יועצו של נתניהו: "לא כל תוכנית ריאליטי בערוץ 10 היא שמירה על הדמוקרטיה"

השר ישי קורא לראש הממשלה למנוע את סגירת הערוץ: "לא מפטרים מאות אנשים בשביל 60 מיליון שקל. זה יגרום סבל למשפחות"

ברק רביד
אופיר בר-זהר וגילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
אופיר בר-זהר וגילי איזיקוביץ

ראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, יועז הנדל, הגן על החלטת ועדת הכלכלה שלא לאפשר דחיית חובות לערוץ. "אפשר להתווכח אם המדינה צריכה לתמוך בערוץ שיש לו חובות", אמר הנדל. "אבל לא כל תוכנית ריאליטי בערוץ 10 היא שמירה על הדמוקרטיה הישראלית".

הנדל דחה את טענות כלי התקשורת כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל להגבלת התקשורת ופוגע בדמוקרטיה. "עושים שיח אימים בפרהסיה", אמר הנדל בערב עיון במכון ז'בוטינסקי בתל אביב. "אבל אף אחד לא שם לב שהאשמות כאלה נגד ראש ממשלה אפשריות רק בדמוקרטיה שבה התקשורת יכולה להגיד מה שהיא רוצה".

לדברי הנדל, לשכת ראש הממשלה אינה מעורבת במהלכים בעניין ערוץ 10 "למרות הדימוי של משיכה בחוטים וקונספירציות". הנדל גם דחה את הטענות כאילו לשכת ראש הממשלה מנסה להדיח את העיתונאי רביב דרוקר מתפקידו בערוץ 10. "יש מרחק רב בין המציאות לתיאוריות הקונספירציה".

שלשום החליטה ועדת הכלכלה של הכנסת שלא לדחות את מועד תשלום חובות הערוץ (כ-60 מיליון שקלים). תוקף זיכיון הערוץ יפוג ב-27 בינואר הקרוב. מנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי, אמר כי ימליץ לבעלי המניות להתחיל בהליך הורדתו מהמסך.

יועז הנדל. "יש מרחק רב בין המציאות לקונספירציה"צילום: ניר קידר

מי שהתגייס בימים האחרונים למען הערוץ הוא שר הפנים אלי ישי. בפגישה עם נתניהו שלשום לאחר ההצבעה, אמר ישי כי "לא מפטרים מאות אנשים בשביל סכום כזה, זה יגרום סבל להרבה משפחות". השר קרא לראש הממשלה לבחון שוב את העניין ולמנוע את סגירת הערוץ.

גורמים בענף הטלוויזיה מעריכים כ-2,000 עובדים בענף עלולים לאבד את עבודתם אם ערוץ 10 ירד מהמסך. לצד פיטוריהם של עובדי הערוץ וחברת החדשות שלו, סגירתו תפגע גם בחברות הפקה חיצוניות, אולפנים וספקי שירותים.

לערוץ 10 כ-500 עובדים, 350 בחברת החדשות וכ-150 בערוץ, שייאלצו לחפש עבודה אחרת בשוק מתכווץ. ההיצע הגדל של מחפשי עבודה עלול לפגוע במשכורות הקיימות בענף, שאינן גבוהות מ-10,000 שקלים עבור רוב העובדים.

ואולם לא רק העובדים של ערוץ 10 וחברת החדשות שלו ייפגעו. רוב התוכניות שעל המסך מופקות בידי חברות הפקה חיצוניות. גודל הצוותים לכל תוכנית משתנה, אולם מפיקים ואנשי תעשייה מעריכים כי בטווח הבינוני והרחוק ימצאו עצמם כ-2,000 איש ללא עבודה.

"אם ערוץ 10 נסגר אנחנו נפטר באופן מיידי כ-40 עובדים", אומר יואב פרץ, מנכ"ל אולפני הרצליה, המפיקה לערוץ את תוכנית הבוקר. "תוך כמה חודשים נצטרך לפטר עוד 60 או 70 עובדים. במעגלים החיצוניים של הערוץ עובדים בערך 1,500 עובדים שבסופו של דבר ילכו הביתה".

גורם בחדשות 10 מוסיף: "יש המון גופים שתלויים בנו, חברות שמתעסקות בסאונד, בתפאורה, במצלמות ואפילו חברות מוניות וקייטרינג. יש ספקים שעובדים רק אתנו וזה קיים בעיקר בפריפריה. גם הם יצטרכו לסגור".

בתחילת חודש הבא צפויים נתניהו והערוץ להיפגש בשני משפטי דיבה שונים - פרשת ביבי טורס ופרשת תורמי נתניהו בפריימריז. בשני המקרים מדובר בתחקירים של עיתונאי הערוץ רביב דרוקר. הסכום הכולל של התביעה בשתי הפרשות הוא כ-4.5 מיליון שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ