בבית או בחוץ: המלצות לסוף השבוע - המלצות לסוף שבוע - הארץ

בבית או בחוץ: המלצות לסוף השבוע

טרילוגיית הווידיאו של יעל ברתנא בביתן הלנה רובינשטיין, יסמין ורדימון תעלה את יצירתה "7734" ועוד הצעות לבילויים, בבית או בחוץ

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ

בין אוטופיה לבנייה

"... ואירופה תוכה בתדהמה", טרילוגיית הווידיאו של יעל ברתנא, תוצג בתערוכה חדשה שתיפתח היום בביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב. הטרילוגיה הוצגה לראשונה כנציגתה של פולין בביאנלה בוונציה ב-2011 והיא מעין המחזה של ההתיישבות היהודית בפלשתינה בשלוש מערכות: אוטופיה, בנייה ומוות, שהרכבתם לכלל יצירה אחת יוצרת התקה והיפוך ומטשטשת את הגבולות בין מציאות לבדיון. הפרויקט הוצג ברחבי העולם, והחלל עוצב תמיד כך שיאפשר לחוות בו-בזמן את שלושת חלקי הטרילוגיה. אוצרת: אלן גינתון.

"... ואירופה תוכה בתדהמה". ביתן הלנה רובינשטיין בתל אביב

"...ואירופה תוכה בתדהמה", יעל ברתנא, 2011צילום: none

מר ואכזר

יסמין ורדימון, הפועלת בהצלחה בבריטניה, תעלה היום בתל אביב את "7734", יצירה לתשעה משתתפים. תיאטרון המחול של ורדימון - המשלב תנועה, דיבור, מוסיקה והקרנת וידיאו - מתייחס ליכולת של בן האנוש להפיק אכזריות כלפי בני מינו ולאופן שבו זה התרחש בהיסטוריה, בעיקר בשואת העם היהודי. המופע מתרחש בחלל שבו מגדל שמירה וערימות אינסופיות של בגדים, והנושאים שבהם ביקשה לעסוק מועברים דרך סיטואציות של מדכאים לבושי מדים ונדכאים לבושי סחבות.

"7734". היום ב-13:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

"7734". בין הסחבותצילום: טריסטן קנטון

מתחת לתחתית

מחר יתקיים בעיר התחתית בחיפה פסטיבל "חיפולק". הפסטיבל המוסיקלי, שהחל ב-2009 עם מופעים של זמרים מקומיים, התרחב מאז וכיום יש בו 20 הופעות. הוא יחל ב-17:00 ויימשך אל תוך הלילה בארבעה מקומות שונים בעיר: המרתף, סינקופה, אלי'ס, והעוגן. בין המשתתפים: ערן צור, "נערות ריינס", "מונטי פיורי" בעלי השיק האיטלקי, אפרת בן צור, "הפשרות", רותם אור, טל כהן שלו ואחרים. פרטים באתר www.haifolk.com.

"חיפולק". מחר ב-17:00 בחיפה

טלוויזיה

שירות לציבור

השנה בסדרה הבריטית התקופתית "אחוזת דאונטון" של ג'וליאן פלוז היא עדיין 1918. הסדרה, המשתמשת בכל אוצרות התרבות הבריטית, על הבגדים, הגינות, הבתים והכתיבה, היא עדיין מהיפות והנהדרות בטלוויזיה כעת. בפרק הערב האחוזה ממשיכה לתפקד גם כבית לשיקום חיילים פצועים. בגלל המלחמה הזירות של המשרתים והאדונים נהפכות לדומות יותר ויותר. בזירת המשרתים, אתל ננטשת על ידי אבי התינוק שלה, חייל בשיקום, ועוברת לבית אחר.

"אחוזת דאונטון". היום ב-22:30 בערוץ 1

ילדים

בשביל האבנים

"עוץ בעיר", פסטיבל אמנויות בין-תחומי, ייפתח בשבת במדיטק חולון. יתקיימו בו הצגות, מיצגים, מיצבים וסדנאות. המבקרים יוזמנו אל שביל הלבנים הצהובות ובין השאר יתוודעו לפרשנויות אמנותיות שונות לאיש הקש ולאיש הפח. בשיתוף גן המדע במכון ויצמן יתקיימו סדנאות לילדים, לרבות ילדיהם של פליטים ומהגרי עבודה. ביניהן: "תקשורת - סדנה על טלפון וצלילים" ו"מדע-טעים: הכנת גלידה באופן מדעי". האירועים יתקיימו בשבת הקרובה, ב-2 ו-9 ביוני.

פסטיבל "עוץ בעיר", מדיטק חולון, שבת 11:00-14:00

קולנוע

אותיות מנגנות

וינה, 1900. בעודו מתכנן לברוח מהעיר כדי להימנע מדו-קרב, מקבל פסנתרן מכתב ארוך שבו מתוודה אשה שהוא בקושי זוכר על אהבתה ארוכת השנים כלפיו. כיצד הדבר ישפיע עליו ועליה? "מכתב מאשה אלמונית", סרטו הנפלא של מקס אופולס מ-1949, בכיכובם של ג'ואן פונטיין ולואי ז'ורדאן, מבוסס על נובלה מאת סטפן צווייג. סרטו של אופולס, אביו של הבמאי מרסל אופולס, יוקרן מחר ב-11:00 בסינמטק תל אביב.

"מכתב מאשה אלמונית". מחר ב-11:00 בסינמטק בתל אביב

קלאסי

כריך מגוון

סדרת הקונצרטים הווקאליים בפסטיבל אבו-גוש מציעה כמות עם איכות; הקונצרטים - בשלושה מוקדים (הכנסייה הגדולה על ההר, הכנסייה הצלבנית בכפר ופינות שונות בחוץ) - כוללים יצירות בהשתתפות זמרים ומקהלות מקומיים, והפעם גם פגישה עם שני אנסמבלים קוליים מחו"ל. הנה דוגמה אפשרית, מחר, להרכבת כריך מוסיקלי מגוון: באך בבוקר ("בארוקדה-ווקאל"), טעימה מאירועי החוץ בצהריים, חמישייה קולית מברלין אחה"צ ואחר כך אנסמבל מגיאורגיה.

פסטיבל אבו-גוש. שישי עד ראשון

רדיו

לנשים בלבד

בספרה על הקולנוע החרדי בישראל מספרת החוקרת מרלין וניג, חוזרת בתשובה, על פגישתה הראשונה עם הקולנוע הזה: "ברגע שהמסך התמלא נשים חרדיות, הבנתי שאני עדה לחוויה היסטורית. הנשיות שהתגלתה היתה מזוככת. לגיבורות המסך לא היה במאי שיפשיט אותן. הן לא ניסו לפתות את הקהל ביצר תאוותני". בתוכנית "ספרים רבותי, ספרים" היום תשוחח ציפי גון גרוס עמה על הקולנוע החרדי: שעושות נשים, ומיועד לנשים בלבד.

"ספרים, רבותי, ספרים". היום ב-17:00 בגל"צ

תעודה

אחרי החופה

סקס, בגידות ופרידות יככבו בספיישל ההוליוודי "מה לא לעשות כדי לשרוד בחיי נישואים?" בערוץ הביוגרפיה. הספיישל ישודר מהערב ובכל ערבי החג ב-22:30 לרגל עונת החתונות שבפתח. ארבעה סרטי תעודה יעקבו אחר האופן שבו טייגר וודס, ארנולד שוורצנגר, מדונה, אשטון קוצר', שון פן ואחרים הרסו לעצמם את הנישואים. את הספיישל יחתום הסיפור מאחורי הקלעים של "חיזור גורלי".

"ספיישל חיי נישואים". היום עד ראשון, ב-22:30 בערוץ הביוגרפיה

מסיבה

צבעי הנוסטלגיה

לכבוד חג השבועות תתקיים מחר במועדון מקסים בתל אביב (המלך ג'ורג' 48) הפקה מיוחדת של "מסיבת כיתה ד'", ההסתעפות הקווירית התוססת של ליין "1984". המארגנים מבטיחים "חגיגת אייטיז אינטר-ג'נדרית נוסטלגית בכל הצבעים ובכל המינים". את עמדת הדי-ג'יי ברחבה המרכזית יתפסו טל ארגמן, עידן גבריאל, תמי ביברינג וצח זמרוני, ובחלל הבוטלג הסמוך ינגנו דני קיי וקרן-זוהר פרטוק. מחירי כניסה: 40-60 שקלים.

"מסיבת כיתה ד'". מחר בחצות, מועדון מקסים בתל אביב

השתתפו בהכנת המדור: איתמר זהר, חגי חיטרון, צפי סער, אבנר שפירא, נירית אנדרמן, רותה קופפר, נגה גילעם, קרין לויט, אורי זר אביב

* מופעים. ב"כוכב השמיני" בהרצליה (רח' יוסף נבו 18) יתקיים היום ב-20:00 פסטיבל "פרזנט פרוגרסיב" עם הופעות של להקות הרוק והפסיכדליה "איטליז", "בריין קנדיז" ועוד. בזאפה ירושלים יתקיים ב-21:30 ערב לזכרו של עמיחי כ"ץ, שהיה הבעלים של מועדון ההופעות "הסינדרום" הירושלמי, עם ארז לב ארי, תמר אייזנמן ואחרים. אסף אבידן יופיע מחר ב-21:30 בבארבי בתל אביב ושעה אחריו להקת "הגרובטרון" תופיע בזאפה הרצליה. איימי מקנייט תופיע מחר ב-20:30 באוזןבר בת"א.

* פסטיבל. בתיאטרון תמונע בתל אביב ייפתח היום פסטיבל "א-ז'אנר" ה-10. השנה הוא מוקדש להתכתבות וקשר. בתוכנית 1, שתועלה היום ב-13:30 ו-19:30 ומחר ב-13:30, יתקיימו בין השאר "מפגש אוטוביוגרפי", יצירת תיאטרון חפצים מאת ובביצוע ארי טפרברג ואנה ויילד; ו"נא לא לגעת בכלב" מאת טליה הופמן ועוד. בתוכנית 2, שתועלה מחר ב-19:30 יוצגו יצירות של מרט פרחומובסקי, סמדר יערון ואחרים.

* רדיו. המשוררת חנה בדולח תתראיין מחר ב-19:00 בתוכנית "כותבים למגירה" עם רונה גרשון ברשת א'. ואילו ענת שרון-בלייס תראיין מחרתיים ב-11:00 את הבמאי והשחקן הרב ברוך ברנר, על הקשר האישי שלו בין מתן תורה, תיאטרון וברונו שולץ.

* תערוכה. בגלריה של המרכז האקדמי ויצ"ו חיפה (רח' הגנים 21) מוצגת התערוכה "אתמול פגשתי בבר צייר איטלקי" של האמן יהודה יציב.

תגובות