המלצת צפייה: "ראיתי ציפור"

סרטם של רונן זרצקי ויעל קיפר עוקב אחרי שני מינים נכחדים: בעלי חיים שנמצאים בסכנה - ובני האדם שפועלים למענם

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

סרט הטבע "ראיתי ציפור", שיצרו רונן זרצקי ויעל קיפר וישודר הערב ביס דוקו, מתמקד בשני מינים נכחדים: בעלי חיים שרק כמה פרטים שלהם נותרו עוד בטבע, ובני האדם שמנסים לשמרם.

בין אלה האחרונים, מוצגים בסרט ארבעה גיבורים: יגאל מילר, קאובוי מחוספס למראה, שבתפקידו כמטפל בשמורת החי בר מנסה להציל את אחרוני העופות הדורסים, עייטים ונשרים, גם כאשר מקום עבודתו ופרויקט חייו עולה בלהבות בשריפה בכרמל; יניב לוי, מקים המרכז להצלת צבי הים, שמסתובב על חופי הים של ישראל, מטפל בצבים שנפלטו אל החוף ומתחנן בפני מבקרים לכבות מדורה כדי שצבה תוכל להטיל ביצים (שהוא עצמו יאסוף ויטמין אחר כך במקום בטוח); ביל וודלי, שבשעה שהוא מנסה לשקם צבוע פצוע ולשחררו בחזרה לטבע, מספר על חייו באנגליה, שם ראה את חיות הבר הולכות ונעלמות; ושמוליק לנדאו, איש רך מבט שנלחם על חייהם של עופרים וצבאים דרוסים וירויים, מעביר ימים באיסוף החיות האלגנטיות הפצועות ומצליח רק לעתים רחוקות גם לשקמן.

"ראיתי ציפור". תחושה של כליה מתקרבת ודחיפות גדולה

יש גורם בולט נוסף ב"ראיתי ציפור" - התחושה של כליה מתקרבת ושל דחיפות גדולה. פיתוח מואץ, כבישים ובנייה הופכים את המירוץ של ארבעת הגיבורים לכמעט סיזיפי ומייאש. ישראל המודרנית הניבטת מהסרט היא מאיימת ומטרידה, לנוכח דמותה ההולכת ומשתנה על חשבון הטבע והמרחבים הפתוחים.

המאבק של ארבעת הגיבורים רחוק מלהיות אופטימי. המאמץ להציל עופר שנדרס מסתיים לא פעם במותו, וגורלו של צב ים שהסתבך בקרס דייגים נחרץ, לא משנה בכמה עדינות ינהג בו לוי. רק המחויבות הגדולה והנכונות להתחיל שוב מחדש גם אחרי כישלון, שמאפיינות את הגיבורים, מספקות מקור לתקווה.

"ראיתי ציפור". יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ