קצרי רוח |

"איזה יופי, רייכל, היית מפגיש את אייל גולן עם הבת שלך?"

עידן רייכל הוא לא האמן הפופולרי הראשון שמשתף פעולה בשיר עם אייל גולן, אך רבים ממעריציו הביעו אכזבה גדולה ממי שנתפס כאמן ערכי שמקדם שוויון וסובלנות

ניצן פינקו
ניצן פינקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך הקליפ ל"כל הכוכבים בלילה". הסיכון לא השתלם
מתוך הקליפ ל"כל הכוכבים בלילה". הסיכון לא השתלםצילום: צילום: ניר אמיתי /
ניצן פינקו
ניצן פינקו

נהוג לחשוב שהציבור הישראלי אוהב את האמנים שלו שותקים, ללא הבעת עמדות שנויות במחלוקת, ובטח לא כאלו שמאתגרות את השיח המרכזי. הוכחה לכך התקבלה רק לאחרונה עם גלי השנאה כלפי אסף אמדורסקי, שהעז לקרוא להגברת המחאה נגד ראש הממשלה נתניהו. אחד האמנים הפופולריים בארץ, כזה שנתפש כהכי "משלנו", שחתום על כמה מהלחנים הבלתי נשכחים בזמר העברי העכשווי, הוא עידן רייכל. כביכול, מוזיקאי שמקדם שוויון, גיוון אתני וסובלנות, שמעניק במה למי שקולם לא נשמע ומסייע לשלב את המיעוטים בפס הקול הלאומי. מה קורה כשדמות כזו בוחרת לשתף פעולה עם אמן שלפי החשד ולפי עדויות שהתפרסמו בין היתר ב"הארץ", היה חלק מרשת שניהל אביו לניצול מיני של נערות והעברתן מיד ליד כאילו היו סחורה?

כשרייכל הוציא עם אייל גולן שיר משותף בשבוע שעבר, הוא חצה גבול. סביר להניח שהוא בכלל לא הבין שהוא עושה זאת. מעניין לדמיין את השיחה שבה התקבלה ההחלטה על שיתוף הפעולה. הקהל של רייכל הולך איתו שנים, וסביר שרובו אינו מתעניין במיוחד בגולן. עבור לא מעט מאזינים, "הכל חוץ ממזרחית" היא עדיין תשובה לגיטימית כשהם נשאלים על הרגלי ההאזנה שלהם. כך שהאינטרס של גולן להגעה לקהל חדש הוא ברור. מצד רייכל העניין מסובך מעט יותר: גם הוא נחשף לקהל חדש, אבל באיזה מחיר?

אפשר גם לדמיין את התשובה לשאלה, אם בכלל עלתה: זה בסדר, כולם עושים את זה. רייכל אינו היחיד שמכשיר את גולן במיינסטרים הישראלי. מירי מסיקה וליאור נרקיס התארחו רק בשבוע שעבר ב"בסלון של אייל גולן" ברשת 13. שיריו של גולן מנוגנים ללא הרף ברדיו הישראלי, והוא למעשה האמן המושמע ביותר השנה. בשנה החולפת הוא הוציא סינגלים בשיתוף נסרין קדרי ובניה ברבי. אז למה שהשיר עם רייכל יתקבל אחרת?

אולי זו הקורונה שגורמת לעצבים להיות חשופים מתמיד, או הרגישות המוגברת בישראל אחרי פרשות האונס הקבוצתי בקפריסין ובאילת. ייתכן שהמלחמה העיקשת של ארגונים פמיניסטיים לשבור את חומות האטימות סביב תרבות האונס מתחילה להשפיע. אולי מדובר במספרי השיא של הנשים שנרצחו מתחילת השנה. ואולי הקהל של רייכל פשוט ציפה ממנו ליותר. התגובות ברשתות החברתיות על שיתוף הפעולה היו חריפות. השיר עצמו, הלחן או המילים, לא זכה להתייחסות — עצם שיתוף הפעולה הוא הבעיה. "היית אדם של מוזיקה ערכית", נכתב באינסטגרם על ידי מעריצה לשעבר, שתיארה את השת"פ כ"אגרוף למעריצים", וזכתה לגיבוי מאחרים. אחרות ואחרים ציינו את האכזבה שחוות נשים ונערות, והיתה גם השאלה הבלתי נמנעת של המשתמש "פופואטיקה" שהופנתה לרייכל בעניין גולן: "איזה יופי, היית מפגיש אותו עם הבת שלך?"

רייכל לקח סיכון והוא לא השתלם. הקהל שלו מגדיר את עצמו כ"ערכי", כזה שאכפת לו מזכויות נשים ונערות, ומצפה מהאמן שהוא מעריץ להתנהג באותה צורה. ייתכן שהביקורת, שלעת עתה לא זכתה לתגובה מרייכל או מנהליו, תגרום גם לאמנים ואמניות אחרים להסס, ולו לרגע, לפני שיכשירו את פעילותו של איש הפותמוביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ