מספר שיא של סרטים בבימוי נשים בישראל

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הפסטיבל הבינלאומי ה-8 לסרטי נשים שיתקיים ברחובות יעניק השנה לראשונה פרס בימוי לסרט עלילתי באורך מלא. זאת, לאור מספר השיא של סרטי העלילה הישראליים שנוצרו בשנה החולפת על ידי נשים. התחרות הישראלית של הפסטיבל תכלול השנה 29 סרטים, מז'אנרים שונים של יוצרות.

לדברי יוזמת ומנהלת הפסטיבל, ענת שפרלינג-כהן, "זהו אירוע בעל חשיבות היסטורית לתעשיית הקולנוע הישראלית. אם עד כה נעשו עד שלושה סרטים בשנה על ידי יוצרות ישראליות, הרי שהשנה ישנם שמונה פיצ'רים ישראליים שבוימו על ידי נשים: מיכל אביעד, מאיה קניג, נעה אהרוני, דינה צבי ריקליס, הדר פרידליך, הגר בן אשר, נינה מנקס ורוני קידר". כהן הוסיפה כי "יש תחושה של שינוי, ואני מקווה שהוא יתבטא בכך שיותר יוצרות יקבלו מימון ויוכלו לביים את הפיצ'ר שלהן".

הפסטיבל, שייפתח ב-3 בנובמבר, יעסוק השנה באלימות נגד נשים. הפסטיבל יימשך שבוע ימים, ובמסגרתו יוקרנו כ-60 סרטים שבויימו על ידי נשים, 35 מהם ישראליים.

התוכנית המרכזית של האירוע תכלול נושאים כמו נשים מוכות, סחר בנשים, רצח על כבוד המשפחה ואלימות מנטלית, תוך התייחסות רחבה ודגש על פגיעה מינית בנשים. "מאז היווסדו, הקולנוע עמוס במוטיבים של אונס, לרוב כאירוע ויזואלי סנסציוני או כנושא מסרים דידקטיים, ולא בחוויה של האשה ובהתמודדות המלווה אותה כל חייה. במאיות רבות המספרות ומתעדות את הפגיעה המינית מנקודת מבטן, מעניקות קול לעלילות מושתקות, מוחות ומציעות אלטרנטיבה לייצוג של אונס בקולנוע ומשמעותו", אומרת המנהלת האמנותית של הפסטיבל, הבמאית נטעלי בראון ("מתמורפוזה", "התליין").

סרט הפתיחה של הפסטיבל השנה יהיה "חשופות", שביימה לריסה קונדרקי. הסרט מביא את סיפורה האמיתי של קתרין בולקובק (רייצ'ל וייז), שוטרת אמריקאית, ששירתה כנציגת האו"ם בבוסניה לאחר המלחמה והתוודעה שם לתעשייה החשאית של סחר בנשים. עוד משחקות ונסה רדרגייב ומוניקה בלוצ'י.

הפסטיבל יקדיש מחווה לבמאית הבריטית לין רמזי ויקרין את כל סרטיה, כולל סרטה החדש: "חייבים לדבר על קווין". הפסטיבל מתקיים ביוזמת עמותת "נשים בתמונה" ועיריית רחובות.

תגובות