בלי הכוכבים שנשארו בחוץ: על המועמדויות לגלובוס הזהב

ברשימת המועמדויות לטקס בלטו השנה בהעדרן קומדיות ודרמות מצוינות ("לואי", "שובר שורות"), לעומת כאלה שהתברגו פנימה למרות חולשתן ("גלי")

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בחמישי האחרון הוכרזו המועמדים לפרס גלובוס הזהב ה-69 במספר, שיתקיים ב-15 בינואר הקרוב (וישודר בערוצי יס בלבד), וכמו תמיד בהכרזות שכאלה - ההחלטות שנויות במחלוקת. כך למשל ההתעלמות מלואי סי-קיי עם תוכניתו הגאונית "לואי" (שממנה מתעלמים גם גורמי השידור בישראל). העונה השנייה של "לואי" ב-FX השנה היתה טובה עוד יותר מהראשונה, כשבתוך ההומור המעולה והבוטה שזורות הסתכלויות צלולות על החיים המודרניים, שלעתים שוברות את הלב ממש.

לואי סי-קיי מציע אלטרנטיבה טלוויזיונית. הן בזכות התוכנית המשובחת שבעצם לא משויכת לשום ז'אנר עכשווי - כי היא לא בדיוק קומדיה, ולא בדיוק דרמה קומית סביב סטנדאפיסט, כמו "תרגיע", אלא תוכנית על כלום ועל הכל; הן משום שבמסגרת תוכניתו הופיע לואי, למשל, בפני חיילים אמריקאים בעיראק ובאפגניסטן - מעשה נדיב ונדיר של מי שאינו מאמין במלחמה ובכל זאת תומך באנשים המסכנים את חייהם למען מטרה נעלה בעיניהם; והן משום המהלך פורץ הדרך שלו, כשעקף לפני כחודש את התיווך של ערוצי הכבלים והעלה לאתר שלו, במחיר שווה לכל נפש, הופעת סטנד-אפ שלו בתיאטרון ביקון בניו יורק (ההופעה באתר היא בת שעה, המקורית נמשכה שלוש שעות) - יוזמה בעלת פוטנציאל לשנות את פני הטלוויזיה (ראו מסגרת).

. לואי סי-קיי (מימין) ב"לואי"

קטגוריות הדרמה והקומדיה מלאות השנה במועמדויות לסדרות חדשות - אף על פי שעונת הסתיו לא התאפיינה ביותר מדי חומר טוב. בכלל, "גלובוס הזהב" נהנית בשנים האחרונות להכתיר סדרות חדשות בניסיון להתנער מהתדמית המיושנת שלהם ומהנטייה לבחור שוב ושוב ב"פרייז'ר" (אך השנה יש להם הזדמנות לזכות את קלסי גראמר על תפקידו ב"בוס"). לניסיון הזה יש מחיר: כך קורה שסדרה משובחת כמו "שובר שורות" אינה בין המועמדויות (אף שהשחקן הראשי בריאן קרנסטון מועמד לפרס השחקן הטוב בדרמה) - בעוד "סיפור אימה אמריקאי" הפחות בולטת נכנסה אליה; וכך קורה ש"רוק 30" המצוינת-תמיד אינה ברשימה (טינה פיי מועמדת לפרס השחקנית הטובה בקומדיה) - אבל "נערה חדשה" המרגיזה, נמצאת גם נמצאת.

מועמדותה של "הומלנד" (ושל שני שחקניה הראשיים קלייר דיינס ודמיאן לואיס), הגרסה האמריקאית לסדרה הישראלית "חטופים" והסדרה המדוברת ביותר העונה בטלוויזיה האמריקאית (ובעלת סיכויים טובים לזכות), הביאה נחת ליוצרים מעבר לים. "בוס", דרמה פוליטית עם קלסי גראמר שקהל צופיה הצטמצם עד מאוד (250,000 צופים באחד הפרקים האחרונים), יכולה רק להרוויח מעצם המועמדות שלה, וגם "סיפור אימה אמריקאי" של רשת FX מאת היוצר ריאן מרפי ("גלי"), עם קוני בריטון ("אורות ליל שישי"), התברגה כאמור לרשימה. לצדן נבחרו שתי סדרות נוספות של HBO שהן יחסית חדשות - "אימפריית הפשע", על תקופת היובש באטלנטיק סיטי, שהיו לה שתי עונות, ו"משחקי הכס", פנטסיה היסטורית עם הפתעות למכביר, שמעריציה מצפים בכיליון עיניים לעונתה השנייה.

. "מחלקת גנים ונוף"

המפסידות הגדולות של הטקס הזה הן רשתות השידור האמריקאיות הגדולות, שכמעט אין להן ייצוג בקרב המועמדויות, אפילו לא ל"האשה הטובה" (השחקנית ג'וליאנה מרגוליס נוכחת ברשימת השחקנית הטובה). עיון ברשימת הדרמות מלמד שערוצי הכבלים חולשים על רוב הפרסים החשובים. לא מפתיע שמתעלמים מ"טרמיי": היצירה המוסיקלית היפהפייה של דייוויד סיימון על ניו אורלינס, אינה חודרת ללב מחלקי הפרסים ממש כשם ש"הסמויה" לא מצאה את דרכה אליו (אבל השנה דומיניק וסט, שגילם את ג'ימי מקנולטי ב"הסמויה" מועמד על תפקידו בדרמה הבריטית הנהדרת "השעה"). אם כבר סדרה של HBO - היה עדיף לראות את "טרמיי" ברשימת הדרמות הטובות יותר מאשר את "אימפריית הפשע", שיכלה להסתפק במועמדויות לשחקניה.

אפשר אולי להבין מדוע "סיפור אימה אמריקאי" התברגה לרשימה: כדי לרענן קצת את אופציות הבחירה. אבל את "גלי", סדרת המיוזיקל התיכוניסטית של אותו יוצר, צריך היה להוציא מרשימת הקומדיות, במיוחד משום שהיא תפסה מקום חשוב של "לואי" וגם של "קומיוניטי" המעולה (שרשת אן-בי-סי מתעמרת השנה בה ובצופיה במיני חופשות לא מוסברות). גם המועמדויות האחרות לא מלהיבות דיין: בסדרה "נערה חדשה" עם זואי דשאנל, המועמדת לפרס אף היא, הנערה ועיניה הכחולות משתובבות במאמץ גדול מדי. "Enlightened", סדרה מעוטת צופים ומעוטת באזז של HBO עם לורה דרן (המועמדת לפרס אף היא) היא על אשה עם נטייה להרס עצמי החווה הארה רוחנית ומחליטה לענות את כולם בעקבותיה. זה נשמע טוב אך הסדרה עוררה מעט מאוד עניין.

הקו-פרודוקציה הבריטית אמריקאית החביבה "אפיזודס" (עיבוד אמריקאי לסדרה בריטית) עם מאט לה בלנק מ"חברים" היא נוכחות נחמדה ברשימת המועמדויות לקומדיה, ו"משפחה מודרנית" היא מועמדות מתבקשת (אך לא מתבקש שתזכה, גם משום שכבר זכתה לאחרונה וגם משום שכבר אינה מצדיקה את הפרס כבעבר). ובכל זאת, ראוי היה יותר לראות בקטגוריה זו את "רוק 30" ואת "מחלקת גנים ונוף" - אחת הקומדיות הכי מדוברות השנה, ובצדק (איימי פולר, למרבה המזל מועמדת לפרס השחקנית הקומית הטובה).

רשימת השחקנים פיצתה במקרים רבים על הבחירות בקטגוריות של הסדרות (חבל שסטיב קארל לא מועמד על תפקידו כבוס היוצא של "המשרד"), ובכל זאת השאלה חייבת להישאל - מי זאת קאלי תורן ומה היא עושה בקטגוריית הדרמה עם הסדרה Necessary Roughness?

רשימת המועמדויות

* דרמה: "אימפריית הפשע", "משחקי הכס", "סיפור אימה אמריקאי", "בוס", "הומלנד"

* קומדיה: "אפיזודס", "גלי", "משפחה מודרנית", "נערה חדשה", Enlightened"

* מיני סדרה או סרט לטלוויזיה: "סינמה וריטה: משפחה אמריקאית", "אחוזת דאונטון", "השעה", "מילדרד פירס", "גדולים מכדי להיכשל"

* שחקן בדרמה: סטיב בושמי ("אימפריית הפשע"); בריאן קרנסטון ("שובר שורות"), קלסי גראמר ("בוס"), ג'רמי איירונס ("בורג'ס"), דמיאן לואיס ("הומלנד")

* שחקנית בדרמה: קלייר דיינס ("הומלנד"), מירל אנוש ("ההריגה"), ג'וליאנה מרגוליס ("האשה הטובה"), מדלן סטואו ("Revenge"), קאלי תורן (Necessary Roughness)

* שחקן בקומדיה: אלק בולדווין ("רוק 30"), דייוויד דוקובני ("קליפורניקיישן"), ג'וני קלגי ("המפץ הגדול"), תומאס ג'יין ("מצויד"), מאט לה בלנק ("אפיזודס")

* שחקנית בקומדיה: לורה דרן ("Enlightened"), זואי דשאנל ("נערה חדשה"), טינה פיי ("רוק 30"), לורה ליני ("מזל סרטן"), איימי פולר ("מחלקת גנים ונוף")

התרגיל שעשה לואי לערוצים

כחודש אחרי הופעת הסטנד-אפ של לואי סי-קיי בתיאטרון ביקון בניו יורק, עלה המופע באתר שלו, בשבת לפני עשרה ימים. תמורת חמישה דולר יכול היה כל אחד לצפות במופע (שאמנם היה קצר יותר מהקודם, ובכל זאת מהנה). כעת מדווחים כי היוזמה הזאת כבר הכניסה לכיסיו 200 אלף דולר, והמכירות עוד לא פסקו.

לאחר שעבד עם ערוצים כמו HBO, שואוטיים וקומדי סנטרל, החליט הקומיקאי-תסריטאי-במאי המהפכני לחדש גם בתחום זה ולוותר הפעם על גורמי התיווך המקובלים. המעשה שלו מעורר כעת תהיות בקרב יוצרים ומבקרים: האם הוא הגה מודל עסקי חדש? בינתיים נדמה כי רק אם אתה כוכב טלוויזיה מוכר כלואי, ומעלה סטנד-אפ מבוקש במיוחד, התשובה היא חיובית.

למעריצים מספר לואי באתר, כי בינתיים ההכנסות הן פחותות ממה שהיה מקבל מערוץ שידור. הוא מפרט את הכנסותיו מהמופע הזה עד הסנט האחרון, ובסוף גם מסתייג: "אני שומר לעצמי את הזכות לחזור בי מכל מה שאמרתי והבטחתי, ולחתום עם גוף גדול על עסקה שתכניס לי מלא ג'ובות והכל יהיה על חשבונכם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ