סיכום 2011 |

רשימת המתאבדים בריאליטי גדלה

המתמודדים בתוכניות ריאליטי שהתאבדו או ניסו להתאבד אחרי שהודחו הולכת ומתארכת ונהפכת לעניין כמעט צפוי

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

בסוף השבוע שעבר שודר פרק בסדרת הריאליטי "האופה הגדול הבא" של ערוץ טי-אל-סי האמריקאי, ובסופו שודרה כתובית לזכרו של וסלי דרדן, מתמודד בתוכנית שהודח ממנה ומת. מה שהפקת התוכנית לא סיפרה זה שדרדן התאבד כחודשיים קודם לכן. הטבח הצבאי ששירת בעיראק ירה לעצמו בראש לאחר שהודח בחודש אוקטובר שעבר. לא במקרה הסתירה ההפקה את הפרט הזה. התאבדותו של דרדן באה חודשיים בלבד לאחר שראסל ארמסטרונג, משתתף אחר בתוכנית ריאליטי, "עקרות בית אמיתיות", שם קץ לחייו. שני אלה הצטרפו לרשימה הולכת ומתארכת של משתתפי ריאליטי המואסים בחיים בסמיכות להשתתפות בסדרות האלה. לכתבה ב"פיפל" סיפר ארמסטרונג זמן מה לפני שתלה את עצמו כי "התוכנית דחקה את מערכת היחסים שלו ושל אשתו (אחת מעקרות הבית, ר"ק) לקצה".

התאבדות משתתפים בתוכנית ריאליטי היא תופעה טלוויזיונית נוראה מאין כמוה, שלא במפתיע נמשכה גם השנה, והיא קשורה באופן הדוק לז'אנר - שכמו תופעות הלוואי שלו, גם הוא לא נעלם. רשימת המתאבדים, ואלה שניסו להתאבד, מבין משתתפי הריאליטי אינה קצרה והיא משתרעת על פני כמה מדינות. בין המתאבדים: עורכת דין בכירה בפרקליטות, אב במשפחה יחידנית, מתאגרף צעיר וזמרת מבוגרת.

מצבת המתאבדים מונה בין היתר את ג'וזף קרניליה, המתמודד השני שהתאבד לאחר השתתפות והדחה מאחת מתוכניות הריאליטי של השף גורדון רמזי, המקפיד לחבוט ולעלוב בשפים שלו (לפניו התאבדה רייצ'ל בראון ב"מטבחי הגיהנום"); ופולה גודספיד, שהשתתפה באודישן ל"אמריקן איידול" והתאבדה ליד ביתה של השופטת פאולה עבדול.

בית הקברות של הריאליטי כולל גם את נג'אי טריפין, בן 23, שהשתתף ב"המתאגרף"; נייתן קלאטר מ"פרדייז הוטל 2", בן 26, קפץ אל מותו; קלי מקגי התאבדה לאחר שביקרה את המראה של אחותה דליז ויליאמס ב"אקסטרים מייקאובר"; ג'יימס סקוט טריל, שהשתתף ב"סופר נני", התאבד בירייה לאחר התוכנית; שריל קוזוויץ', תובעת בפרקליטות ברינו שבארה"ב, התאבדה לאחר השתתפות בתוכנית "Pirate Masters"; קרינה סטיוונסון, המתאבדת הצעירה ביותר בתוכנית ריאליטי, שמה קץ לחייה שבועיים לפני שעמדו לשדר את "קולוניה" בבריטניה; ג'ו אומירה, שהשתתפה ב"אח הגדול" הבריטית, ניסתה להתאבד לאחר שחבריה לתוכנית כינו אותה "בריונית וגזענית"; סיימון פוסטר, שהשתתף ב"אמא מחליפה" הבריטית, התאבד לאחר התוכנית שבה נראו היחסים הפתוחים שלו ושל אשתו. זמן קצר אחרי התוכנית, אשתו עזבה אותו לטובת חברתה ולקחה את הילדים. חבריו סיפרו כי היה נבוך מאופן הצגתו בתוכנית.

סימן לסכנה הנפשית שיש בז'אנר הזה, החושף אנשים המחפשים תשומת לב להשפלות פומביות, ניתן כבר בתוכנית הריאליטי הראשונה, "הרפתקה", מ-1997. בגרסה השוודית של מה שנהפך ל"הישרדות", התאבד המשתתף סיניסה סאוויג'ה לאחר שהודח. בעקבות המקרה הזה דרש המפיק מארק ברנט לקיים מבחנים פסיכולוגיים למשתתפי "הישרדות" הבאים "כדי למנוע את הישנות המקרים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ