התחקירנית, העז והקטע המשפיל ב"ערב חדש"

הטלוויזיה החינוכית הציעה תמיכה וסיוע נפשיים לעובדת "ערב חדש", שהוצגה בתוכנית כשהיא שותה חלב ישירות מעטין של עז

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

הטלוויזיה החינוכית קיימה דיון בנוכחות מנכ"ל משרד החינוך, ממלאת מקום מנכ"ל החינוכית, דלית שטאובר, וממלא מקומה בתחנה, שלמה כסיף, בעניין שידור האייטם שבו נראתה עובדת החינוכית שותה חלב מעטינים של עז בתוכנית "ערב חדש". הדיון, שהתקיים בשבוע שעבר, העלה כי שידור האייטם היה החלטה עריכתית שגויה. על פי גורמים בחינוכית, לעובדת התוכנית שהשתתפה באייטם שהפך ללהיט ברשת, הוצעו תמיכה וסיוע נפשיים כתוצאה מהחשיפה הרבה לה זכה האייטם. גורמים מהחינוכית מוסרים כי גם ניסו להילחם בהפצתו של הסרטון ברשת.

האייטם שודר כאמור לפני כמה שבועות במסגרת תוכנית האקטואליה, "ערב חדש". בתוכנית ביקש מגיש התוכנית המיתולוגי, דן מרגלית, לבחון תרופת סבתא, לפיה חלב עזים שנשתה היישר מהעטין, ירפא פצעים בפה. לשם כך גויסה עובדת התוכנית, לשתות חלב היישר מעטיניה של עז שהובאה במיוחד לאולפן. העובדת, תחקירנית של התוכנית, כרעה מול העז כשהיא לבושה שמלה קצרה וחלב העז ניגר על פניה. מרגלית, ליווה בקריינות מחוייכת את הקטע כולו.

הקטע ששודר בתוכנית "ערב חדש"

רגע טלוויזיוני מבזה או רק אייטם חביב? הצביעו בסקר הארץ

אלא שהקטע, בעל קונוטציות מיניות, הפך ללהיט ברשת האינטרנט. תוכנית הבידור "הערב עם גיא פינס" הקדישה לו כתבה ואף ראיינה את העובדת, וכן הוא שודר גם בתוכנית "מה נסגר" של ערוץ 10, שמשדרת קטעי טלוויזיה מהשבוע החולף. התחקירנית, כך לדברי עובדים בחינוכית, אמנם התנדבה לתפקיד, אולם נפגעה מאוד מהתגובות לקטע המצולם, וחשה מושפלת.

אחד מעובדי התחנה סיפר ל"הארץ" כי היא "לא מראה את פרצופה מרוב בושה". בשל כך כנראה, הוחלט לערוך בדיקה בתחנה באשר לנסיבות שידור הקטע. את תגובתה של התחקירנית לא ניתן היה להשיג.

הקטע ששודר בתוכנית "ערב חדש"

בחודשים האחרונים, אין לטלוויזיה החינוכית מנהל קבוע ובימים אלו היא מצויה באי ודאות. המנכ"ל הקודמת, יפה ויגודסקי, פרשה כבר לפני חודשים רבים. לתחנה נבחר באחרונה מנכ"ל חדש - איש הטלוויזיה, אלדד קובלנץ, אולם ראש הממשלה מסרב להביא את המינוי לאישור בשל ניסיון לממש תוכנית סגירה של התחנה, תוך הכפפתה לרשות השידור. בינתיים מונתה גם ממלאת המקום של ויגודסקי, דלית שטאובר, לתפקיד מנכ"ל משרד החינוך, ומשמעות הדבר היא כי זה חודשים שבתחנה אין מנהל קבוע.

"זהו רק אייטם מיותר, שיקול דעת מוטעה וזהו", הסביר גורם בתחנה. "נעשתה בדיקה, היתה פגישה שכונסה, הבנו שלא מדובר בשיקול העריכה הכי מבריק שנעשה בעת האחרונה, ובזה נגמרו הדברים". "הוחלט שאין במה להתגאות", הסבירו גם מקורות אחרים בתחנה, "מצד שני ברור שהרעש הציבורי נוצר בעקבות החשיפה התקשורתית ואחרי שהאייטם הוצא מהקשרו. כשמראים פריימים בודדים, זה נראה זול ומשפיל, אבל זה המסגור שגרם לדברים להיראות כך".

בנוגע לאותה עובדת הסבירו המקורות כי "היא עובדת כרגיל. הציעו לה כל עזרה ותמיכה שניתן. גם היא נפגעה מהחשיפה ולא מהאייטם". מקורות בחינוכית אף מספרים כי בשבועות האחרונים מאז שידור האייטם, פנו גורמים בחינוכית אל אתרי האינטרנט השונים וביקשו מהם להסיר את קטע הווידיאו מהרשת כדי לצמצם את היקף החשיפה, ומרבית האתרים נענו לבקשה זו.

מוועד העובדים בתחנה נמסר: "הזדעזענו לגלות את השימוש שנעשה בתמונות בתקשורת ובאינטרנט בשידורים חוזרים ונשנים. הדברים פגעו מאוד בעובדת תמימה ומסורה, מבלי שנבדקו ההשלכות של המעשה".

קטע משפיל או אייטם עיתונאי ראוי? כאן תוכלו לצפות ולהחליט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ