קצרי רוח |

מוחמד בכרי, אולי יש נרטיבים שונים – אך אמת יש רק אחת

גם אחרי התערבות היועמ"ש, ממשיך מוחמד בכרי להאשים את חיילי צה"ל בביצוע פשעי מלחמה. אדם הגון היה מודה בטעותו ומתנצל

אשר מעוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוחמד בכרי בבית המפשט המחוזי בלוד, בפברואר. לא בוגד, סתם מעליל
מוחמד בכרי בבית המפשט המחוזי בלוד, בפברואר. לא בוגד, סתם מעליל עלילותצילום: אילן אסייג
אשר מעוז

משנתפס אדם בדבר שקר ניתן לצפות לשני סוגים של תגובות מצדו. אדם הגון יודה בטעותו ויתנצל, אך יש מי שיתבצר בשקריו ויתקוף את מי שחשף אותם. כלפי מה הדברים אמורים? כלפי מאמרו של מוחמד בכרי ב"הארץ". במאמרו תוקף בכרי את היועץ המשפטי לממשלה על התגובה שהגיש בתביעת הדיבה בגין סרטו "ג'נין ג'נין". בכרי היה "המום" מתגובת מי ש"אמור להיות הדמות שהכי עומדת על עקרונות הצדק והדמוקרטיה במדינה מתוקנת".

למבצע חומת מגן, שבמסגרתו נכנסו חיילי צה"ל למחנה הפליטים בג'נין, קדם רצף של פיגועים חסרי תקדים בהיקפם ובתדירותם. שיאו הגיע בפיגוע בליל הסדר במלון "פארק" שבנתניה, שגבה את חייהם של 30 מסובים ופצע עוד 160. בעקבות זאת פתח צה"ל במבצע שנועד לפגוע בתשתיות טרור במחנה הפליטים ג'נין, ששימש מוקד מרכזי להתארגנויות לפיגועים. היה זה אחד מהקרבות הקשים שידע צה"ל, שגבה את חייהם של 23 חיילים והותיר 75 פצועים. רוב החיילים נפגעו בשל מאמציהם לא לפגוע באזרחים. בין היתר לא נעשה שימוש במטוסים או בירי ארטילרי, דבר שהיה חוסך בחיי חיילים אך פוגע באזרחים רבים.

בעקבות תעמולה של הרשות הפלסטינית ובשל מניעת כניסתם של אמצעי תקשורת, נפוצו שמועות שבמקום בוצע טבח. אלא שוועדות חקירה של האו"ם ושל ארגוני זכויות אדם ובהם "אמנסטי" ו־Human Rights Watch, שאינם חשודים באהדה לישראל, הפריכו טענה זו וקבעו שמספר ההרוגים הפלסטינים הוא 56. כל זה לא מנע מבכרי ליצור סרט שמאשים את חיילי צה"ל בביצוע פשעי מלחמה מן הנוראיים שניתן להעלות על הדעת.

"ג'נין ג'נין". תרגום מטעה לאנגלית

בין היתר הוא הביא עדויות מהן עלה כי בוצע ירי בחפים מפשע, לרבות נשים, ילדים, אדם נכה ומחבל כפות; כי איימו על ילדים שיירו בהם אם לא ישתפו פעולה; כי בוצעה הריסה שיטתית של בתים על יושביהם; כי בית החולים הופגז ונהרס; כי אמבולנס הופגז; וכי נגנב כסף של אדם על ידי החיילים. כן הובאה תמונה של נגמ"ש הנוסע לכיוון שורה של אנשים כפותים השוכבים בשורה על האדמה כאשר ברקע נשמעת הקריאה: "הטנק עולה עליהם, עולה עליהם" ומיד לאחר מכן נראה קטע בו מפונות גופות.

כל הטענות הללו הופרכו. כך למשל בדיקה רפואית סתרה את טענתו של פלסטיני קשיש שטען כי חיילים ירו בידו וברגלו.

חשבתי שאולי חוסר ידע רפואי מנע מבכרי להטיל ספק בטענתו של הקשיש, אף כי די היה שיביט בתחבושות הצחורות על גופו כדי להיווכח שטענתו שיקרית. ואולם, גם אם ניתן לבכרי ליהנות מהספק במקרה זה — די היה שירים את ראשו כדי להיווכח שבית החולים, שלטענת מנהלו נחרב, עומד על תלו.

לא אמנה את כל השקרים ביצירתו "הדוקומנטרית" של בכרי. די באלה שבהם הודה. כך למשל הודה בעדותו כי הנגמ"ש, שהוצג כדורס פלסטינים כפותים, כלל לא דרס אותם וכי הקריאה "הטנק עולה עליהם" לא נאמרה.

מי שבכל זאת מחפש תום לב בסרטו של בכרי מוזמן לצפות בתרגום לאנגלית של הסרט. שם הוא ייחשף למילים "טבח" ו"רצח עם", זאת למרות שמילים אלה כלל לא נאמרו מפי העדים ואף אין להן זכר בתרגום העברי של הסרט.

למי שמבקש לתהות על מניעיו של בכרי נספר שהרשות הפלסטינית השתתפה במימון הסרט. עוד נספר כי בכרי הקדיש את סרטו לאיאד סמודי, ש"נרצח באלימות בתום הצילומים". אכן, סמודי נהרג בעימות עם צה"ל, אך הוא היה מחבל מבוקש, חבר בגדודי חללי אל־אקצא, שנהג לשאת אמצעי לחימה ובהם רובים ואקדחים וסיפק אמל"ח לפעילי פת"ח. לאחר מותו נמצאו 30 מטעני צינור שהוסתרו על ידו בחצר בני משפחתו והופקדו אצלו לצורך ביצוע פיגועים. בכרי היה אורחה של משפחת סמודי בעת ששהה במחנה הפליטים ג'נין לצורך צילום הסרט,

ואם לא די בסמודי, הרי אחד מכוכבי הסרט, שמופיע לאורכו ולרוחבו, הינו אקרם אבו סבאע, אף הוא מחבל מ"כוח 17". בסרט הוא משתלח בחיילי צה"ל ומייחס להם, בין היתר, מילוי בורות בכבישים בבצק אדם של אותם פלסטינים תמימים שנרמסו לכאורה בידי נגמ"ש צה"ל. לא פלא שאבו סבאע ערך חפלה לרגל פיגוע טרור שבו נהרג חייל צה"ל.

אכן, ייתכנו נרטיבים שונים לכל סוגיה אך אמת יש רק אחת. אז לא, בכרי, אינך בוגד — אתה סתם מעליל.

הכותב הוא דיקן בית הספר למשפטים במרכז האקדמי פרס וסגן נשיא של האגודה הבינלאומית לחופש דת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ