צריכים להיאבק על מעמדנו בתוך החברה הערבית ולעמוד מול פרץ של שנאה ואלימות שמגיע מתוך החברה בה אנו חיים.

כאשר זה מצבם של הלהט"בים הערבים, אז על הלהט"בים היהודים בעלי הכוח וההשפעה מוטלת אחריות מוסרית לקידום מעמדנו. בלעדיהם לא תהיה שום אפשרות להביא את המהפכה גם לציבור הערבי.

"המהפכה הגאה" הדירה אותי ועוד עשרות אלפי ערבים להט"בים אזרחי ישראל. לכן אני עדיין כותב בעילום שם מהארון כי אני יודע שאני עלול לאבד את העבודה שלי ואת החיים כפי שהכרתי אותם, את החברים ואת המשפחה. אני בארון כי אלה שהצליחו שכחו אותי ועוד עשרות אלפי להט"בים ערבים מאחור.

אני לא כותב את הדברים האלה כדי להתבכיין, אלא כדי להזכיר לכולם שהמהפכה עוד לא הושלמה. יש עוד דרך ארוכה עד שהקהילה הגאה בכללותה תרגיש את תחושת הניצחון אותה חוגג אוחובסקי, ולהזכיר שלמרות שקולנו לא נשמע בסדרה אנחנו קהילה אחת, ואנחנו חייבים לפעול יחד כדי להשיג את הזכויות עבור כולם. לשנה הבאה בנצרת הגאה.

שם הכותב שמור במערכת

للمقالة بالعربية: نحن العرب ننفع للعلاقات العابرة فقط، ولن نكون جزءا من الثورة الميمية

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ