מיי. ג'ני מיי.

"האשה שידעה יותר מדי", ערוץ 1, 21:45

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע

לירין קימור ודורית סטריק יוצרי המיני סדרה "האשה שידעה יותר מדי" היה מכרה זהב ביד (זהב או יהלומים? אולי נפט? מהי הסחורה המתאימה ביותר היום כדימוי? בעולם שבו אפילו מזג האוויר בלונדון או פאריס הוא לא מזג אוויר כשלעצמו אלא "מזג אוויר בבירות עסקים" אדם צריך לקרוא עיתון כלכלי כדי לדעת על שוויים של סחורות ודימויים). כך או כך היה להם את ג'ני מיי. בשנת 1994 נמצאה מיי, אזרחית אמריקאית, תלויה בחוף המערבי בתל אביב. מותה סומן כהתאבדות והתיק נסגר. קימור יצא בעקבותיה של אשה שמסתבר כי היתה קשורה לכל מיני ארגוני ביון וייתכן כי חוסלה. הסדרה מתחקה אחר עקבותיה של הדמות הזאת שהכירה ראשי מוסד וסי-איי-איי, שאימנה אולי את משמר המלך הסעודי ודולפינים בשירות ממשלות, שהיתה מיומנת בירי, קרב מגע ושיטות שונות ומשונות של הרג.

מדובר בתחקיר מרשים, חוצה יבשות, שבו הצליח קימור לדבר עם אנשי צללים ברחבי העולם, אנשים שאמורים לשתוק ובכל זאת מדברים. הרצון לתהילה השיג גם את אנשי הביון, גם הם רוצים כרטיס בפייסבוק. אפילו מיי שאמורה להיות דמות חשאית השאירה עקבות פשוטים, ככל האדם. למשל כרטיסי ביקור של שועי עולם שהיו בארנקה. ולמרות שמדובר בנושא מרתק ובסיפור שלא ייאמן, נראה שקימור לא היה בטוח בחומרים שהיו לו. הסרט מרוצף באינסוף צילומי אילוסטרציה ושחזורים מיותרים. מעין תזמורת בצורת של המציאות. כשמספרים על כך שחששה לחייה, נראית אשה חוששת הולכת ברחובות העיר, כשמזכירים מטוס מצולם מטוס, וכשמסופר כי שתתה יין רואים כוס יין. גם המוזיקה שמלווה את הסרט נשמעת כמו מתוך סרט בלשים זול, מין מוזיקת מעליות של סרטי פשע שמסבירה לצופה מתי עליו להיות במתח. יוצרי הסרט הצליחו לראיין כל כך הרבה אנשים מעניינים שלא ברור בשביל מה היו זקוקים לכל העיטורים המיושנים והמתישים שהפכו את הסרט שיכול היה להיות מרתק לסרט מרתק אבל מתיש.

קימור משתמש בשלל אפקטים כדי להעצים את הסיפור העצום גם כך. אולי זה עניין של סגנון וטעם אישי, אולי כך נהוג בערוץ הראשון ומסורת יש לכבד. כאשר הוא משתמש בדימויים וולגריים כדי לתאר את מיי, אשה שלא זקוקה לכרוז מהסוג הזה, ברור שהקדיח תבשילו. "מין ג'יימס בונד נשי" הוא מכנה אותה וגם "סופרמן נשי". כדי להעצים את העניין בה הוא שואל את אחד המרואיינים אם שידרה סקס. גם ההחלטה לכלול את עצמו בסרט, לשחק את הבלש המלודרמטי, גבותיו מורמות אל על ופניו אומרות דרמה, אולי היתה שגויה. אפשר בהחלט היה להסתפק בהישג הלא מבוטל שהושג ולהותיר את הדברים כפי שהם, כך שהסרט ייראה כמו סרט דוקומנטרי ולא כמו פרק ב"כלבוטק".

"האשה שידעה יותר מדי". סרט מרתק אבל מתיש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ