הצחוק המוקלט חזר לסדרות הקומדיות בארה"ב

השאלה האם הפסקול אכן גורם לצופים בבית לצחוק יותר עדיין לא נענתה, ונתוני הצפייה אינם מספקים תשובה חד משמעית

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

גם "עקרות בית נואשות" היתה תחילה קומדיה קלאסית שנדחתה על ידי כל הערוצים. אחר כך, כאשר כבר התבססה כדרמה עם מוטיבים קומיים, סאטיריים וקצת מותחים, זכתה בפרסים בקטגוריות הקומיות, למגינת לבם של יוצרי סיטקומים, שטענו כי מחלקי הפרסים תמיד נוטים לדרמות.

בראיון ל"גלריה" אמר מארק צ'רי: "עשיתי סיטקומים במשך שנים, אבל העסק הזה של הסיטקום גווע באמריקה. הייתי צריך להראות לאנשים שאני לא רק איש של פאנץ'-ליין".

באשר לקביעה כי הסיטקום גווע, יכול להיות שהשמועות היו מוקדמות מדי. עונת הטלוויזיה האמריקאית הנוכחית מלאה בקומדיות מצליחות, ועמן עשה קאמבק גם פסקול הצחוק המלאכותי, מסממניו המובהקים והמאוסים של הסיטקום. אי-בי-סי השיבה את טים אלן, כוכב הסיטקום "שפץ ביתך", ל-"Last Man Standing", בפורמט של כמה מצלמות, ספה וצחוק מזויף; ורשת אן-בי-סי, שהקומדיות המצליחות שלה הן "רוק 30", "מחלקת גנים ונוף", "קומיוניטי" ו"המשרד", הנטולות פסקולים שכאלה, העלתה כעת את הסדרה "ויטני" שיש בה פסקול כזה.

לעתים נדירות עשו שינוי בצחוק. "כולם אוהבים את ריימונד"

רוב היוצרים, נכתב ב"אטלנטיק", טוענים שאינם משתמשים בפסקול מלאכותי, וכי הצחוק שנשמע בזמן הסדרה הוא זה שנקלט מן הקהל באולפן. צ'אק לורי, היוצר של "שני גברים וחצי", "המפץ הגודל" ו"מייק ומולי", נשבע כי "מעולם לא המתקתי את התוכנית שלי עם צחוק מזויף". פיל רוזנטל, היוצר של "כולם אוהבים את ריימונד", אמר כי "לעתים נדירות עשינו שינוי בצחוק", אך הודה כי ראה שעושים את זה. הטכנאים הספורים שנחשבים לאנשי סוד בתחום הזה מגלים, כי "מר ממתיק" (כך מכונה הפסקול של הצחוק המוקלט), עוזר לסדרות שבהן הקהל לא עשה את המוטל עליו.

השאלה היא האם הצחוק המוקלט אכן גורם לצופים בבית לצחוק יותר? נתוני הצפייה אינם מספקים תשובה חד משמעית. "משפחה מודרנית", שאין בה פסקול של צחוק, נלחמת על המקום הראשון בטבלת הצפייה מול "שני גברים וחצי", שיש בה פסקול שכזה. כך גם עם הסדרות החדשות: ל"נערה חדשה" המצליחה אין פסקול צחוק, אבל ל"שתי נערות מרוששות", המצליחה כמעט כמוה, יש כזה.

גם המדענים לא מספקים תשובה חד משמעית. מחקר מ-1974 הראה כי פסקול צחוק עודד אנשים לצחוק מבדיחות לא מצחיקות, ואילו מחקר עדכני יותר הראה כי אנשים צחקו באותה מידה מ"סיינפלד", שהתלווה לו פסקול צחוק, ומ"משפחת סימפסון", שאין בה פסקול שכזה. "אטלנטיק" מציע פתרון לסוגיה: אם התוכנית מצחיקה, פסקול אינו משנה לכאן או לכאן; אם היא אינה מצחיקה - הרי שפסקול של צחוק יכול לעזור. סיבה כפולה ומכופלת לוויתור על פסקול שכזה.

"שני גברים וחצי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ