כך תיראה הטלוויזיה שלכם אחרי החגים

"כוכב נולד" מול "דה ווייס", עונה שנייה ל"חטופים", וגם שתי סדרות משטרה מקוריות. הצצה לתוכניות הטלוויזיה החדשות שיעלו אחרי החגים

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כלל אצבע בתעשיית הטלוויזיה הישראלית קובע שאסור לבלבל את הקהל ואת הרגלי הצפייה שלו. אין להתחיל בשידור תוכנית אם אי אפשר ליצור לה ימי שידור קבועים. אין להשיק תוכנית יקרה, אם אירועים חיצוניים ימנעו ממנה לצבור תאוצה ובאזז. הרגלי צפייה, אם הצלחת ליצור כאלה, שווים את משקלם בזהב.

מכיוון שכך, פעמיים בשנה נדמה שזכייניות הטלוויזיה בערוצים המסחריים, וגם הכבלים והלוויין ושלל ערוצי הנישה, עוצרים את נשימתם ואז משחררים את הרסן. זה קורה מיד אחרי פסח וכן כשמסתיימים חגי תשרי. אחרי איפוק, וסיומים גרנדיוזיים לתוכניות של עונת הקיץ (למשל גמר "מאסטר שף", "24/7 הדור הבא", ולפניהם "כוכב נולד"), משתררת שממה טלוויזיונית שפירושה משיכת זמן - עד שמושקים לוחות שידורים חדשים מלאי תוכניות רעננות.

השנה, אגב, התופעה הזאת בולטת במיוחד, ויש לכך סיבה ברורה. אירועי המחאה החברתית יצרו שני חסמים להשקת תוכניות חדשות. הראשון היה מיעוט הכנסות מפרסומות. מחשש להצטייר כמנותקות מהעם, החברות המסחריות הגדולות נמנעו מהשקת קמפיינים חדשים או הקפיאו קמפיינים קיימים, והביאו לירידה בת עשרות אחוזים בהכנסות מפרסום. כתוצאה מכך הצטמצמה האפשרות של זכייניות הטלוויזיה המסחרית, כלומר "רשת" ו"קשת" בערוץ 2 ו"ישראל 10" המפעילה את ערוץ 10, לכסות את עלות היצירה של התכנים הטלוויזיונים היקרים יותר. במציאות כזו, עדיף לשדר תכנים זולים יותר ולהמתין לשיפור במצב.

חסם שני קשור גם הוא לאירועי הענק שיצרה המחאה. כאשר המציאות גדולה יותר מכל ריאליטי או דרמה, והצופים מבקשים לצפות באירועים האקטואליים ובחדשות, אין מקום להשיק תוכנית חדשה. כך למשל קרה במקרה של "שלוש", שיועדה לשידור כבר לפני שבועות אבל עלתה למסך במוצאי שבת האחרונה.

כל זה עומד להשתנות ממש בקרוב. מיד אחרי החגים יציף את המסך הקטן מבול של תוכניות ועונות חדשות. בינואר יקבל המבול הזה חיזוק נוסף, לפחות בערוץ 2. בכל שנתיים מתחלפות ביניהן זכייניות הערוץ, קשת ורשת. בשנתיים האחרונות החזיקה רשת בימים שבין ראשון ושלישי וקשת ברביעי עד שבת. בינואר הן יתחלפו, וכדי לשמור על הצופים, נדרשים מותגים טלוויזיוניים חזקים שישרדו את הנדידה. ה"אח הגדול" ו"ארץ נהדרת", למשל, בעבור קשת, "המרוץ למיליון" ו"דה ווייס" החדשה לרשת.

אלא שלא כל התוכניות הן חדשות לגמרי. למעשה, מדובר כמעט בעיקר בעונות חדשות, וגם לזה יש משמעות. כאשר המצב הכלכלי רגיש וההכנסות אינן בטוחות, יעדיפו גופי השידור להסתכן כמה שפחות. בריאליטי, בתוכניות אולפן, בדרמות ואפילו בפרצופים שיאיישו את המסך - המוכר הוא הבטוח. לכן, הרבעון האחרון של השנה, עונת הסתיו וראשית החורף, תהיה מלאה בעונות חדשות של תוכניות שכבר הוכיחו את עצמן.

מבין התוכניות שלא נראו עד כה על המסך, בולטות שתי דרמות מסקרנות: "המיוחדת", של רשת, שתעלה לקראת סוף החודש, ו"אחת-אפס-אפס" בערוץ 10 שתעלה גם היא עוד החודש. מדובר בשתי סדרות משטרה, ז'אנר שנוסה בארץ פעמים בודדות, ללא הצלחה גדולה. העניין נהפך למעניין במיוחד משום שסדרות משטרה, בתי חולים ומשפט, הן הלחם והחמאה של גופי הטלוויזיה המסחרית בשוק הבינלאומי, במיוחד זה האמריקאי. אם מדברים על ז'אנרים בטוחים, שלושת המקצועות הללו - עורך דין, שוטר ורופא - מספקים חומרים דרמטיים בשפע.

אבל מעבר לזה, הם גם מאפשרים לכל פרק בסדרה לעמוד בפני עצמו, ולהיות בעל התחלה, אמצע וסוף, באופן שאינו מחייב את הצופה לעקוב אחרי כל פרק ופרק, אלא מאפשר גם צפייה אקראית. בעולם שבו טלוויזיה זמינה במאות ערוצים, באינטרנט ובווידיאו על פי דרישה (VOD), ההתמקדות בסדרות מסוג זה היא החלטה נבונה ונדרשת. האם העובדה ששתי סדרות משטרה ישראליות מושקות בעת ובעונה אחת מסמלת יישור קו עם התעשייה העולמית? כנראה מוקדם מדי לקבוע. בינתיים אפשר לבחון את הבולטות שבתוכניות שמציע לוח המשדרים הישראלי.

ערוץ 2: רשת

יחידת עלית ושירה מהגב

"רשת" תעלה שלוש תוכניות בולטות למרקע כבר לקראת סוף החודש. עונה שנייה למגה ריאליטי "המרוץ למיליון" עתידה להיות משודרת פעמיים בשבוע החל ב-25 בחודש, ולייצר לזכיינית עוגן צפייה קבוע. את מנת הסוגה העילית תספק "המיוחדת", דרמה שכתב המפיק עמי אמיר (שחברת מטר שבבעלותו גם מפיקה אותה). היא מספרת על יחידה קטנה ומובחרת שנועדה לפתור מקרים קשים במהירות. עופר שכטר הוא נער הפלא שמפקד על היחידה, ולצדו לוהקו יעל שרוני, גל תורן, ששון גבאי, אסתר ראדה, שמיל בן ארי ועוד.

עוגן שידור נוסף הוא רצועת לייף סטייל יומית, שתשודר בימי השידור של "רשת", בשעות אחר הצהריים. תאייש אותה בעלת הטור הוותיקה אודטה דנין, והיא תיקרא "החיים על פי אודטה" ותכיל את כל מה שרלוונטי לעקרות הבית, הנשים המצויות בחופשת לידה ובני נוער שייקלעו למסך.

בהמשך השנה, ייחנך אחד הפרויקטים המסקרנים של הזכיינית - "דה ווייס". על פי הפורמט המקורי, שאומץ בשלמותו בגרסה הישראלית, מאזינים ארבעה שופטים, שהם מוסיקאים מוכרים, למתמודד שנבחן בכישורי השירה שלו. זהותו ומראהו של המתמודד אינם גלויים לשופטים, שמקשיבים לאודישן כשגבם למועמד. מי מהם שמתרשם מהביצוע לוחץ על כפתור ויכול לחזות במתמודד, ובכך הוא גם מצרף אותו לנבחרת שלו. מתמודד שנבחר על ידי יותר ממנטור אחד יוכל לבחור בעצמו לאיזו נבחרת יצטרף. בגרסה הישראלית, שינחה מיכאל אלוני, ארבעת המנטורים הם שרית חדד, שלומי שבת, אביב גפן ורמי קליינשטיין.

ערוץ 2: קשת

"בית ספר למוסיקה" ומדריך להצלחה

גם ל"קשת" צפויה מנת המוסיקה שלה. "כוכב נולד" היא עוגן שידורי חשוב בתחילת עונת הקיץ, ואף שזוהי שנת העשור של התוכנית, היא אינה צפויה להגיע לשידור מוקדם יותר. במקומה תעלה "בית ספר למוסיקה", גרסת הילדים והנוער. משה פרץ, קרן פלס, יהורם גאון ומתי כספי יהיו חונכים ומורים מוסיקליים לחבורת ילדים בני 8 עד 14. הדרכתם, ההופעות שיקיימו וכדומה יתועדו וישודרו.

תוכנית חדשה נוספת, שהיא המשך ל"איך להיות מאושר בשישה שיעורים" שהנחו מיקי רוזנטל ופרופ' יורם יובל, היא "איך להצליח בשישה שיעורים", שגם אותה ינחו השניים. "שלוש", שעלתה במוצאי שבת האחרונה, חותמת את רשימת התוכניות החדשות של הזכיינית. פרט להן יעלו ברבעון האחרון של השנה עונה חדשה ורביעית במספר של "האח הגדול", עונה 18 ל"עובדה", עונה שנייה ל"חטופים" ול"מעצר בית" של קיציס ופרידמן ועונה שלישית ל"עבודה ערבית".

ערוץ 10

ממתק טראש, אקשן משטרתי ואחי זה הכי

אולי מוקדם לקבוע, אבל נראה שלפחות לפרויקט אחד של הערוץ יש פוטנציאל להיהפך לממתק טראש טלוויזיוני מענג. "מעושרות", דוקו-ריאליטי שיצרה אורנה בן דור, היא סדרה על שש נשים אמידות, שלפחות על הנייר נשמעת דומה ל"עקרות בית אמיתיות" של רשת "בראבו" האמריקאית. מועד שידור טרם נקבע סופית.

בינתיים, אוקטובר עומד להיות עמוס בתוכניות. "אחת-אפס-אפס" המשטרתית, שאמורה להיות גדושת אקשן ובלשי משטרה עקשנים, עונות חדשות ל"בנות הזהב", השעשועון "לעוף על המיליון" ותוכנית התחקירים "המקור", שלראשונה יגיש אותה רביב דרוקר ללא שותפו עופר שלח, שפרש לאחרונה. מסקרנת גם הסדרה הדוקומנטרית החדשה שתוביל גלית גוטמן, שאחרי שחקרה זוגיות ונישואים תתמקד באחים בדוקומנטרי "אחים זה לכל החיים".

בהמשך השנה תשודר עונה נוספת ל"נבחרת ישראל" בשינויים פרסונליים בצוות, תוכנית הראיונות של אמנון לוי "פנים אמיתיות", ותושק גם הגרסה הישראלית ל"Cooking Live" של השף האימתני גורדון רמזי. במסגרת הפורמט מכין שף באולפן שלוש מנות שמוכנות במקביל גם בבתים ברחבי הארץ. את הגרסה הישראלית יובילו ישראל אהרוני וגיא לואל, ורמזי יבוא להתארח.

ערוץ 1

נעמי שמר, פרשיות ריגול והחיים בגלי צה"ל

כמו תמיד, נקודת החוזק של ערוץ 1 מצויה במחלקת התעודה. זו תנפק מיני-סדרה בשני פרקים על חייה של נעמי שמר, סדרה נוספת ומסקרנת, בת שישה פרקים, פרי תיעוד בן עשור, על תחנת גלי צה"ל שתיקרא "הגל"צניקים", וסדרה ששמה "האשה שידעה יותר מדי" - על אשת המסתורין ג'ני מיי, שהיתה מעורבת בארגוני ביון וחברות ענק באפריקה, אסיה והמזרח התיכון ומצאה את מותה המשונה בשנת 1994. עוד סדרה מעניינת היא "שומרי הסף" - ניתוח על אודות הסכסוך הישראלי-פלסטיני מנקודת מבטם של שישה ראשי שב"כ, בין שנות ה-60 לשנת 2010. "בואו לאכול אתי" הוא תחרות בישול דוקו-ריאליטי, המבוססת על פורמט בריטי, שתשודר בערוץ בכל יום במשך חודשיים וחצי. כל שבוע מתחרים חמישה מתמודדים על תואר המארח הטוב ביותר. בתחום הדרמה ישדר הערוץ את "גיא אוני", עיבוד נוסף ומקיף, בן שישה פרקים, לספרה של שולמית לפיד.

הוט

"תמרות עשן" ממשיכה למתוח, וסדרה אפית על שלושה דורות בקיבוץ

האבחנה המסורתית בין הכבלים והלוויין מצויה בהבדלי הגישה ביחס בין רכש ומקור. "הוט" מתמקדים בטלוויזיה ישראלית מקורית, "יס" ברכש. ההבדלים הללו תקפים גם לעונת הסתיו והחורף הקרובה. כבר בחודש הקרוב תעלה העונה השנייה לסדרת המתח הלא שגרתית "תמרות עשן" (שנמכרה באחרונה לרשת NBC האמריקאית). עונה נוספת ל"עספור" תעלה מיד אחרי סוכות ועונה שלישית לשלאגר הנוער "חצויה" תעלה ב-VOD בנובמבר. את תואר הסדרה המסקרנת קוטפת "יחפים", סדרה אפית על שלושה דורות בקיבוץ, שיצר אורי סיוון. מעבר לנושא ולהיקף כבדי המשקל, היא מאכלסת רשימה ארוכה של שמות מעניינים, החל באוהד קנולר ומוקי, דרך שרה אדלר, יחזקאל לזרוב ושי אביבי.

את סעיף ההפוגה הקומית תספק "סטופ כדור הארץ", מעין "עונת החתונות" על ישראלים נודדים בעולם. בנובמבר תנחה רותם סלע בערוץ "הוט בידור ישראלי" תחרות בין סטייליסטים, שתיקרא, במפתיע, "הסטייליסטים". דוקו-ריאליטי על המרפאה הפלסטית של סלב הפלסטיקה, ד"ר דב קליין, תשודר בינואר.

יס

"סרוגים" חוזרת; הדילמה של העולים המרגלים

ב-23 באוקטובר, לצד כמות נאה של תוכניות חדשות, תושק גם העונה השלישית, האחרונה כנראה, של "סרוגים" המתוקה. חמשת הגיבורים, שהחלו כרווקים בסצינה הירושלמית הדתית-לאומית, עוברים תהפוכות גם העונה. בהמשך, קרוב יותר לסוף השנה, תושק "זנזורי", שמככב בה יובל סמו. פיני זנזורי הוא אדם ממוצע ומשעמם עד שהוא מגלה שנותרה לו שנה לחיות. מרגע זה הוא עסוק בהגשמת כל חלום ופנטזיה וכל פרק יעסוק בהגשמה כזו

"תא גורודין", סדרת דרמה נוספת, היא כנראה המסקרנת מבין התוכניות החדשות של הלוויין. כתבו אותה רון לשם, גיורא יהלום ועמית כהן, ומשחקים בה מארק איווניר, מוני מושונוב, רן דנקר, הלנה ירלובה ועוד. זוהי דרמה משפחתית המעורבת בסיפור ריגול ובמרכזה עולים ישנים מרוסיה, תא ריגול רדום, שנדרשים למסור את בנם, צבר, קצין סיירת מעוטר, למודיעין הרוסי שדורש להפעילו.

החינוכית

קונספירציות ישראליות ולייף סטייל דו-לשוני

לצד עונות חדשות ל"שיחת נפש", "חוצה ישראל", "תיק תקשורת" ותוכנית התרבות "הכל תרבות" (שמנחים אלדד זיו וטל גורדון), יעלו באופן מדורג גם בחינוכית תוכניות חדשות. בנובמבר תעלה לשידור "הקשר הישראלי", שמגיש העיתונאי בן כספית ועוסקת בשלל קונספירציות שנוצרו בארץ במהלך השנים. כך למשל ינסה כספית לבחון אם אלחנן טננבאום ומרדכי ואנונו שימשו סוכני מוסד, האם ישראל באמת מתייבשת והאם היה זה השב"כ שרצח את רבין. בדצמבר יעלו "הבימה, מערכה שנייה", על שישה משחקני הבימה המיתולוגיים, בני הדור השני למייסדים, וסדרה על השפה העברית בשם "המלה הכי", שתורכב ממונולוגים של ידוענים. "אחלה יום", שיגישו מירה עוואד ויובל כספין, ותעלה בינואר, היא תוכנית לייף סטייל דו-לשונית.

1. "בנות הזהב"
2. "תא גורודין"

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ