גלריה

התגלה שיר אירוטי אבוד שכתב פרידריך הגדול לפני יותר מ-200 שנה

שיר אירוטי פרי עטו של המנהיג הפרוסי פרידריך הגדול, שנחשב אבוד שנים רבות, התגלה לאחרונה בארכיון בברלין, יותר מ-200 שנה אחרי מותו של השליט. השיר נכתב כמה שבועות אחרי המלכתו של פרידריך ונקרא "לה ג'ואיסאנס", הנאה בצרפתית. עותק של כתב היד המקורי נמצא עם חלק ממכתבי המלך, עמם הוא היה כרוך יותר מ-100 שנה.

השיר לא נכלל במהדורת המאה ה-19 של כתבי השליט, הנפרשים על פני 31 כרכים, ואיש לא ידע מה עלה בגורלו. מאוחר יותר חזר והתגלה, אך הושמט במכוון ממהדורת 10 הכרכים של כתבי פרידריך הגדול שפורסמה ב-1912, לציון יום הולדתו ה-200 של המנהיג. השיר, המהלל את תאוות הבשרים כ"גבירתו של העולם", כנראה נחשב אז בלתי נאות למלך, ונשכח, עד ששב והתגלה לאחרונה.

פרידריך שלח את השיר לפילוסוף הצרפתי וולטר, עמו התכתב. במכתב מצורף כתב פרידריך שזה השיר היחיד שהיה לו זמן לכתוב מאז עלייתו לשלטון. עוד הוסיף כי הוא כתב את השיר בעבור חבר איטלקי, פרנצ'סקו אלגורטי, שטען שחיי הרגש של צפון-אירופים דלים לעומת אלה של הדרום-אירופים. פרידריך הפך את אלגורטי לגיבור שירו, ותיאר מפגש אהבים עם אשה לה קרא קלוריס, בתולה יפהפייה במיתולוגיה היוונית. בבוקר שאחרי המעשה, מסכם הגיבור את השיר במלים "רגע של תשוקה שווה לזה החווה אותו כמאה שנים של כבוד".

עידו בלאס

חברת התקליטים אינטרסקופ חשודה במעורבות בסחר בסמים

חברת התקליטים הענקית "Interscope", שבין היתר חתומים אצלה ליידי גאגא, אמינם ו-U2, הסתבכה עם הרשויות הפדרליות האמריקאיות בפרשת סחר בסמים. לפי החשד, משרדי החברה בלוס אנג'לס שימשו תחנה אחת בשרשרת של תחנות שהעבירו מאות קילוגרמים של קוקאין בשנתיים האחרונות.

הראיות לכאורה העלולות לקשור את אינטרסקופ לסחר בסמים הוגשו בבית משפט מחוזי בברוקלין ניו יורק. אותן ראיות כוללות מכתב שקושר את ג'יימס רוסמונד, מנכ"ל חברת Czar Entertainment (הקשורה לאינטרסקופ), שמייצג את הראפר המצליח The Game, לסחר בסמים. רוסמונד, שכבר נעצר מוקדם יותר השנה בחשד למעורבות בסמים, נעצר והוא מואשם ב-18 עבירות על חלקו בשרשרת הסחר.

חברת אינטרסקופ הודיעה רשמית כי היא מכחישה כל קשר לפרשה. החברה טוענת כי אין לה או לעובדיה שום חלק במעגל הסחר בסמים, וגם אינה יודעת דבר על תוכן החבילות שנשלחו אל משרדיה, החשודות שהכילו קוקאין.

אורי זר אביב

השחקנית אמה תומפסון תפרסם סיפור חדש בסדרת "פיטר הארנב"

השחקנית זוכת פרס האוסקר אמה תומפסון ("זכרונות מאחוזת הווארד", "על תבונה ורגישות") כותבת בימים אלה סיפור חדש לסדרת ספרי הילדים המצליחה "פיטר הארנב", כך הודיעו בהוצאת פינגווין האנגלית.

הספר יפורסם בספטמבר 2012 וייקרא "סיפורו הנוסף של פיטר הארנב". עלילת הספר תמוקם בסקוטלנד, שם ביקרה מחברת הספר המקורי, סופרת הילדים המצליחה ביאטריקס פוטר, כילדה. תומפסון עבדה בעבר על פרויקטים נוספים לילדים ולצעירים, דוגמת "נני מקפי", סרט שתסריטו, אותו כתבה תומפסון, מבוסס על סיפורי האחות מטילדה שכתבה כריסטיאנה בראנד.

הספר הראשון בסדרת פיטר הארנב, "סיפורי פיטר הארנב", שיצא בשנת 1902, מספר את סיפורו של פיטר, ארנב הלובש מכנסיים ונעליים, הפורץ לגינת ירק וממרה את פי אמו. מאז ועד מותה פרסמה פוטר עוד 22 סיפורים המספרים את מעלליו של הארנב. עד היום נמכרו בעולם למעלה מ-151 מיליון עותקים מ"סיפורי פיטר הארנב" בכ-35 שפות.

עידו בלאס

הממשלה צפויה לאשר היום את מינוי יוני בן מנחם למנכ"ל רשות השידור

הממשלה צפויה לאשר הבוקר את מינויו של יוני בן מנחם לתפקיד מנכ"ל רשות השידור. מינויו של בן מנחם התעכב מאז חודש יולי האחרון, אז החליטה ועדת האיתור שהוקמה ברשות השידור, על בחירה בו. היום, אף שעתירה לבג"ץ שהגישה אגודת העיתונאים נגד המינוי תידון רק בתחילת חודש נובמבר, צפויה הממשלה לאשר את המינוי.

כזכור, זמן קצר אחרי שהודיעה ועדת האיתור על בחירה בבן מנחם, הגישה אגודת העיתונאים בג"ץ נגד המינוי, בטענה להטיה פוליטית בבחירה שהביאה את חברי הוועדה להתעלם מכשלים שהתגלו בעבר בתפקודו של בן מנחם. בעקבות הטענות ביקשה ועדת שפניץ לבחינת מינויים במגזר הציבורי הבהרות מרשות השידור. ביום רביעי האחרון קיימה ועדת האיתור דיון נוסף במינוי ואשררה אותו. היום תדון בו, כאמור, גם הממשלה.

גילי איזיקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ