תלונה: מנהל קול ישראל עובד באופן פרטי ללא היתר

נציבות שירות המדינה חוקרת תלונה לפיה מיקי מירו עבד בשנים האחרונות במסגרות חיצוניות כמרצה ומנחה אירועים מבלי שקיבל אישור

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

נציבות שירות המדינה מבקשת מרשות השידור להסביר אם עובד מנהל הרדיו, מיקי מירו, בכמה וכמה עבודות חיצוניות, ללא היתר ותוך עבירה על נוהלי הנציבות ורשות השידור. על פי תלונה שהגיעה לפני כשבועיים למנהל אגף החקירות בנציבות, נתי לויט, עבד מירו בשנים האחרונות בשורה של מסגרות כמרצה, מבלי שניתן לו אישור, והפעיל בלוג אישי ואתר אינטרנט, בו נכתב גם על ענייני הרשות. בשני המקרים מדובר כביכול בעבירות משמעת ובהפרה חריפה של ההוראות.

מירו עובד ברשות השידור מאז 1978, ומשמש שדרן בכיר, המזוהה במיוחד עם סיקור חברתי וסביבתי. פרט להיותו מנהל קול ישראל הוא עורך ומגיש את התוכניות "שעת חברה" ו"בדרך אל הטבע", ועורך יומני חדשות. סביב מינויו לתפקיד המנהל ביוני האחרון התגלעו חיכוכים וויכוחים, אחרי שבחירתו סומנה כמונעת ממניעים פוליטיים, ולאחר שבעבר פוטר מתפקיד מנהל חטיבת החדשות על ידי מנכ"ל הקודם ברשות, מוטי שקלאר.

מנהל קול ישראל, מיקי מירו. לפי התלונה עבד בכמה מסגרות כמרצה והנחה שורה של אירועיםצילום: אליהו הרשקוביץ

העבירות לכאורה מתוארות בתלונה מפורטת שהוגשה בתחילת החודש ללויט, והועברה לדברי הנציבות למנכ"ל רשות השידור, יוני בן מנחם, לפני כשבוע. נוהלי רשות השידור בעניין עבודה פרטית קובעים כי "אין עובד רשאי לעסוק בכל עבודה פרטית מחוץ לתפקידו, אלא אם קיבל היתר בכתב". על פי התלונה הנבדקת בימים אלו, למירו לא היה היתר לעבודה פרטית אותה ביצע במשך שנים. יצוין כי על פי נוהלי רשות השידור לעבודה פרטית, עשוי היה מירו לקבל אישור לעבודותיו הפרטיות, אלא שלדברי מקורות ברשות השידור, הוא מעולם לא ביקש היתר לעבודה פרטית וגם לא קיבל כזה והדבר מהווה עבירת משמעת. עוד הוסיפו כי כאשר נשאל לפני כמה שנים על הדבר, במכתב בירור רשמי, הכחיש כי הוא עובד בעבודה פרטית.

בתלונה נזכר למשל תפקידו זה כמה שנים (וגם בשנה האקדמית הנוכחית) כמרצה באוניברסיטה העברית בקורס "התקשורת בשירות החברה", וכן, קורס בשם "יסודות הרדיו", שהעביר מירו במכללת אריאל בשנים 2009-2008. באותן שנים, לפי התלונה, העביר גם קורס במכללה החברתית-כלכלית בתל אביב. התלונה מציינת גם כי בכמה וכמה מקרים ראיין מירו גורמים הקשורים לעבודתו החיצונית כמרצה, או כלל גורמים כאלו כמרואיינים בתוכניות שערך.

בתלונה מצוינות עבירות נוספות לכאורה על ההוראות בעניין עבודה פרטית. מירו הוא עורכו של אתר המאמרים "כותרת אזרחית" בו פרסם בעבר מאמר הקורא לפזר את הכנסת בתקופת ממשלת אולמרט, וגם מחזיק בבלוג אישי, בו פרסם בעבר דברי ביקורת על הרפורמה ברשות, שכעת הוא חלק מהמנהלים הפועלים להגשימה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

התלונה מפרטת עוד שורה ארוכה של עבודות פרטיות כמנחה פאנלים ואירועים. אחד האירועים התקיים לאחר פרסומו של נוהל העבודה הפרטית האחרון שהופץ ברשות השידור ולפיו: "עובד הרשות אינו רשאי לעבוד בכל עבודה, גם אם אינה מכניסה שכר, ואין הוא רשאי לעסוק בכל צורה שהיא בשום עסק, אם יש בכך ניגוד עניינים עם תפקידו או עם עבודתו ברשות או אם עלול להיווצר מצב כזה".

מנציבות שירות המדינה נמסר כי: "התלונה הועברה לבדיקתו והתייחסותו של מנכ"ל רשות השידור". עוד הסבירו בנציבות כי צעד זה הוא הראשון בעת פתיחת חקירה. מרשות השידור נמסר: "לא ידוע לנו על תלונה". מירו לא מסר תגובה לדברים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ