טל לוין, עכבר העיר

עם יד על הלב, אני חושבת שפורים זה אחד החגים המיותרים שיש לעם היהודי. כל העניין הזה של תחפושות, שהופכות גם אנשים מן היישוב לדבילים גמורים, אוזני המן (בואו נדבר על זה רגע – מה זה הקינוח הזה? זאת עוגייה? זאת מחלה בעור התוף?) ואינספור מסיבות רחוב שעושות הרבה רעש וסותמות המון צירי תנועה – כל זה מרגיש טיפה מיותר. כדי לחגוג את הניצחון של מרדכי היהודי על המן הרשע זה היה מספק לגמרי לפתוח איזה בקבוק יין טוב, להזמין פיצה מטוני וספה ולהיזכר שפעם היינו מגניבים (טוב, אולי אני לא). השנה נוסף לעונש הזה גם העול שבקניית תחפושת  לתינוקת, שמצטרף לעול של התפעלות מכל הסיפור הזה של ילדים בתחפושת. באמת, אקסקיוז מי, אבל קשה לי לצהול ולרשרש ברעשן כשילדים זכים נאלצים להידחק לתוך חליפות חמות, עם שכבות פרווה אינסופיות בחודש מרץ הכי חם שהיה כאן שנים.

» פורים 2017 - המדריך המלא
» מבחן הטעימות - איפה קונים אוזני המן?
» תהלוכות העדלאידע 2017 ברחבי הארץ
» ההופעות שמחכות לכם בפורים 2017

ומה זה המחירים האלה? האם לעד ניאלץ למכור את הכיליה של בכורנו כדי להגיע לגן מחופשים? אז נכון, יכולתי להיות אמא משקיענית ולקנות חודשיים קודם באלי-אקספרס, אבל אחרי ששמעתי נשדדה משאית של אסוס אני חשה שצריך לחשוב על אלטרנטיבות. שלא תחשבו שלא עלתה בי המחשבה גם לתפור תחפושת. אחרי הכל בכיתה א' השתתפתי בחוג רקמת צלבים בקיבוץ, ובצבא אפילו הכנתי לעצמי כיסוי לדיסקית. אימג'ים נוגים שלי יושבת ליד התנור, רוקמת צורות של תותים קטנים על בגד גוף לבן עלו במוחי. מסביבי התינוקת בת העשרה חודשים, יושבת, מחייכת, משחקת לה בקוביות ומסתכלת עליי בעיניים מעריצות. בפועל, החנות הכי קרובה שאפשר לקנות בה חומרים היא במרחק 25 דקות נסיעה, לא מצאתי בגד גוף לבן והילדונת חטפה וירוס שהפך אותה למכונת שיעולים, נזלת ובכי קורע לב. הכי קרוב שהגענו לתות היה מהיבול של סוף העונה, שהרקיב לאיטו במקרר.

השבוע נקלעתי במקרה לפינת הלשון של אבשלום קור בגלי צה”ל, שהחכים את אוזני הגולשים לגבי המילה תחפושת. מתברר, כך הסביר הדוקטור, שהמילה הזאת חדשה יחסית בעברית. מקורה הוא בשורש ח.פ.ש, ולהתחפש פירושו במידה מסוימת – לחפש את עצמך. מצחיק שבשביל יהודים לחפש את עצמך, יעני כדי להתקרב לעצמך, צריך דווקא לעבור תהליך של התרחקות מעצמך – תיווך באמצעות תחפושת. או שאולי, רוצה העברית להגיד, אנחנו הכי קרובים לעצמנו כשאנחנו מעיזים להתחפש, כלומר לעטות עלינו לבוש חיצוני שממוסס את הבושה הפנימית. מתוחכמת ככל שתהיה השפה, צריך להודות שאין משהו מביך יותר מלמצוא את עצמך במסיבת פורים עם עוד אנשים מבוגרים, בעיקר כשהאנשים האלה עובדים איתך יחד.

זה קינוח? זאת מחלה בעור התוף? אוזני המןצילום: אפיק גבאי

בעכבר מושלטת כבר כמה שנים פקודת יום חד משמעית שאוסרת את חגיגות פורים, וצו מניעה מיוחד הוצא כנגד משחקי “גמד-ענק” על כל צורותיהם. שנאמר, אם אתם רוצים להביא לי חבילה של עוגיות, אין צורך לחכות לחודש אדר. אבל, כמו הרבה דברים במערכת הזאת, גם בנושא הזה אני מוצאת חבורה מרדנית של עובדים, שמדי שנה מפרים את דברתי ומגיעים עם פאות, מסיכות וזנבות של כל מיני חיות, שספק אם אי פעם נבראו על ידי הקדוש-ברוך-הוא אלא בתור תחפושת זולה לפורים.

העכבר השבוע מוקדש לחג הצבעוני מכולם – המדריך שלנו לפורים כולל עשרות אם לא מאות של אירועי פורים, מהצפון עד הדרום. תמצאו בו מסיבות, פעילויות לילדים, את כל מה שצריך לדעת על העדלאידע וגם לאן כדאי לטייל בוויקנד הארוך הזה. חוץ מזה, פרגנו לכם ראיון עם איש פורימי בפני עצמו – צביקה הדר, שמסביר למה הוא לא דומה לדודו טופז בכלל, וגם ביקורות קולנוע, המלצות למסעדות שמנצלות את החג כדי לעשות משתה מפנק והכנה לקראת החופשה שלכם בחו”ל בפסח הקרוב. אל תדאגו, החג תכף נגמר. ברגעים קשים כאלה חשוב שנהיה מאוחדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ