המלצת צפייה: "האמריקאים החדשים"

סרטה של אלכסנדרה פלוסי מלווה את יומם הראשון של כמה מאלה הנהפכים אחרי מאמץ רב לאזרחי ארצות הברית

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"האמריקאים החדשים", סרטה של אלכסנדרה פלוסי (בתה של ננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים האמריקאי), שודר לראשונה בערוץ HBO ביום העצמאות האמריקאי ב-4 ביולי השנה. בסרט היא מלווה את יומם הראשון של כמה מאלה הנהפכים אחרי מאמץ רב לאזרחי ארצות הברית.

פלוסי יצאה למסע בן 50 מדינות כדי להוכיח שהאמריקאים החדשים חיים בכל מדינה ומדינה של אמריקה. בסרט, המשודר הערב ביס דוקו, היא מבקשת לבדוק מדוע הם מוכנים לוותר על מולדתם ולהישבע אמונים למעצמה. מבעלה, מיקאיל מהולנד, שנהפך לאמריקאי בעצמו, היא מבינה ש"נמאס לו להרגיש כזר במשפחתי".

תשובות של אחרים מעידות על המקום שממנו באו - אנדרו גרינברג מרוסיה אומר שבאמריקה "שואפים להסיר את הגבולות והאפליה נגד חירשים: נותנים לנו שוויון הזדמנויות"; חוסיין עליזאדה מאיראן מדבר על האפשרות שלו לחיות כהומו מחוץ לארון; רבים מדברים על הזכות שלהם לחירות, שאמריקאים ותיקים, לדבריהם, מתייחסים אליה בשוויון נפש. וישנם גם כאלה שבין שהם מודעים לזה או לא מסגירים את הדברים הפחות טובים של ארצות הברית, כמו ארי קים מקוריאה המאושרת שיש לה חובות, "קיבלתי הלוואה לשלם ללימודים גבוהים, ומשכנתא על בית. נכון, יש לי חובות אבל אם הייתי חיה בקוריאה לא הייתי יכולה לקנות בית. החוב זה החלק הכי טוב באמריקה", היא אומרת בחיוך אבל ברצינות. רציני לא פחות הוא טומי פילגרים שאוהב את המעצמה החיה בשכנות למולדתו, קנדה. "רכישת כלי נשק ללא מגבלה", היא הסיבה לאהבת מולדתו החדשה, הוא מצהיר. "אני מאוד אוהב כל ספורט הקשור לירי".

הסרט על כור ההיתוך הגדול בעולם יכול להישמע כסרט תעמולה כמעט, אלמלא היה מעודד הגירה למדינה זו. כך למשל כמה מהמהגרים המאוזרחים מסבירים שהגיעו למעמדם כי באו לארצות הברית "בשחייה ממקסיקו". כאשר נשאל לואיס נונייס, אזרח טרי, אם הוא מבין ללבם של המהגרים הלא חוקיים, הוא משיב בחיוב. "כמובן, אני נולדתי לכאלה", הוא אומר. "עכשיו נהיה מפחיד. אריזונה נהפכה למדינה נאצית, (המתייחסת למהגריה הלא חוקיים) כמו שהתייחסו ליהודים, שנאלצו להסתובב עם קעקוע על הזרוע או תעודה מזהה בכל רגע".

"האמריקאים החדשים". יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ