תסביכי שואה ובירה קרה: אלון עדר קפץ להופיע בדסק "הארץ"

במסגרת סדרת ההופעות בדסק הגיע אלון עדר עם גיטרה וקלידים למערכת העיתון. זה היה מופע משכנע של רומנטיקה וגם הרבה לכלוך. צפו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלון עדר
אלון עדר
נועה אברבנאל

בשבועות הקרובים נביא כאן בכל שבוע הופעה מיוחדת, שמצולמת ומוקלטת באולפן "הארץ". והשבוע, הקיבוצניק העירוני, גבוה וישיר, אלון עדר.

אלון עדר - צד אל"ף
אלון עדר - צד אפל

כל אחת מההופעות כוללת שני חלקים: צד אל"ף, וצד אפל. בחלק הראשון ינגנו האמנים קטעים מהרפרטואר המוכר שלהם. בצד האפל, ביקשנו מהם לקחת אותנו איתם למסע מוזיקלי קצר אל החלקים שזוכים לראות רק בהופעות חיות. האמנים הונחו להתעלם משיקולים של ״שיר מוכר״ או ״קליט״, לא לרחם על הקהל, לצלול, לאלתר, ולהראות צד שלהם שאנחנו אולי לא מכירים.

"החברה שלי", אומר עדר, "שעליה כתבתי את השיר הזה, שיחקה בקאמרי בהצגה כנר על הגג. ואמא שלי היתה אמא שלה בהצגה, שזאת כבר הזיה מוחלטת. וכל יום, היא חיתנה אותה עם עידו מוסרי. אז ככה החיים שלי נראו. אוקיי?" עם הסיפור הזה עוצר עדר את השיר הראשון, "את עוד תהיי איתי", בצד אל"ף. אלון עדר, בלי להקה, שר את שיריו היפים. שירי אהבה עם מילים ישראליות כמו קיץ וחיטה, שמציעים נחמה ותקווה למי שיקשיב להם.

אלון עדר בהופעה בדסק "הארץ"
אלון עדר בהופעה בדסק "הארץ"צילום: מגד גוזני

אבל עדר עוסק גם בהפך מרומנטיקה. "אני לא רוצה לדבר, איתך עם מישהו אחר, העצב שב וחוזר...אני לבד", הוא שר בשיר האחרון בצד אל"ף, קולו מצטרד והפסנתר מצטרף אליו בסולו יפה ועצוב. עדר שולט בכל טיפה של צליל ורגש, הכאב שלו יפה והרמוני.

עדר הוא מסוג היוצרים שהכישרון מפעפע מהם, וכל מה שנותר הוא לאסוף את הטיפות הניגרות ולבקבק אותן באלבומים. מאז שנת 2011 הוציא 8 כאלו. ובין אלבום ארצישראלי מקסים ועשיר אחד למשנהו, מבריק עדר באלבומים מינימליסטיים שהוא מקליט עם אורגן קסיו בלבד. "קסיו מטונף" ו-"קסיו זעם", אותם סביר שלא תשמעו ברדיו, הם פנינים קיצוניות ומענגות, הצצה לזרם מחשבות סקסי וחריף. פחות חיטה ועצב, יותר תורידי את התחתונים, תסביכי שואה, וכוס בירה קרה. 

אלון עדר בהופעה בדסק "הארץ"
אלון עדר בהופעה בדסק "הארץ"צילום: מגד גוזני

הצד האפל מורכב משלושה שירים מסדרת הקסיו. עדר לוחץ על כפתורים ובוחר מקצבים חצי אינפנטיליים, הוא מכה בקסיו שלו ושובר את הכללים כשהוא משמיע מוזיקה פתאום מתוך הנייד שלו אל המיקרופון. "כשאני גומרת, העולם נראה אחרת", שרה מיכל גבע מתוך הפומית. 

מי עוד הופיע אצלנו? אבי עדאקיElectric Zoo | נעם רותם | דורי בן זאב | ריף כהן

מדי פעם נראה שעדר מבקש להשאיר מאחוריו את ילד הפלא מדיזינגוף. ההוא שאמא שלו חברה של קיפי. עם גיטרה שבורה ומצח מיוזע, הוא שומט דברים והם, מעשה שטן, נשמעים טוב. לצערו, אפילו אם ייפול על האף זה יישמע נהדר. 

צד אל״ף - אלון עדר

את עוד תהיי איתי

מילים ולחן: אלון עדר

אישה שלי

מילים ולחן: אלון עדר

אזרח השמש ממזרח

מילים ולחן: אלון עדר

שיר לאמא

מילים רן דרום, לחן אלון עדר

הרבה להגיד

מילים ולחן: אלון עדר

צד אפל - אלון עדר

טיילר

מילים ולחן: אלון עדר

אני מין

מילים ולחן: אלון עדר

chew jew

מילים ולחן: אלון עדר

רוצים לשמוע את ההופעה כקובץ אודיו? לחצו כאן

רוצים לראות את אלון עדר בהופעה? ב-31 באוקטובר הוא יופיע ב"הפטריה" בקיבוץ דן, ב-13 בנובמבר בפסטיבל הפסנתר, בשביעי בדצמבר ב"סינקופה" חיפה, ב-12 בדצמבר ב"צוללת צהובה" בירושלים וב-19 בדצמבר ב"החלוץ 33" בבאר שבע.