עוד שש דקות של כלום

מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורן שריר

הישראלי הממוצע צפה השנה בשש דקות טלוויזיה יותר מאשר בשנה שעברה. זה נתון מעניין. מה, מבחינה טלוויזיונית, היה חסר לצופה שלא היה לו ב-2010? שש דקות של "סברי מרנן"? או אולי ארבע דקות מ"הכבוד של מרציאנו" ושתיים של התימניות מ"המירוץ למיליון"? כל הדוגמאות הנ"ל לקוחות מקאדר היצירה המקורית של השנה האחרונה משום שעל פי הנתונים ששחררה ועדת המדרוג, רוב הישראלים נצמדים בעיקר לערוצים 1, 2, ו-10.

זה אולי הנתון המעניין ביותר בים הסטטיסטיקה שנחשפנו אליו. הישראלים, שרבים מהם מחוברים לשירותי כבלים או לווין, נהנים מהאפשרות לצפות בטלוויזיה הטובה בעולם. רוב סדרות האיכות נרכשות על ידי יס או הוט ולאחרונה הן משודרות בהפרש של ימים ספורים מהשידור המקורי שלהן. הסדרות האיכותיות ביותר באמריקה (מלבד "בוס") נמצאות במרחק זפזופ קצר, ועדיין, הישראלי מעדיף לצפות ב"מעושרות" מאשר ב"מד מן", ב"כלבוטק" מאשר ב"רוק 30".

ההעדפה הזאת מעידה, יותר מכל דבר אחר, על הפסיביות של הצופה הישראלי, על הקיבעון שלו והחשש לנסות דברים חדשים. צופים רבים מתלוננים ש"אין מה לצפות" אבל הם לא באמת נותנים צ'אנס לתוכניות נהדרות שמוצעות בערוצים השונים. בסופו של דבר הם יעדיפו להישאר בבית הנעים והמוכר והמשעמם, בדיוק כמו שרבים מהם רצים לקנות קפה עלית ושקיות במבה בחנויות ישראליות בניו יורק.

אבל כל התלונות על הטלוויזיה הישראלית של השנה האחרונה מיותרות משום שהשנה הבאה עלינו לרעה, מבשרת על קיפאון כספי ומחשבתי גדול מזה שידענו. נראה שהולך להיות פה רע מאוד. כמו שאומרים בסדרה הנהדרת "משחקי הכס": "החורף מגיע". והוא מגיע עצבני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ