סיורי סליחות לראש השנה ויום כיפור 2019

החל מסיור לילי לאור עששיות בפקיעין העתיקה דרך שיטוט בחמת טבריה ועד הופעה של מורין נהדר בתל אביב - אתרים שונים ברחבי הארץ מציעים מגוון אירועי וסיורי סליחות, וכל שנותר הוא לבחור

דנה שחף
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בית הכנסת העתיק פקיעין, תמונה מבחוץ
בית הכנסת העתיק פקיעין. סיורי סליחות 2019צילום: Ritvo Photography
דנה שחף

חודש אלול, המכונה גם "חודש הרחמים והסליחות", מקדים את ראש השנה ויום כיפור ומביא איתו תפילות ומנהגים מהמיוחדים במסורת היהודית. בשנים האחרונות מתקיימים בלילות חודש זה סיורי סליחות בשכונות העתיקות והדתיות בערים שונות בארץ. למטיילים יש את האופציה להגיע ולספוג את האווירה המיוחדת של אלול, שמבחינה רוחנית נחשב לזמן בו ניתן להגיע לתשובה יותר בקלות. הסיורים כרוכים בהרשמה מראש, ורובם בתשלום.

ראש השנה 2019 - לכל האירועים
8 אלבומים מומלצים לראש השנה
טיולים לכל המשפחה בראש השנה
מה עושים עם הילדים בראש השנה?
איפה קונים אוכל מוכן לחג?

סיור סליחות בירושלים - הקתדרה המטיילת
'הקתדרה המטיילת' של החברה העירונית רחובות, מציעה סיור סליחות מיוחד לרגל עשרת ימי תשובה. הסיור מתחיל בפסגת הר הזיתים מול שער הרחמים. במהלך ההיסטוריה מרכז הכובד של החיים עבר מהר הזיתים אל הר הבית, ובחזרה. ההר הזה ראה את ירושלים בתפארתה ובחורבנה. הסיור יעבור במספר נקודות: תצפית שבע הקשתות, מערת הנביאים, 'קבר האחים' של חללי הרובע היהודי בתש"ח, קבריהם של הרב קוק, הרב גורן וקבר המשוררת זלדה, 'מעלה הכוהנים' עד לכביש ירושלים-יריחו הישן, לנחל הקדרון, אוהל האירוח למרגלות יד אבשלום, שער האשפות וסיום בתפילה בכותל המערבי.
מתי: 23 בספטמבר בין השעות 14:30-22:00
איפה: ברחבי העיר ירושלים

סיור סליחות בירושלים
סיור הסליחות של החברה העירונית רחובות בירושליםצילום: יח"צ

דוד ד'אור במופע סליחות
כרגע האירוע נדחה עד הודעה חדשה.
דוד ד'אור במופע סליחות חגיגי בו הוא יוצר מפגש מוזיקלי ייחודי בסימן הסליחות, עם אמנים מהשורה הראשונה: אמיר דדון, בניה ברבי, עידן עמדי, ליאור אלמליח וג'קי לוי. המופע יהיה בליווי 14 נגנים המשלבים כלים אותנטיים ומודרניים, בעיבודים חדשים של מוזיקת עולם. במופע יבצעו פיוטים וניגונים מסורתיים, לצד שיריהם של ד'אור ושל האורחים: קול מהשמיים, שמור על העולם, לבחור נכון, חלק מהזמן, אבינו מלכנו, זמן אהבה, עננו, צמאה לך נפשי, אנא בכח ועוד. עיבוד והפקה מוזיקלית: תומר הדדי.

מתי: 5 באוקטובר, 21:30 
איפה: בריכת הסולטן ירושלים

דוד ד'אור
דוד ד'אורצילום: עופר וקנין

בית הכנסת עדס בירושלים - אמנות משוחזרת וייחודית
בית הכנסת עדס החלבי נפתח מחדש לציבור לאחר ששוחזר בו ציור קיר מפואר מתחילת המאה ה-20, מעשה ידיו של יעקב שטרק, אמן בוגר 'בצלאל'. בית הכנסת ממוקם בשכונת נחלת ציון שבאזורנחלאות בירושלים, ונוסד בשנת 1901 מתרומתם של שניים ממשפחת עדס מחלב, זאת במטרה להוות מרכז לבני הקהילה בירושלים. במהלך כל חודש אלול סיורי הסליחות יתקיימו בכל יום לפנות בוקר. הסיורים כרוכים בהרשמה טלפונית מראש. פרטים נוספים: אבי ועקנין - 054-2949497
מתי: בתאריכים 1-29 בספטמבר, החל מהשעה 4:50
איפה: בית הכנסת עדס - באר שבע 1, ירושלים

בית הכנסת עדס בירושלים - תמונה מבפנים
בית הכנסת עדס בירושליםצילום: תומר אפלבאום

סיורי סליחות בקבר דוד ובשכונת הבוכרים
בקבר דוד יתקיים אירוע מיוחד בסימן סליחות, במסגרתו תוקם במה  לשם מופע עם נגנים ומיצג אורקולי ייחודי על חומת קבר דוד. סיורי הסליחות יתקיימו במספר מוקדים בעיר העתיקה (הר ציון, הרובע היהודי, הכתל המערבי). כמו כן, סיורי הסליחות בשכונת הבוכרים יכלל ביקור במספר בתי כנסת עם הסברים והדרכה, ואירוח "נשים מספרות" בבתים בשכונה. בבתים, המבקרים יוכלו לראות את התמונות ולשמוע את הסיפורים המגלמים את המסורת היהודית.
מתי: כל יום בין הימים ראשון-חמישי, בין התאריכים 10 בספטמבר ועד ה-7 באוקטובר (למעט שבת וחג), בין 20:00-00:00
איפה: קבר דוד, וברחבי שכונת הבוכרים, ירושלים

מפגש ספרותי וסדנת כתיבה בבית עגנון 
מפגש וסדנה עם המשורר אבישלום פון-שילוח בעקבות הרומן 'אורח נטה ללון'. פון-שילוח שנולד למשפחה חסידית ולמד בישיבת לוצערן בשוייץ, חיבר את הספר "שושנת העמקים" על מסכת קידושין, למד קולנוע בביה"ס סם שפיגל והוציא את ספר השירים 'שובך האלה הגדולה'. 
מתי: 6 באוקטובר בשעה 19:00 
איפה: בית עגנון

מרכז מבקרים בית זינאתי - פקיעין העתיקה: סיור לאור עששיות
עמותת בית זינאתי, שהוקמה על ידי בני משפחת זינאתי במטרה לשמר את מורשת יהודי פקיעין, מפעילה במקום מרכז מבקרים.סיור הסליחות מתחיל במערת ר' שמעון בר יוחאי, שם נמסר ספר הזוהר והתגלו סודות הקבלה. במערה ישמעו המבקרים את סיפור בריחתו של רשב"י מפני הרומאים ועל הסתתרותו במערה. משם יורדים אל מעיין הכפר, תוך היכרות עם סיפור ההתיישבות המגוונת בפקיעין, תושבי הכפר והדת הדרוזית. מהמעיין מתקדמים לבית הכנסת העתיק, אל סיפור הקהילה היהודית שלא גלתה מעולם. לאחר מכן תתקיים צפייה במיצג אור קולי בשילוב מופע תיאטרלי, ומשם למוזיאון אנשי פקיעין. הנקודה האחרונה היא בבית הכנסת העתיק בו יתקיים מופע סליחות מוזיקלי ופיוטים מוכרים. 
מתי: 16 בספטמבר, 19 בספטמבר, 2 באוקטובר, 7 באוקטובר בין השעות 18:45-21:00
איפה: בית זינאתי

מרכז מבקרים בית זינאתי, פקיעין. תמונה מבפנים של פינות ישיבה
מרכז מבקרים בית זינאתי, פקיעיןצילום: Ritvo Photography

חמת טבריה העתיקה - סיורי סליחות באווירה טבריינית
גן לאומי חמת טבריה שוכן לחופה המערבי של הכנרת, ומכיל את אחד הפסיפסים היפים ביותר של בתי הכנסת הקדומים בארץ ישראל. באתר נובעים מעיינות חמים של חמת טבריה וקיים בו מבנה חמאם תורכי מהמאה ה-18. המשתתפים יצאו מהפארק הארכיאולוגי לבית הכנסת כיפות השל"ה הקדוש, ויאזינו לסיפורו של המקום. משם ימשיכו לבית הכנסת של חסידי קרלין, לאחר מכן לבית הכנסת 'עץ החיים' של רבי חיים אבולעפיה, למקווה העתיק, ולבית הכנסת 'הסניור'. בימי שני יוכלו המטיילים להצטרף לתפילות בקברי הרבנים, ובימי חמישי ימשיך הסיור לבית הכנסת העתיק 'חמת'. הסיורים מותנים בהרשמה מראש.
מתי: בכל יום שני וחמישי במהלך חודש ספטמבר החל מהשעה 21:00
איפה: הפארק הארכיאולוגי - רחוב הבנים, טבריה

בית כנסת הסניור טבריה - תמונה מבפנים
בית כנסת הסניור בטבריהצילום: תומר אפלבאום

פסטיבל סליחות בצפת
העיר צפת היא אחת מארבע ערי הקודש, ובהתאם לכך, בתקופת הסליחות מתקיימת בעיר העתיקה פעילות לילית נרחבת. בכל יום חמישי בתקופת זו, וכן בליל אמירת הסליחות האחרון לפני יום הכיפורים, יערכו בעיר מופעים מוזיקליים, פייטנים בבתי הכנסת, סיורים מודרכים עם אוזניות בסמטאות ועוד. סיור האוזניות המודרך מאפשר למבקרים ליהנות מהנגינה ומדבריו של המדריך, וללא כל הפרעה לתושבים. הסיורים ללא תשלום, אך מותנים בהרשמה מראש.
מתי: במהלך חודש ספטמבר, בימי חמישי בשעה 21:30
איפה: הגן הקסום שבעיר העתיקה, ובבתי הכנסת העתיקים ברחבי צפת

בית כנסת יוסף קארו בצפת, פנים
בית הכנסת יוסף קארו בצפתצילום: ג'אלא מרעי

מורין נהדר במופע סליחות - תל אביב
בין ראש השנה ליום הכיפורים יתקיים ערב המציע חיבור למסורת יהודית מוזיקלית של פיוטים המוקדשים לחשבון נפש, בקשת סליחה והתחדשות. את המופע תוביל הזמרת, היוצרת והפייטנית, מורין נהדר, מהבולטות בתחום התחדשות המוזיקה היהודית בישראל. נהדר תבצע עיבודים מקוריים למיטב הפיוטים במחזור התפילה.
מתי: 6 באוקטובר החל מהשעה 20:30
איפה: נווה שכטר - הבית הטמפלרי

מורין נהדר בהופעה
מורין נהדר בהופעהצילום: נעמי ניר

סיורי סליחות בעיר העתיקה לוד
סיורי סליחות בסימן ימי ההתעוררות של חודש אלול. בסיור, ילמדו המבקרים על התנאים ששררו בלוד בעבר, על האופן בו השתלבו חיים של לימוד תורה עם חיים של חיבור לאדמה, לבית, למשפחה ולעם. מתוך פינות נסתרות ומיוחדות בעיר ילמדו המבקרים גם על המגוון הדתי והעדתי, ועל היכולת להכיל ולקבל את השונה בלי לוותר על עקרונות וערכים.
מתי: 26 בספטמבר ו-3 באוקטובר, בין השעות 20:00-23:00
איפה: מתנ"ס שיקגו - קפלן 2, לוד

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ