גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

המציאות, כך מתברר מהסדרה "אחרי 20 שנה", היא עניין הפכפך ובלתי יציב. רגע אתה חי במדינה מסויימת, בעלת אופי מסויים, משטר קשוח ומעמד, ורגע אחרי המציאות הברורה הזאת מתפוררת למרכיביה, מותירה חוסר ודאות.

את "אחרי 20 שנה", שהפרק הראשון שלה שודר אמש והשני ישודר הערב בערוץ 9 (ששת הפרקים הנותרים ישובצו במשך השנה) יצר מנכ"ל הערוץ, ליאוניד בלחמן.

היא נוצרה כמלאכת מחשבת לציון 20 שנה לעלייה מברית המועצות ועשויה כפאזל צפוף, רצוף מרכיבים ורגעים של דרמה אישית קטנה, ששופכים אור על אחד האירועים המכוננים של המאה הקודמת - נפילת ברית המועצות.

הפרק של אמש הניח את היסודות לקריסתו של הגוש הסובייטי: נתוני הרקע, הנסיבות, ההחלטה שקיבל מיכאיל גורבצ'וב והשלכותיה הידהדו ברחבי האימפריה לאורך שנים. הפרק שישודר היום הוא צעד לכיוון האישי יותר.

מתוך הסדרה

בלחמן משלב אירועים היסטוריים על רקע סרטי וידיאו משפחתיים ואישיים. טפטוף זהיר של יהודים שמבקשים לבדוק חיים במקום אחר.

דרך רשימת הסחורות המותרות והאסורות להעברה במכס מתבררת מידת הפניקה שבה היו שרויים השלטונות.

תמונת ההגירה, שנהפכת מטפטוף לזרם כבד, נעשית מוחשית מול מראות מאסיפות ארגונים ציוניים מצד אחד, והפגנות אנטי יהודיות ואנטי ישראליות מצד אחר.

כל אלו על רקע המשטר הנעלם, עשרות אלפי פליטים ממיעוטים אתניים שונים שנאספים במוקדים ברחבי המדינה ואנטישמיות גוברת.

"20 שנה אחרי" משלבת ראיונות עם מנהיגים לצד תמונות דומעות של פרידות מחברים ובני משפחה.

היא מסתיימת בהחלטה ובתמונת משפחתו של היוצר, הנפרדת מהסבא והסבתא, שנשארים "לחכות לאמריקה", ועולה על מטוס לישראל. את המשך הסיפור, הקליטה בארץ, ההשתלבות האטית ומכלול חוויות ההגירה, יספרו יתר הפרקים.

"אחרי 20 שנה". ערוץ 9, 20:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ