גם "מד מן" לא מגוננת על כריסטינה הנדריקס

היא תמיד נאלצה להתמודד עם סביבה עוינת: כנערה גותית וכדוגמנית שתעשיית היופי היתה שיפוטית כלפיה. אפילו עכשיו, כשמעמדה מבוסס, היא עדיין חשופה לביקורות ארסיות

הדלי פרימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדלי פרימן

גרדיאן

כשכריסטינה הנדריקס נכנסת למסעדה בשדרות סנסט בהוליווד בחולצה לבנה צחורה, מכנסיים אדומים עד הקרסול ונעליים שחורות שטוחות, עמוסה בשקיות דחוסות בפריטים שקנתה בשביל הבית החדש הסמוך שהיא ובעלה עברו אליו לא מכבר, היא נראית כמו כוכבנית צעירה משנות ה-50, וקשה שלא לתהות אם היא גם הגיעה הנה במכונית דלוריאן (בסוף הראיון מחכה לה שברולט בירוק זית, רחוקה מאוד מהמכונית ההיא מ'בחזרה לעתיד', נהוגה בידי בעלה, השחקן ג'פרי ארנד, שצדודיתו הארוכה ושפע תלתליו נשקפים במעורפל מן המושב הקדמי).

גם ללא חצאיות העיפרון ותסרוקת שנות ה-60 הגבוהה של הדמות שלה ב"מד מן", ג'ואן הולוויי, נראית הנדריקס, בת 36, כאילו נחתה מעידן אחר. וזה איננו ניסיון מוסווה, עלי לציין, להתייחס לגזרתה שכבר שימשה נושא לדיונים אין ספור. מאז עלתה הסדרה לשידור ב-2007, טרחו כמה מבקרים לציין שוב ושוב עד כמה העידן שבו אנו חיים שונה ממקום העבודה הסקסיסטי שמשרדי סטרלינג קופר מגלמים - שהגברים בהם דנים בתאווה בגופן של נשים בנוכחותן - ולא הבחינו שהם עצמם עושים זאת לעתים קרובות בנוגע לשחקניות, ובמיוחד הנדריקס.

קשה לחשוב על כוכבת אחרת שגופה עבר בחינה כה מדוקדקת בזמן האחרון. רוב תשומת הלב היתה אמנם חיובית, אבל יש גבול דק בין התפעלות מהופעה חיצונית של אדם לבין הקטנתו של אותו אדם לכדי גוף בלבד. הנדריקס ראויה ליחס הוגן מזה, משום שמשחקה בתפקיד ג'ואן הוא מרומז מאוד, ומרומם את הדמות שהיא מגלמת מעבר לנשיות וסקס אפיל.

ומלבד זאת, תכונות הרטרו המאפיינות את הנדריקס אינן מתמצות בחמוקי גופה הנשיים. הן ניכרות גם בהילוכה הזקוף - כנראה שריד מהשנים שבילתה בנעוריה בשיעורי בלט - ובקולה, שמזכיר את קול הילדה של מרילין מונרו יותר מאת קולה של ג'ואן בסדרה, ושעולה לטון כמעט-תינוקי כשהיא מדברת על ארנד ("אני קצת מטורפת עליו", היא מודה, כשהיא תופסת את עצמה מחייכת עם הופעת שמו על צג הטלפון הסלולרי שלה). ההילוך שלה, מכל מקום, הוא הילוך-ג'ואן טהור.

"כן, בעלי אומר, ‘מה זאת אומרת הילוך-ג'ואן? תמיד הלכת ככה!'", היא צוחקת.

בשל מראה הרטרו שלה, הליהוק שלה בסרט החדש "דרייב" (שיעלה על האקרנים בישראל ב-3 בנובמבר) הוא ערמומי. בסרט מגלם ראיין גוסלינג דמות של כפיל-פעלולים שעובד לפעמים גם כנהג שודים - עבודה צדדית שמכניסה אותו לצרות גדולות. אחת מהצרות האלה היא הנדריקס, שאף כי הסרט מתרחש בתקופתנו, מגלמת פאם פאטאל חלקלקה ובוגדנית ששמה בלאנש.

הנדריקס אומרת כי קיבלה על עצמה את התפקיד משום שרצתה לעבוד עם הבמאי, ניקולס וינדינג רפן, מי שביים את את הטרילוגיה הקולנועית "פושר" ואת הסרט "ברונסון". הוא מצדו החזיר לה מחמאה ואמר שישמח ללהק אותה לתפקיד הגיבורה בסרטו המתוכנן הבא, "Wonder Woman". האם היא תסכים לעשות את התפקיד?

"בטח!" היא אומרת, ועיניה הכחולות הגדולות מתרחבות בפליאה על שהשאלה עלתה בכלל.

אפשר בלי ג'וני דפ

הנדריקס היא בחורה מפוכחת, וחוסר העניין שלה בסלבריטאות נדמה אנכרוניסטי בהוליווד של היום. אפילו כשעבדה כדוגמנית בתחילת שנות ה-20 לחייה, היא שמרה על קור רוח ויציבות המזכירים את גישתה של ג'ואן לעמיתותיה המזכירות. היא החלה לדגמן בתום לימודיה בבית הספר, כשזכתה בתחרות שערך מגזין כלשהו, "אבל לא רציתי להיות דוגמנית - עשיתי את זה כי רציתי לצאת מווירג'יניה", היא אומרת נחרצות.

היא לא התיידדה עם מרבית הדוגמניות שעבדה אתן. "פגשתי הרבה צעירות שדיגמנו, והן אמרו, ‘וואו, אני מסתובבת בעיר וכולם מצלמים אותי', בעוד אני שמרתי קבלות ולמדתי להיות עוסק עצמאי", היא נזכרת בשמץ של בוז. כשקיבלה הזמנה למסיבת יום ההולדת של ג'וני דפ, היא מכרה אותה תמורת מצרכי מזון. "נדהמתי כשקיבלתי את ההזמנה, כי לא הכרתי אותו. מישהו אמר, ‘המארגנים רוצים שיהיו שם דוגמניות יפות', ואני אמרתי, ‘זה לא נשמע לי טוב'. אז מכרתי אותה", היא מספרת בפסקנות.

הנדריקס עבדה כדוגמנית מגיל 18 עד 27, ובתקופה הזאת הגשימה חלום ישן והתגוררה במשך שנה בלונדון, ממש מול הולוויי רוד: אביה נולד באנגליה ויש לה אזרחות כפולה. "נהניתי נורא", היא נזכרת. "ואז גם התחלתי להבין כל מיני דברים משונים שאבא שלי עושה, כמו למרוח חמאה בכריך. פתאום הבנתי - זה מנהג של האנגלים!".

גישתה הפרגמטית לדוגמנות סייעה לה כשהסוכנת שלה אמרה לה לרזות (היא היתה אז בת 25, במידה 38). "חשבתי, או-קיי, אתם אולי רואים שם קימורים מופרזים אבל למעשה זו רק עצם" - היא חובטת באגרופה בחוזקה על עצם האגן הימנית - "אז גם אם ארד במשקל זה לא ישתנה. ככה אני נראית. זה הגוף שלי. תעשו את השיקולים שלכם". היא מושכת בכתפיה ומחפשת את כוס היין הלבן שלה. היא לא הפחיתה ממשקלה.

מנין באה הבגרות הזאת?

"מהילדות שלי בעיירה קטנה באיידהו. היינו האחרונים במדינה שקנו וידיאו ולא היו לנו כבלים. לא היתה התפעלות מחיי הזוהר, שום ‘אני רוצה להיראות כמוהם ולחיות כמוהם', כי כולם בעיירה שלי חיו באותו סגנון. לא היו לי אז מחשבות בסגנון ‘וואו, יום הולדת של כוכבת קולנוע!' אלא רק ‘מה?'"

הנדריקס בטחה בעצמה ולא בהמונים, הרגל שסייע לה בבגרותה עוד יותר מאשר בצעירותה. היא היתה תלמידה טובה, "אבל אומללה מאוד. אני לא יכולה להגיד שאהבתי את בית הספר אי פעם". לפני שהחלה את לימודי התיכון עברו היא, אחיה הגדול והוריה מהעיירה הקטנה טווין פולז שבאיידהו לפיירפקס הגדולה יותר בווירג'יניה, "ובגיל ההתבגרות מעבר הוא תמיד קשה", היא אומרת ביבושת. איך היא היתה אז? "ילדה גותית - צבעתי את השיער ב-42 צבעים שונים, וילדים יודעים להיות מאוד ביקורתיים כלפי מי ששונה מהם. אבל במקום להישבר ולהתאים את עצמי, עמדתי על שלי. בגלל זה כנראה הייתי אומללה".

"ניו יורק טיימס" התנצל

הנטייה שלה לעמוד על שלה שירתה אותה טוב יותר כעבור 15 שנה, כשראתה את התסריט של "מד מן" והסוכנות שלה סירבה לאפשר לה לקבל את התפקיד. היא חיתה ועבדה אז בלוס אנג'לס כמה שנים, והיה לה תפקיד ב"אי-אר", אבל שום דבר עדיין לא המריא. "הם אמרו לי, ‘לאיי-אם-סי (רשת השידור של "מד מן") אין אף סדרה גדולה - למה לך להתחבר אליהם ולא ללכת על הימור בטוח יותר?' ואני אמרתי, ‘תשמעו, כבר הלכתי כמה פעמים על הימורים בטוחים - הפעם בואו נלך על התסריט הטוב באמת'".

היא הסכימה לקבל את התפקיד. הסוכנות ניתקה את ההתקשרות אתה. היא משכה בכתפיה ומצאה לעצמה סוכנות חדשה.

ההצלחה הכבירה של "מד מן" מאלצת את הנדריקס לעמוד על שלה יותר מתמיד. התקשורת, כאמור, בוחנת אותה בזכוכית מגדלת ומנתחת את גופה ואת הבגדים שהיא בוחרת ללבוש. "זה נראה לי מוזר, כי קודם לכן אף פעם לא דיברו על הגוף שלי. כל אשה עסוקה בגוף שלה באובססיה, אבל אני הייתי מרוצה, הרגשתי סקסית - אף פעם לא הקדשתי לזה מחשבה. אני יודעת שזה נשמע נאיבי, אבל באמת לא ציפיתי לכזאת תשומת לב".

ביקורת אכזרית במיוחד מתחה עליה קתי הורין, עורכת תחום האופנה ב"ניו יורק טיימס". במאמרה על פרסי גלובוס הזהב בינואר 2010, היא כתבה: "כריסטינה הנדריקס לבשה שמלה מתפוצצת, מעוטרת בסלסולי בד, של כריסטיאן סיריאנו (וכמו שאמרה סטייליסטית אחת, ‘לא מלבישים בחורה גדולה בשמלה גדולה. זה כלל יסוד')". העיתון גם עיוות באותה כתבה את תמונתה של הנדריקס, גרם לה להיראות רחבה יותר -ובהמשך התנצל.

"זו היתה גסות רוח. אני יודעת שהיא רק עשתה את העבודה שלה, אבל זה היה מטורף, נפגעתי מאוד", אומרת הנדריקס ומצטמררת כשהיא נזכרת בסיפור.

זה קרה ממש אחרי שחזרת מירח הדבש שלך, לא?

"זה העניין!", היא מתפרצת. "בדיוק חזרתי, והייתי כל כך מאושרת. והיא אמרה את הדברים האכזריים האלה, אני פשוט..." היא מקמטת את פרצופה. "בתמונות שצולמו אחרי שבוע, בטקס פרסי גילדת שחקני המסך, אני נראיתי ככה" - היא לובשת ארשת עצובה - "כי כל הזמן חשבתי, ‘בבקשה אל תגידו עלי דברים אכזריים" - וכאן היא מצטחקת בלגלוג עצמי.

את ארנד הכירה הנדריקס ב-2007 דרך ידידם המשותף, וינסנט קרתייזר, שמגלם את פיט קמפבל ב"מד מן". "ג'פרי הגיע בשיער מתולתל סקסי, עניבה ביד, חולצה מכופתרת עקום, וחשבתי, וואו, איזה חמוד", היא אומרת ומקפצת בכיסאה מרוב תענוג. הם הצליחו להישאר רק ידידים במשך חודש, "ואז הוא נישק אותי", היא אומרת בקול מתנגן. הם התחתנו ב-2009.

יום אחרי פגישתנו מתחילים צילומיה של הנדריקס לעונה הבאה של "מד מן". היא מגלמת את ג'ואן זמן כה רב - ותמשיך לגלם אותה עוד שלוש עונות, כך נודע לא מכבר. מה היא היתה רוצה שיקרה לג'ואן בסוף? הנדריקס מחייכת ושולחת מבט אל טבעת הנישואים שלה: "אני רוצה שהיא תהיה מאושרת! מאושרת ומאוהבת. זה הכל".

האם הבחינה הציבורית המדוקדקת שהיא עוברת בגלל התפקיד מביכה אותה? "יש היבט כזה, כן. חלק מהדברים שאמרו עלי - זה ממש לא ייאמן". אבל היו גם שבחים ומחמאות. מגזיני גברים שונים הכתירו אותה בתואר האשה הסקסית ביותר אי פעם. "זה נחמד מאוד, אבל בעלי תמיד אומר, ‘אני אמרתי לך את זה לפני שנים!'" היא מדווחת בחיוך אמיתי. "הוא זה שגורם לי להרגיש סקסית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ