העמוד האחורי

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

התעמלות בוקר

1. שחקנית וזמרת שנקראה על שם תיאטרון תל-אביבי.

2. מי היו עדה ואוהליבמה?

תורת המספרים

עושה עלייה אדל היא הזוכה הבלתי מעורערת בכל הקשור לתעשיית המוסיקה. ב-2011 אלבומה השני, "21", נמכר ב-13 מיליון עותקים ברחבי העולם. במולדתה, בריטניה, הוא נמכר ב-3.8 מיליון עותקים - נתון שלא זכור בממלכה המאוחדת כבר זמן רב למכירות של אלבום בשנה אחת. אלא שלמרות ההצלחה המעודדת של אדל, מכירות הדיסקים בבריטניה ממשיכות לרדת. 86.2 מיליון דיסקים נמכרו שם בשנה שעברה. זוהי ירידה משמעותית לעומת 2010, אז נמכרו 119.9 מיליון דיסקים. שנת 2009 היתה מעט טובה יותר מזו שבאה אחריה; 128.9 מיליון דיסקים נמכרו אז. באי הבריטי יש בוודאי רבים המתגעגעים ל-2004 ולו רק בשל מכירות הדיסקים באותה שנה. 163.4 מיליון דיסקים נמכרו אז בשנה אחת, נתון שנראה כיום רחוק מאוד. שלא במפתיע, בתחום אחד במכירות המוסיקה חלה עלייה משמעותית. מכירות האלבומים באמצעות הורדה באינטרנט רשמו עלייה של 26.7 אחוז ב-2011 לעומת השנה הקודמת. בסיכומו של דבר נמכרו 26.6 מיליון דיסקים בבריטניה באמצעות הורדה באינטרנט.

דברים שלא קרו

שרית חדד ומשה פרץ מוציאים גרסת כיסוי לשיר "רק עם אופנוע" של דני סנדרסון

מתנה

מתחת לעץ המעצב אביחי שורין מתמחה בעיצוב מוצרים יום-יומיים המשלבים הומור וזווית ראייה מקורית. לדוגמה, "TREET" - מעמד מפלסטיק בצורת כלב המטיל את מימיו או ילד הקורא ספר, לעץ ריחני צבעוני שמיועד לשימוש ברכב, במשרד, בבית ועוד. בכל אריזה עץ חדש, רק צריך להכניס את העץ לחריץ הייעודי. להשיג בחנויות עיצוב ברחבי הארץ, כגון "באוהאוס", חנויות מוזיאון חיפה ו"אינטירה" בירושלים. מחיר: 40 שקל.

הכינו דרכונים

לוס אנג'לס מאחורי הקלעים של תעשיית הסרטים האמריקאית. התערוכה "Naked Hollywood" (בתצלום), המוצגת עד 27 בפברואר במוזיאון לאמנות מודרנית בלוס אנג'לס, כוללת תצלומים של הצלם ויג'י מעשורים קודמים ותמימים יותר.

לונדון ריקודים לצלילי יצירותיו הבולטות של ג'ורג' גרשווין יועלו מהיום עד 15 בחודש ב"לונדון קולוסאום". הבלט האנגלי הלאומי יפתח עמם את השנה החדשה.

שיר

אוטופסיכוגרפיה / פרננדו פסואה

המשורר הוא מכזב

שכה בכזביו מפליא,

הוא ממציא את הכאב

גם כשהוא חש בו בעליל.

והקוראים את שכתב

חשים יפה בכאב קרוא,

א לא בשני כאביו

אלא בשנים שלא קרו.

הדמיון טוחן את הכזבים

כשאת הגלגל מסובב

קרון-צעצוע מחוטים עבים

אשר קוראים לו לב.

מתוך "כל חלומות העולם", הוצאת כרמל, מפורטוגלית: יורם ברונובסקי פרננדו פסואה (1888-1935) הוא משורר פורטוגלי

מחוץ למסגרת

"Freedom to Political Prisoners" ארנון בן דוד, יליד 1950, שהיה בין האמנים החריפים והבולטים שפעלו בישראל בשנות ה-80 וה-90, יצר את הפוסטר הזה בסוף שנות ה-80 כתגובה לגל המעצרים שהחל עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה. בתקופה זו הומצא המונח "אסיר ביטחוני", שאיפשר למשטר הישראלי לבצע שורת מעצרים ללא משפט הוגן. הליטוגרפיה של בן דוד נעשתה כחלק מסדרת פוסטרים שיצרו אמנים רבים, בהם יאיר גרבוז וגדעון גכטמן, בתערוכת הבזק "די לכיבוש" שהוצגה בגלריה בוגרשוב בת"א. בפוסטר, אשר הודפס ב-70 עותקים, שיחק בן דוד על המרחב שבין קליגרפיה לאורנמנטיקה: במרכז הפוסטר, על גבי תבנית קישוטית החוזרת על עצמה כתב באנגלית "Freedom to Political Prisoners", ואת התרגום לערבית של המשפט, ואילו במעטפת של הפוסטר שיבץ את הכתובת בעברית. בן דוד חדל מעשיית אמנות לפני יותר מ-15 שנים והוא מתגורר כיום בניו יורק ועוסק בפילוסופיה.

תשובות:

1. אוהלה לוי, בתם של במאי "האוהל" משה הלוי ושל השחקנית לאה דגנית.

2. נשותיו של עשיו

תגובות