ארצם של בני החורין

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

בכל פעם שסרט דוקומנטרי חושף את אחורי הקלעים של העולם, הצופה מקבל תחושה שאם המטבח של המסעדה הגדולה הזאת כל כך מטונף, אולי הוא בעצם אינו מעוניין לאכול בה. אבל לאן ילך? ואיך לא יאכל? הרי מדובר במסעדה הטובה ביקום, מדובר בעולם החופשי, הדמוקרטי. מדובר במולדת של האמיצים. מדובר בדת שאנחנו סוגדים לה, הדמוקרטיה, והחופש והצדק לכל.

הסרט הדוקומנטרי "קפה חם מדי" חושף את אחורי הקלעים של הדמוקרטיה האמריקאית, בה כל החזקים משלבים ידיים כדי להמשיך להיות חזקים: התאגידים, הממשל, מערכת המשפט. לא רק הברוטליות שלהם מדהימה, אלא גם האופן בו האזרחים החופשיים בעולם מזדהים עם התוקפן ונותנים לו יד חופשית. האזרחים בסרט מכונים צרכנים ואינם מתנגדים לכינוי.

אבל לא רק הגופים הגדולים עולים למשפט בסרט הזה. התרבות הפופולרית גם היא שילבה ידיים עם הבדיחה על הצרכן האמריקאי, שהולך לבית המשפט ותובע בכל פעם שמתרוקן לו הארנק. כך ידעו לעשות צחוק גדול מאשה אחת, סטלה ליבק, שקנתה כוס קפה במקדונלדס ונכוותה קשות כאשר נשפך. אפילו פרק של סיינפלד עשו מזה. קראו לזה תביעות גחמניות. בערך שלוש דקות אחרי תחילת הסרט מוצגים צילומי הכוויות של הגברת ליבק. זה בדיוק הרגע בו כל אחד מבין ששום דבר בבדיחה הזאת לא מצחיק. מראה הכוויות משולב בסרט בדיוק אחרי שתואר המקרה, סופרו הבדיחות אודותיו ורואיינו עוברי אורח - כאלה שטובת התאגיד לא אמורה לעניין אותם ובכל זאת מזדהים אתו. הקפה במקדונלדס הוכן בטמפרטורה של הרדיאטור ברכב שלך אחרי שאתה נוהג מהמשרד שלך הביתה, הסביר הפרקליטה של האשה שנאלצה לעבור ניתוחים להשתלת עור עם כוויות מדרגה שלישית. אלא שקפה ומקדונלדס הם לא נושא הסרט, הם קצה הקרחון.

הסרט מציג את האופן האגרסיבי בו חברו יחדיו גיבורי העל האמריקאים - הכוח וכסף - כדי להגביל את יכולת האזרחים לתבוע, ואיך התודעה של האזרח האמריקאי אינה מבינה את מה שנעשה לו.

הכיסים העמוקים של התאגידים התחילו בהגבלת התביעה, עברו לביטול פסקי דין של מושבעים והגיעו עד מינוי שופטים ידידותיים לתאגיד.

לא רק סיינפלד ובדרנים אחרים השתתפו במאמץ להפוך את תביעות הנזיקין לבדיחה שגם הישראלים יכולים להבין, גם התקשורת האמריקאית העדיפה את הקוריוז. והדבר הכי יפה בסרט האימה הזה, הוא שכולם עדיין מאמינים בדרך האמריקאית, חסרי מושג לגבי מה שמתרחש מתחת לאפם ולמעמדם כצמיתים. עד כדי כך שלרגע הצופה עלול לתהות אם אין זה עוד אחד מאותם סרטי קונספירציה פרנואידיים על מי באמת רצח את קנדי, כי הרי לא יכול להיות שכך! הנחמה היחידה היא הידיעה שכל הברוטליות של הכוח והכסף מתרחשת אי שם, ואנחנו בכלל כאן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ