הערב בטלוויזיה: קנרית מתוקה שלי

סרטו של רועי שר, שהתחקה אחרי קורות חייה של דמות בלתי ידועה כמעט בישראל, זמרת הרבטיקו רוזה אשכנזי

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

את הטרגדיה של ערוץ 1, השידור הציבורי, אפשר להבין במלואה רק כאשר האלטרנטיבה עומדת מנגד. מצד אחד, מדובר בגוף חסר תועלת לרוב, המבזבז כספי עתק ורחוק מלהשקיע בתוכן, כלומר בצופים, אפילו שבריר מהמינימום שנקבע לו בחוק. ככזה, תחושת היאוש וחוסר הציפייה שמלווה את הצופה נהפכה לכמעט מובנית. מצד אחר, ממדי הבזבוז, מה שיכול היה להיות, נהפכים בהירים דווקא כאשר משהו מבין הכספים הללו כן מושקע ומשודר. שידור ציבורי, כך מתברר, יכול להיות אלטרנטיבה אינטליגנטית, תרבותית, מעמיקה, אחרת.

"קנרית מתוקה שלי", הוא דוגמה לדיסוננס כזה. זהו סרטו של רועי שר, שהתחקה אחרי קורות חייה של דמות בלתי ידועה כמעט בישראל, זמרת הרבטיקו רוזה אשכנזי. שר, ולצדו שלושה מוסיקאים, יוצא למסע בעקבות תחנות חייה של מי שהיתה סופרסטאר, הדיווה של שנות ה-30, שחייה, גם כיום, מצטיירים בלתי נתפשים כמעט.

היא נולדה למשפחה יהודית בטורקיה ועברה כילדה לסלוניקי. את בנה היחיד, שילדה כשהיא בת 15 או 16, פגשה רק כשהיה בן 25, והיא כבר זמרת מפורסמת, כוכבת יצרית ונפש חופשייה. דרך הדמות הלא שגרתית נחשפת גם הרבטיקו, בלוז יווני-טורקי שצמח מחמארות, מאורות חשיש ובתי כלא. אשכנזי, שהותירה אחריה הקלטות של יותר מ-500 שירים, ראיונות ברדיו, בוודאי היתה מרוצה לשמוע את גרסאות החידוש שמנוגנת בסרט על אודותיה. כמה חבל שהוא, ויצירות אחרות כמותו, נדירים בנוף הטלוויזיה המקומית.

"קנרית מתוקה שלי". ערוץ 1, 21:45

בדרך למדיח

במה שנדמה כיקום טלוויזיוני אחר לגמרי, ובמקביל לסיפור קורותיה של אשכנזי, יחל טקס החורף המסורתי של ערוץ 2. הערב יחל שידור העונה הרביעית של האח הגדול וגם הפעם צפוי ספקטקל שידורי. המתמודדים יובלו בלימוזינות לבית המחודש, המנחים יתרגשו ובטטות הכורסא יוכלו להתרווח ולהתכונן לשלושה חודשים של עיסוק אובססיבי בחייהם הקטנים של אחרים.

"האח הגדול". ערוץ 2, 21:00

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ