מת העיתונאי אורי דן

דן, מידידיו הקרובים של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, היה באחרונה שותף לתוכניות "הכל דיבורים" ברשת ב' ו"יומן השבוע" בערוץ 1

אסף כרמל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף כרמל

העיתונאי אורי דן מת אתמול בגיל 71 ממחלת הסרטן. דן, שכתב בעיתונים רבים בהם "במחנה", "מעריב" ו"ניו יורק פוסט", היה ידוע גם כחברו הקרוב של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. בימים הקרובים עתיד לצאת ספר מפרי עטו של דן שמתאר את מערכת היחסים בת 50 השנים בינו לבין שרון. את ההקדמה לספר כתב שרון זמן קצר לפני ששקע בתרדמת.

דן גדל בשכונת שפירא בתל אביב ובגיל 17 החל ללמוד הנדסת מכונות בטכניון בעתודה האקדמית. במקביל כתב ב"העולם הזה". אחרי שנתיים עזב את הלימודים והתגייס לצה"ל לעיתון "במחנה". הוא פנה לשרון, שפיקד על גדוד 890 של הצנחנים וביקש רשות להצטרף ככתב. שרון הסכים ודן צנח עם לוחמי הגדוד במתלה במבצע סיני ב-1956.

אחרי שהשתחרר מצה"ל החל דן לכתוב ב"מעריב" ככתב צבאי ובאמצע שנות ה-60 נשלח מטעם העיתון לפאריס. בקיץ 1973, כששרון פרש מצה"ל אחרי שלא מונה לרמטכ"ל, טבע דן את האמרה "מי שלא רצה אותו כרמטכ"ל, יקבל אותו כשר ביטחון". כמה חודשים אחר כך, כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, הצטרף דן לאוגדה בפיקוד שרון ושיגר ממנה דיווחים יומיים ל"מעריב".

כששרון מונה לשר ביטחון ב-1981 הוא מינה את דן ליועצו לענייני תקשורת. כעבור פחות משנתיים, כששרון נאלץ להתפטר בעקבות הטבח בסברה ושתילה, טבע דן את החלק השני של אמרתו המיתולוגית: "מי שלא רצה את שרון כשר ביטחון, יקבל אותו כראש ממשלה".

באמצע שנות ה-80 התמנה דן לכתב ה"ניו יורק פוסט" בישראל, תפקיד שמילא עד יומו האחרון. במקביל כתב מאמרים למעריב ול"מקור ראשון" ועבד גם בשביל רשת הטלוויזיה "פוקס ניוז". אחרי ששרון נבחר לראשות הממשלה גם קיבל דן פינות ב"הכל דיבורים" ברשת ב' וב"יומן" בערוץ 1. הוא פירסם למעלה מ-20 ספרים, בהם ספר על מבצע יונתן וספר על משפט הדיבה שניהל שרון נגד המגזין "טיים".

"בניגוד לדימוי של אורי כ'תוכי של שרון', הוא היה אדם בעל עמדה ודעה עצמאיות", אמר אתמול העיתונאי שמעון שיפר מ"ידיעות אחרונות", "היחסים בינו לבין שרון ידעו לאורך השנים הרבה עליות ומורדות, אבל תמיד נשמרה ביניהם חברות עמוקה. המריבה הפומבית היחידה, שאותה כבר אי אפשר היה להסתיר, היתה סביב ההתנתקות שאורי התנגד לה מאוד. אבל למרות ניסיונות להרחיקו הוא נשאר במעגל הפנימי של שרון והמשיך לקיים אתו שיחות ליליות ממושכות עד הרגע האחרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ