התחלה של נשיאה בעול: צ'לסי קלינטון כבר לא הבת של

בשבוע הבא תשודר הכתבה הראשונה שהכינה קלינטון ברשת אן-בי-סי. יחד עם חברות במועצת המנהלים של IAC ותמיכתה בנישואים חד-מיניים, יש כבר מי שמדבר על מושב בקונגרס

איימי צ'וזיק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איימי צ'וזיק, ניו יורק טיימס

בסדרה של ארוחות ערב לא רשמיות שנערכו במהלך האביב במסעדות בשכונתה שבמחוז פלטירון, החלה צ'לסי קלינטון לדבר עם כמה חברים ותיקים על נושא שהיא הרהרה בו רבות. היא רצתה להפסיק להעמיד פנים שהיא לא צ'לסי קלינטון.

זו היתה עמדה מפתיעה מצדה של מישהי אשר - למרות הפרופיל הציבורי הגבוה של הוריה, האחד נשיא לשעבר והשניה מזכירת המדינה הנוכחית - השתדלה לחיות את רוב 31 שנותיה הרחק מאור הזרקורים.

נכון, במשך השנים תועדה התבגרותה של צ'לסי מנערה מתבגרת מתולתלת לאישה אופנתית ובטוחה בעצמה המעורה בסצינה החברתית בעיר מגוריה החדשה, ניו יורק. וכן, עם נישואיה למארק מזבינסקי התנוססה תמונתם של בני הזוג המאושרים על שער המגזין "פיפל", ולאחר מכן גם במדורי הרכילות, כאשר נפוצו שמועות כי בני הזוג חווים קשיים בחיי הנישואין. אבל על פי רוב, קלינטון נראתה נחושה לשמור על חייה האישיים פרטיים לחלוטין, סירבה בעקביות לדבר עם התקשורת וביקשה מהמעגל הפנימי של מקורביה לנהוג בהתאם.

צ'לסי קלינטון. עומדת בזכות עצמהצילום: רקס

אך כעת נראה כי מסתמנת תפנית בגישתה, והיא מאמצת את ההיגיון לפיו אם היא כבר נאלצת להתמודד עם החיסרון בלהיות בתם של ביל והילרי קלינטון ולהימצא תחת עינה הבוחנת תמיד של התקשורת, מדוע שלא תנצל גם את היתרון שבמצב? אי לכך, ב-12 החודשים האחרונים היא הצטרפה למועצת המנהלים של חברת ההחזקות של איל המדיה בארי דילר, "IAC/InterActiveCorp", נאמה בכנסים לגיוס כספים עבור ארגונים כמו הקרן למחקר איידס "amfAR"; ממלאת תפקיד ציבורי הולך וגדל בקרן שהקים אביה, "Clinton Global Initiative", הגישה פרס לאמה באירוע של יום האשה הבינלאומי שערכה דיאן פון פירסטנברג והנחתה את יום הולדתו ה-65 של אביה בערב התרמה לקרן קלינטון לצד אורחים נוספים כמו ליידי גאגא ובונו. היא אפילו פתחה דף בפייסבוק.

ובצעד המתבלט ביותר עד כה, היא קיבלה עבודה ככתבת מיוחדת בחדשות אן-בי-סי, שם היא תכין כתבות לסדרה "Making a Difference" של הרשת. ב-12 בדצמבר קלינטון תופיע בהופעת הבכורה שלה במגזין הפריים טיים החדשותי "רוק סנטר עם בריאן ויליאמס", עם כתבה שהיא יצרה העוסקת בארגון ללא מטרות רווח בפיין בלאף שבארקנסו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מהעולם לפייסבוק שלכם

ביום שישי בערב, כשהיא בדרכה לשדה התעופה בליטל רוק שבארקנסו, אחרי צילומים לכתבתה באן-בי-סי, סיפרה קלינטון בריאיון טלפוני על החלטתה לאמץ תפקיד ציבורי. "ההורים שלי לימדו אותי לנקוט גישה ביקורתית כלפי העולם, אבל גם לגלות אחריות", היא אומרת. המעבר שלה לטלוויזיה היה שינוי קריירה שאותו היא יזמה, ויועציה הקרובים תיאמו עבורה ריאיונות עם מנהלים בכירים ברשת ובשלב מסוים גם קישרו בינה לבין סוכנות ייצוג האמנים "Creative Artists Agency".

"בשל מספר רב של סיבות, היא החליטה שהגיע הזמן לתת ביטוי פומבי לאחריות הציבורית שהיא חשה ולשרת את טובת הכלל", אומר בארי לוריא, מתמחה לשעבר באגף המזרחי של הבית הלבן בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון, שצ'לסי קלינטון מינתה לעמוד בראש הצוות שלה בספטמבר. בהודעת דואר אלקטרוני מיום שישי קלינטון כתבה: "אני מקווה להביא לתרומה חיובית ומועילה, נדוש ככל שזה נשמע." עוד היא הוסיפה, "במשך רוב חיי, ניהלתי באופן מכוון חיים פרטיים הרחק מעיני הציבור". אבל אחרי המירוץ לנשיאות של אמה ב-2008, קלינטון הבינה שהיא אוהבת לדון בפומבי בנושאים הקרובים ללבה. סבתה, דורותי רודהם, נתנה לה עצה: "היא אמרה לי שלהיות צ'לסי קלינטון זה דבר שנגזר עליי", אומרת קלינטון, "ושמעבר לתמיכה שלי באמי ולהשתתפות בקמפיין למענה, אני לא עושה מספיק בעולם."

שיחות אלה נמשכו לאורך כמה שנים. הנושא עלה לעתים קרובות בתקופה שבה "מארק ואני נרדפנו על ידי צלמי הפפראצי מסיבה טיפשית כזו או אחרת", עד לפטירתה של רודהם בנובמבר. "התייחסתי ברצינות לדבריה - לכך שבמשך זמן רב ניהלתי חיים ציבוריים בלי להתכוון, ושאולי הגיע הזמן להתחיל לנהל חיים ציבוריים מתוך מטרה".

הסנדק בלי אקדח

בערב קריר בחודש פברואר, קלינטון עשתה את דרכה לאולם "צ'יפריאני וול סטריט", כדי להשתתף בערב הגאלה השנתי של קרן מחקר האיידס "amfAR", אירוע התרמה שפתח את שבוע האופנה של ניו יורק. היא בירכה לשלום את אלטון ג'ון וריצ'רד גיר, ונשקה על לחיו של הארווי ויינשטיין, ידיד המשפחה, כאשר עלתה לבמה כדי להגיש פרס לאביה. "גדלתי בבית שבו שמעתי את השם מתילדה קרים בתדירות גבוהה יותר מאשר שמעתי על האנשים שהארווי מכניס לסרטים שלו", אמרה קלינטון, בהתייחסה לרופאה, מחלוצות המאבק באיידס, אשר הקימה את הקרן. בארי דילר הגיש גם הוא פרס באותו הערב. זמן לא רב לאחר מכן, דילר המליץ על קלינטון בפני ועדת המינויים של מועצת המנהלים של "IAC/InterActiveCorp" לצד מייקל אייזנר, אדגר ברונפמן הבן ואחרים. בשבוע שעבר היא השתתפה לראשונה בפגישת מועצת המנהלים של החברה.

צ'לסי מדברת על החלטת אביה לרוץ לנשיאות

כמו תמיד, החיסרון בלהיות הבת של בני הזוג קלינטון לא בושש לבוא. התפקיד שקיבלה במועצת המנהלים של "IAC" שתמורתו תקבל שכר שנתי של 50 אלף דולר וקצבה בגובה 250 אלף דולר במניות מוגבלות, גרם למבקרים לטעון כי קלינטון קיבלה את התפקיד אך ורק בגלל ההורים המפורסמים שלה (ביקורת דומה נשמעה כאשר ג'נה בוש האגר, בתו של הנשיא ג'ורג' בוש, התקבלה לעבודה ככתבת בתוכנית "היום" ב-2009).

עד כמה שהדבר נראה בלתי סביר עבור מי שהרחיקה מעליה באגרסיביות את התקשורת - ב-2007, במהלך הקמפיין של אמה בסידר רפידס שבאיווה, קלינטון אמרה לכתבת צעירה בת תשע שביקשה לראיין אותה עבור חדשות "סקולסטיק" שהיא לא מדברת עם עיתונאים, "למרות שאת חמודה בעיניי" - המשרה באן-בי-סי לא מפתיעה את העוזרים שצפו בה מקרוב בשנים ההן. הם תיארו אותה כמי שבתוך שבועות ספורים עברה משיחות עם קומץ אנשים בבית קפה לקליטת שאלות מקהל של אלפים. "אנשים רצו לשמוע ולראות אותה כי הם ראו אותה גדלה, ואז הם הבינו עד כמה היא עומדת בזכות עצמה", אומר הווארד וולפסון, ששימש כאסטרטג בכיר בקמפיין לנשיאות של הילרי קלינטון וכיום עובד עם ראש העיר מייקל בלומברג.

לדברי סטיב קפוס, נשיא חדשות אן-בי-סי, הניסיון הזה שכנע את קלינטון לקחת על עצמה תפקיד ציבורי גדול יותר, ובמיוחד את העבודה בטלוויזיה. "היא דיברה על הסיפורים שהיא שמעה במהלך מסע הבחירות שהיו בעיניה מעוררי השראה ואמרה שהיא רוצה לחזור ולבקר כמה מהאנשים שפגשה", הוא אומר.

אלן ברגר, סוכן ב-"Creative Artists Agency" המייצג את העיתונאית קייטי קוריק, תיאם בחודש יוני פגישה בין קלינטון לקפוס בחדר ישיבות במלון במרכז העיר, כדי לדון בסדרה "Making a Difference" של הרשת. לפני הפגישה, הצוות של קלינטון קבע גם פגישות ברשתות טלוויזיה אחרות. "היא אשה בת 31 שעשתה כמה שינויי כיוון ורוצה לנוע הלאה לשלב הבא בקריירה שלה", אומר קפוס. במשך שבועות, השתמשו בחדשות אן-בי-סי בשם בדוי כדי לקבוע את לוחות הזמנים, כדי שאיש לא יגלה שקלינטון הצטרפה לצוות. בריאן ויליאמס תיאר את פגישתו הראשונה, והחשאית ביותר, עם קלינטון, לצד שולחן שקט בחלק האחורי של מסעדה איטלקית במידטאון, כ"'הסנדק' בלי אקדח מוחבא בשירותים".

באחד הבקרים בשבוע שעבר, קלינטון לחצה ידיים בעודה עושה את דרכה במסדרונות של חדשות אן-בי-סי ברוקפלר סנטר, שם יש לה כעת משרד זמני. "היי, אני צ'לסי", היא הציגה את עצמה פעם אחר פעם, עם הבזקים לקסם האישי של אביה והחיוך הרחב של אמה. בשלב מסוים היא בירכה לשלום את הווארד דין, שחיכה בחדר הירוק. בדיון שנערך ביום שלישי בהנחיית "קומון סנס מדיה", שאלתי את קלינטון האם תיאורים מסולפים בתקשורת הניעו אותה להצטרף לאן-בי-סי. היא השיבה תשובה נחרצת: "חד וחלק, כן".

בתיכון היינו חנוניות

לפני 20 שנה, רבים מהמצביעים כלל לא היו מודעים לכך שצ'לסי קלינטון קיימת. במהלך מסע הבחירות של ביל קלינטון לנשיאות ב-1992, צ'לסי בת ה-12 היתה כה מוגנת משגרת הצילומים, עד שסקרים הראו כי בוחרים רבים כלל לא ידעו שבני הזוג קלינטון הם הורים לילדה. המשפחה התייצבה מיד לצילומים לכפולה במגזין "פיפל".

שש שנים לאחר מכן, במהלך שערוריית מוניקה לווינסקי, צ'לסי צולמה כשהיא הולכת יד ביד עם הוריה, נערה צייתנית ששומרת על אחדות משפחתה, בעודם פוסעים עגומים על מדשאת הבית הלבן. "ההישג הראשי של ביל והילרי הוא שגידלו את צ'לסי קלינטון", אומר ג'יימס סטייר מ"קומון סנס מדיה", שנותר בקשר קרוב עם צ'לסי קלינטון מאז שזו היתה סטודנטית שלו באוניברסיטת סטנפורד.

אבל כשאת ההישג הגדול ביותר של הקלינטונים רובץ עלייך גם נטל כבד במיוחד. כבת יחידה, היא בילתה את רוב חייה בהירתעות מההמון שהעניק לאביה את כוחו הפוליטי. הלמות התופים של הבית הלבן שהזכירו לתקשורת שצ'לסי היא מחוץ לתחום גרמו לכך שהופעותיה הפומביות הקלילות - מעודדת בכנס, רוקדת בנשף השבעה - נראו מבוימות. גם המהפך התדמיתי הפריסאי של קלינטון מ-2002 (עם עזרה ממדונה וגווינת פאלטרו) נתפס כמאולץ.

בפומבי, היא נראתה תמיד כמו אמא שלה - צייתנית ומאופקת, כאילו הפוליטיקה היא מחיר גבוה שיש לשלם למען שירות הציבור. אך בחייה הפרטיים, אומרים חבריה, קלינטון דומה הרבה יותר לאביה - רהוטה ווכחנית, חמה ובעלת חוש הומור נושך וכישרון לזכור עובדות נסתרות. "ההורים שלי תמכו בי מאוד כבר מההחלטה העצמאית האמיתית הראשונה שעשיתי, להפוך לצמחונית בגיל 11, דבר שלגמרי לא עלה בקנה אחד עם התזונה שלהם באותו הזמן", אומרת קלינטון.

בליל שלישי שעבר, במהלך אירוע שאלות ותשובות סוער בנושא אחריות התקשורת, קלינטון חטפה את המיקרופון מידו של סטייר. היא ירתה נתונים סטטיסטיים על השמנה בקרב ילדים והשפעתם של משחקי וידיאו אלימים, ובדומה לאביה, ידעה בדיוק מתי לטפטף כמה פרטים אישיים. "אני אסירת תודה על כך שגדלתי בבית שבו הבנה במדיה היתה מיומנות הישרדותית", היא אמרה, ועוררה צחקוקים זהירים בקרב הקהל הקטן במועדון "Core" בניו יורק.

למרות שאין ספק שקלינטון קרובה לאביה, ונראה שהיא חולקת עמו את האהבה לדיון ציבורי, היא גם סללה לעצמה דרך עצמאית במספר נושאים מהותיים, ובפרט בעניין הנישואים החד מיניים. בחודש מאי קלינטון השתתפה בערב התרמה לארגון "Friendfactor", הפועל למען זכויות ההומוסקסואלים, שנערך במועדון הלילה "לאבו" במנהטן. שם היא בירכה את אנדי כהן, מנכ"ל "בראבו" שעומד מאחורי הסדרה "עקרות בית אמיתיות", ואת השחקנית קריסטן בל, ולאחר מכן התחבקה עם בריאן אליוט, מייסד ומנכ"ל הארגון.

צ'לסי ואביה ביל קלינטוןצילום: רקס

"אני מאמינה לחלוטין שכל החברים שלי צריכים ליהנות מהזכות להתחתן עם החברים הכי טובים שלהם, כפי שעשינו מארק ואני", אמרה מאוחר יותר לקהל. "אני בהחלט מאמינה כי אלו מאיתנו שהם סטרייטים לא יכולים לצפות שהחברים ההומואים שלנו יעשו את זה בכוחות עצמם." אליוט אומר כי הוא פגש לראשונה את קלינטון לפני שנה, כאשר חבר משותף הציע לה להיות מעורבת בפעילות הארגון. "היא הבהירה ששוויון בנישואין הוא לא נושא פוליטי", הוא אמר בראיון, "זה נוגע לחברים שלך."

כאשר אביה היה נשיא, הוא חתם על החוק להגנת הנישואים, ואמר כי בעוד שהוא "מתנגד בתוקף לאפליה מכל סוג שהוא, לרבות אפליה נגד הומואים ולסביות אמריקאים", הוא גם "מתנגד ותיק להכרה ממשלתית בנישואין של בני אותו המין". אבל לאחרונה (תוך הודאה בכך שהוא הושפע בנושא מדעותיה של בתו) הוא שינה את עמדתו, ובמאי האחרון הודיע כי הוא תומך בהצעת החוק המאשרת נישואים לבני אותו המין שנדונה אז על ידי בית המחוקקים של ניו יורק. "במשך יותר מ-100 שנה, פסל החירות שלנו קידם בברכה כל מיני אנשים מכל רחבי העולם שכמהו לחופש", אמר קלינטון לפני שהחוק עבר. "במאה ה-21 אני מאמין שקבלת הפנים של ניו יורק חייבת לכלול שוויון בנישואין".

אולם לא כל בני המשפחה תמימי דעים בנושא. הילרי קלינטון, שהתנגדה לנישואים חד מיניים במהלך מסע הבחירות שלה לנשיאות, אמרה לאחרונה כי עמדתה לא השתנתה. חלק מן הקסם באשר לחייה של קלינטון נובע מכך שבניגוד לכמה צאצאים מפורסמים אחרים, היא מעולם לא צולמה כשהיא יוצאת שיכורה ממועדון, או נתפסה משתמשת בתעודת זהות מזויפת. זה לא שהיא נמנעת בזהירות ממצבים כאלה, זה פשוט לא היא, אומרת חברתה הקרובה ניקול דייוויסון פוקס.

"אם היית מכיר אותנו בתיכון, היית חושב שאנחנו ממש חנוניות", אומרת פוקס, בעודה לוגמת פלגרינו בבראסרי "1/2 8". השתיים נפגשו לראשונה כשהיו תלמידות בכיתה ח', בשיעור מדעים בבית הספר "סידוול פרנדס". כיום הן גרות באותו הבניין. פוקס היתה שושבינת הכבוד של קלינטון בחתונתה עם מזבינסקי בקיץ 2010.

מזבינסקי, שעבד בעבר כבנקאי ב"גולדמן סאקס", יקים בקרוב קרן גידור יחד עם חבר. דירתם של בני הזוג - אותה הם חולקים עם כלב מגזע מיני יורקשייר טרייר בשם סרן, על שמו של הפילוסוף סרן קירקגור - גדושה בספרים. בשיחת טלפון מארקנסו, קלינטון מדברת על התמיכה המתמשכת מצד בעלה ועל המנהג שלהם לדבר "על הכל, לפעמים כמעט עד זרא". בחורף שעבר, שכר הזוג בית בג'קסון הול בוויומינג. לדברי כמה אנשים הקרובים לבני הזוג, קלינטון תמרנה בין סקי לעבודה בניו יורק. ועדיין, הנסיעות היוו חומר בערה לצהובונים. "אנחנו חיים בתרבות של רכילות ובידור, ונראה שצ'לסי קלינטון היא לא רכלנית גדולה או בדרנית גדולה", אומר האנק שיינקופף, יועץ פוליטי דמוקרטי שעבד עם קלינטון האב. "היא אדם מאוד רציני".

הזוג קלינטון-מזבינסקיצילום: רקס

המפלגה מצפה

ב-2009 עזבה קלינטון את עבודתה בקרן הגידור וצללה חזרה לתוך החיים האקדמיים, בלימודים לתואר שני בבריאות הציבור באוניברסיטת קולומביה. שנה לאחר מכן היא החלה לעבוד בתור עוזרת לראש התוכנית "Global Network University" באוניברסיטת ניו יורק, שמטרתה להקים קמפוסים מקושרים הדדית ברחבי העולם. באוניברסיטת ניו יורק קלינטון הובילה גם יוזמות בין-דתיות לקירוב בין סטודנטים מוסלמים ויהודים - עבודה צדדית שחבריה אומרים שהונעה על ידי נישואיה למזבינסקי היהודי. קלינטון נוהגת לבקר בכנסיה המתודיסטית.

אבל היא ביקשה להוסיף מרכיב ציבורי לעבודה האקדמית שלה. "כמו בכל החלטה, דיברתי עם סבתא שלי על זה, והיא אמרה לי את מה שתמיד היתה אומרת - שהחיים זה לא מה שקורה לך, אלא מה שאתה עושה עם מה שקורה לך", אומרת קלינטון. לפני החתימה עם אן-בי-סי, "דיברתי עם הרבה אנשים במהלך הקיץ והסתיו, פניתי אליהם כדי לקבל עצות ורעיונות", אומרת קלינטון. כשהיא מביטה החוצה דרך חלונות המכונית על נוף ילדותה בליטל רוק - לפני הבית הלבן, השערוריות והפפראצי - היא מדברת שוב על סבתה. "הלוואי שהייתי יכולה לשתף אותה בזה", אומרת קלינטון. "אני אסירת תודה על כך שאני יכולה לדבר על זה עם אבא שלי. אני לא יכולה לדבר עם אמא שלי כי היא בבורמה".

ככל שהקמפיין לבחירתו מחדש של הנשיא אובמה מתחמם, קלינטון תצטרך קרוב לוודאי לצמצמם את העיסוק בחדשות לטובת התגייסות לעזרה בגיוס כספים לקמפיין. אחד היועצים אומר שהיא תעזור לנשיא "ב-100 אחוז" במסע הבחירות. קפוס אומר שבחדשות אן-בי-סי ידונו מראש בכל פעילות פוליטית של קלינטון, כפי שעושים ברשת עם כל העובדים. קלינטון חתומה עם הרשת על חוזה לתקופה של שלושה חודשי ניסיון, שלאחריה יחליטו שני הצדדים על ההמשך.

גורם נוסף המאיים על בחירותיה של קלינטון הוא מצבו הבריאותי של אביה. לקלינטון האב היסטוריה של בעיות לב, כולל ניתוח מעקפים מורכב (ארבעה מעקפים) שעבר ב-2004 וסיבוכים נלווים. בהיותה בת יחידה, קלינטון מוכרחה לחשוב על המשך מורשתו של אביה. "אף אחד לא רוצה לחשוב על זה, אבל היא הגורם המשמעותי השלישי במשפחה, ועם זה באה אחריות", אמר יועץ ותיק למשפחת קלינטון.

בשנה הבאה הילרי קלינטון אמורה, לדבריה, לעזוב את תפקידה. זאת תהיה הפעם הראשונה בחייה של צ'לסי קלינטון שבה אף אחד מהוריה איננו נושא במשרה ציבורית. המחשבה הזאת מסעירה כמה דמוקרטים, המצפים למועמדת צ'לסי קלינטון. באוקטובר, הבלוג "Talk of the Sound", הפועל מניו רושל שבניו יורק, דיווח שקלינטון ביקשה להתמודד על המושב בקונגרס של הנציגה ניטה מ' לואי. דובר מטעמה של קלינטון מסר כי לקלינטון לא היה שום עניין בהתמודדות על התפקיד, אבל זוהי הכחשה שאנשים מאזנים כנגד ההיסטוריה המשפחתית שלה (לואי ציינה כי היא מתכננת להתמודד שוב ב-2012). "האם המפלגה הדמוקרטית תוכל להשתמש במישהי כמו צ'לסי קלינטון?", שואל היועץ הדמוקרטי שיינקוף. "היא חכמה, היא מקסימה, והיא נושאת את שם המשפחה קלינטון". *

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ