חבורה שכזאת

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ארבעה חברים, "חבורת הקנדי בר", מופיעים בסרט "נובמבר 08" שבו הם מסיימים תיכון, מטיילים בחו"ל יחד, מתגיייסים ועוברים את שירותם הצבאי. אבל "נובמבר 08" שישודר הערב בערוץ יס דוקו, הוא לא בדיוק סרט התבגרות, ולא בדיוק סרט על ארבעה חברים. אלו אלמנטים שקיימים בו, אבל לא רק. "נובמבר 08" הוא גם סרט על החברה הישראלית, ונסקרת בו בעדינות יחסה לצבא, לכיבוש ולמדינה, כפי שהם משתקפים בארבעת הצעירים.

אמיר הוא התלמיד המצטיין שנהפך לחייל מצטיין ולקצין. הוא ועדי, המצחיקן שבחבורה, מתגייסים לתותחנים. אוריין עזב את התיכון אחרי שלא השתלב. הוא משוכנע שהמסגרת הצבאית תהיה לו טובה, אבל מהר מאוד אחרי שהוא מתגייס לנח"ל, הוא כבר מקווה ש"השלוש שנים האלה יעברו מהר". גם שפירא, שלא ממש אכפת לו לאן הוא ילך, מתגייס לנח"ל. לפחות בהתחלה הארבעה מוציאים שורת קלישאות שרק צעירים להוטים, מושפעים מלחץ חברתי ומכוחה של הקבוצה, מסוגלים לומר ברצינות כזאת.

אלא שהקרעים מתגלים ככל שהחודשים עוברים. אוריין נשבר, נפקד ונשפט. חבר אחר מספר על מחסומים ומעצרים, צוחק מסיטואציה שנשמעת איומה ואז מרצין, מודה ש"מי שעושה את זה שנתיים נהיה דפוק". שניים אחרים, שנמצאים יחד באימון, מתקשים להכיל את תחושת חוסר האחריות שהם חשים לנוכח מעשיהם, כשהיא ניצבת מול אמירות דומות בסיטואציות אחרות בהיסטוריה. מלבד אמיר הם הולכים ונשברים, כל אחד מבקש להפסיק להיות לוחם, לא לשרת בגבול עזה, להשתחרר באמצעות מפגש עם קב"ן.

אי אפשר שלא להרהר בשינוי האדיר שקרה. מי שהיה פעם מקור לגאווה והצטיינות הופך למי שמצטדק ומגונן על בחירתו - להיות קצין. את זה הוא עושה מול מי שפעם היו חרפת החברה ורואים עצמם היום כצודקים. גם הצופה נותר מהרהר בשאלות האלה.

"נובמבר 08". יס דוקו, 22:00

תגובות