רותה קופפר

"מאסטר לג'נד", "מיסטר אקסטרים", "השומר האפל", "אפוקליפסה מיאו", ועוד אחד שקוראים לו "חיים", כן, חיים בעברית (אבל באנגלית גם לזה צליל אקזוטי), הם אמריקאים המחשיבים את עצמם לגיבורי-על ומשתייכים לתנועה של "גיבורי-על בשר ודם". כמה מהם אפילו הקימו קבוצה של גיבורי-על - מין ליגת צדק משלהם - כמו "זימר", שהוא ושלושה שותפיו לדירה בברוקלין, קוראים לעצמם "יוזמת ניו יורק" והם עוסקים בלוחמה בפשע בעודם עוטים גרביונים וגלימה; אחרים שייכים לקבוצה שבינתיים מונה רק אדם אחד, כמו זו של "מיסטר אקסטרים" מסן דייגו.

כל הגיבורים בשר ודם בסרט התיעודי של מייקל ברנט, "גיבורי-על אמיתיים", המשודר היום בערוץ יס דוקו (ובמקור סרט של HBO), נראים עוד פחות טוב מגאוני הסיטקום "המפץ הגדול", כשהם מתחפשים לגיבורי-על החביבים עליהם. בגד בלט צמוד ומגפיים מתאימים למעט מאוד אנשים, ואלה בעיקר מצוירים.

האנשים בסרט התיעודי, שזה להם תחביב ובשאר הזמן הם מגדלים את משפחותיהם, עובדים כמורים או כמקעקעים במכון לקעקועים. הם אולי נשמעים נלעגים אבל הם אינם מעוררים צחוק. להיפך, כמעט כולם מכמירי לב. הם היו קורבנות של בריונות או אלימות קשה והדמויות שהחליטו להיות הן סוג של התגוננות. יש להם כוונות טובות. הפסיכולוגית המרואיינת בסרט אומרת שהם אינם יותר מוזרים ממנה. בשל הסבל וחוסר הביטחון הם החליטו להילחם ברשע ולחפש צדק.

השוטרים הפוגשים בהם בפעולתם ברחובות, בסן דייגו או בניו יורק, מסבירים להם את הסכנה במעשיהם, בעיקר משום שכמה מהם מסתובבים עם כלי נשק "לא הורגים" כמו שוקרים חשמליים. שוטרת אחת מדברת על הבעייתיות שבלקיחת החוק לידיים. אבל נדמה שהסכנה הגדולה הנשקפת לאנשים הפגיעים האלה היא להם עצמם.

סטאן לי, מחבר גיבורי קומיקס רבים, דואג לאלה "שאין להם כוחות-על שעוטים על עצמם גלימות וקופצים מגובה רב. הם יכולים להיפגע", הוא אומר. מהצפייה ב"גיבורי-על אמיתיים" עולה כי מה שחסר לעולם הוא לא עוד לוחם צדק מטעם עצמו ומה שחסר לסרט הוא איזה עורך נחמד.

"גיבורי-על אמיתיים". יס דוקו, 22:00

"גיבורי-על אמיתיים". סוג של התגוננות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ