המלחמה באפגניסטאן בתחתית הסיקור התקשורתי בארה"ב

לפי "הפרויקט למצוינות בעיתונאות" של מכון המחקר "פיו", רק 2% מכל דיווחי החדשות שהיו השנה היו על אפגניסטאן

בריאן סטלטר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בריאן סטלטר, ניו יורק טיימס

מלחמת אפגניסטאן, שנמשכת כבר עשור, זכתה ב-2011 לסיקור מועט מאוד בתקשורת בארה"ב. לפי "הפרויקט למצוינות בעיתונאות" של מכון המחקר "פיו", רק 2% מכל דיווחי החדשות שהיו השנה בעיתונים, באינטרנט, בטלוויזיה וברדיו, היו על אפגניסטאן.

שישה עניינים אחרים קיבלו תשומת לב נרחבת: כלכלת ארה"ב, התסיסה במזרח התיכון, הקמפיין לקראת הבחירות לנשיאות ב-2012, רעידת האדמה, הצונאמי והאסון הגרעיני ביפאן, הריגתו של אוסמה בן לאדן בפקיסטאן, ותקרית הירי באריזונה, שבה נהרגו שישה בני אדם ונפצעה חברת הקונגרס הדמוקרטית גבריאל גיפורדס.

הנתונים התקבלו מהמעקב השבועי שמנהל הפרויקט אחר 52 עיתונים, אתרי חדשות, ערוצי טלוויזיה ותחנות רדיו. הפרויקט משתמש במדגם של מקורות כדי לבדוק מה ניצב בראש סדר היום החדשותי בארה"ב, ומה לא.

חיילים אמריקאים באפגניסטאןצילום: אי–פי

בסקירה לקראת סוף השנה שהתפרסמה בשבוע שעבר ציינו החוקרים, כי "לצד ירידה בסיקור המלחמה באפגניסטאן" היתה עלייה כללית בהיקף הסיקור של חדשות בינלאומיות, זאת בעיקר בשל המלחמה בלוב וההפגנות במצרים, תוניסיה ומדינות אחרות. רק 1% מכלל הסיקור החדשותי הוקדש לנסיגה האמריקאית מעיראק.

ההיקף הזעום של הסיקור מעורר ביקורת מעת לעת בארה"ב, במיוחד מצד מי שזוכרים את הסיקור האינטנסיבי של מלחמת וייטנאם. "חוץ מבשלבים הראשונים של המלחמה ב-2001-2002, התקשורת האמריקאית דיווחה מעט מדי על המלחמה", אומר ג'ון הנרהאן, לשעבר מנהל הקרן לעיתונות חוקרת (FIJ), במאמר שפרסם באוגוסט ב-Nieman Watchdog.

"למחסור הזה בדיווח - ולהסתמכות המוחלטת כמעט על קומץ כתבים - יש השלכות חמורות על האופן שבו המלחמה נתפשת בבית", כתב הנרהאן. "ככל שמספר העיתונאים קטן יותר, כך קטן מספר הדיווחים מיד ראשונה, שחיוניים כדי שהאזרחים יוכלו לגבש דעה מושכלת על המלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ