לאחר הפרסום בויקיליקס: מנכ"ל אל-ג'זירה התפטר מתפקידו

ודאח חנפאר הפלסטיני, אחד האנשים המשפיעים במזרח התיכון, התפטר בשיא התסיסה בעולם הערבי לאחר שמסמך מסווג העלה כי הוא הסכים לכאורה למחוק מאתר הרשת תכנים שלא מצאו חן בעיני הממשל האמריקאי

איאן בלאק, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן בלאק, גרדיאן

ממשלת קטאר החליפה את מנכ"ל רשת אל-ג'זירה, ודאח חנפאר, ומינתה במקומו את אחד מבני משפחת המלוכה של הנסיכות - צעד פתאומי ודרמטי בעיצומה של תסיסה חסרת תקדים בעולם הערבי.

חנפאר, שאחראי יותר מכל למהפכה בתקשורת הערבית של העשור האחרון, הודיע שהוא מתפטר מתפקידו אחרי שמונה שנים שבהן גיבש את המוניטין של הרשת ואת עמדתו כאחת הדמויות החזקות ביותר במזרח התיכון. מחליפו בתפקיד יהיה השייח' אחמד בן ג'אסים אל ת'אני, ששימש עד כה מנהל בכיר בחברת הגז הקטארית.

רשת אל-ג'זירה, שמשרדה הראשי בדוחא בירת קטאר, הוקמה ב-1996 ושייכת לאמיר השולט על הנסיכות. היא שברה את כל המוסכמות הקיימות בתקשורת הערבית, הממומנת ונשלטת על ידי הממשלות או נמצאת בפיקוח מחמיר של צנזורים.

ודאח חנפאר נולד בג'נין ב-1969. הוא קיבל תואר ראשון בהנדסה באוניברסיטת ירדן ותארים בפילוסופיה, בלימודי אפריקה וביחסים בינלאומיים. בשנות לימודיו התפרסם כמנהיג סטודנטים כריזמטי וסייע בארגון פורומים, פסטיבלים והפגנות למען זכויות הסטודנטים.

מנכ"ל אל-ג'זירה הפורש, ודאח חנפארצילום: אי-אף-פי

במכתב ההתפטרות שלו, שהועלה לטוויטר, אמר כי מטרתו בראשית דרכו היתה "להפוך את אל-ג'זירה לרשת תקשורת עולמית מובילה" וכי "המטרה הזו הושגה".

במכתב נאמר עוד: "היום כוללת הרשת שלנו 25 ערוצים שמשדרים בערבית ובאנגלית ובקרוב ישדרו חדשות בטורקית, בבוסנית, בקרואטית, בסרבית ובסוואהילית. בעזרת עמיתי הפכנו אותה לארגון חובק עולם.

"זה לא היה קל. לפני זמן לא רב תקף שר ההגנה האמריקאי לשעבר דונלד רמספלד את הסיקור שלנו בעיראק. ואילו היום, שרת החוץ האמריקאית מקדמת בברכה את סיקור החדשות שלנו".

חנפאר, השולט באנגלית כמו בערבית, הוא בעל קסם אישי וביטחון עצמי רב. לפני שהתמנה למנכ"ל הרשת שימש כתב שלה באפריקה. בשנותיו כמנהל הרשת נמתחה עליו ביקורת מצד פרשנים ערבים, שאמרו כי אהדתו לאחים המוסלמים באה לידי ביטוי בסיקור אוהד מדי של התנועות האיסלאמיות.

כך למשל, נטען כי אל-ג'זירה נותנת זמן אוויר ללא כל פרופורציה לאיסלאמי קיצוני, יליד לוב, שהיה בגולה בקטאר עד לסילוק קדאפי. באחרונה הואשמה אל-ג'זירה גם בסיקור אוהד מדי של ההתקוממות בבחריין. מנגד, הרשת כמעט שאינה מדווחת על המתרחש בקטאר עצמה.

מקורות בדוחא סיפרו כי הסתלקות חנפאר תשפיע מאוד על האחים המוסלמים, מאחר שסייע להם "להשפיע על הרחוב הערבי באמצעות הסתה וקידום האידיאולוגיה שלהם".

מנגד, העיתון גולף ניוז שיוצא לאור באיחוד האמירויות דיווח כי על חנפאר הופעלו באחרונה לחצים כבדים. הרקע לכך הוא המברק המסווג של השגרירות האמריקאית שפרסם אתר ויקיליקס, שממנו עולה כי הסכים לכאורה למחוק מאתר אל-ג'זירה תכנים שלא מצאו חן בעיני הממשל האמריקאי.

על פי הדיווח, שיתוף הפעולה לכאורה בין חנפאר לבין האמריקאים סייע למקורות במפרץ הפרסי ולכמה בכירים קטארים להפעיל עליו לחצים וייתכן שזה הרקע לעזיבתו את הרשת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ