הערב בטלוויזיה: לחנך את דידי ריקס

הסרט הדוקומנטרי שצילמה מיליונרית מניו יורק שחלתה בסרטן השד מדגיש את השילוב הקטלני של סרטן ועוני

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

אם היתה דוגמה השנה לכך שכסף לא מנצח את מחלת הסרטן היה זה מותו של סטיב ג'ובס, מנכ"ל ומייסד אפל. אך הסרט "לחנך את דידי ריקס", המשודר הערב ביס דוקו, על מיליונרית מניו יורק שעקב גידול סרטני נאלצת לעבור כריתת שד כפולה, מדגיש כי כסף וביטוח רפואי בכל זאת יכולים להציל חיים.

בתחילת הסרט ריקס, בת 39, מספרת לצופים כי לקתה בסרטן שד בשלב 2 של המחלה והחליטה לתעד את תהליך הטיפול וההחלמה. ריקס היא אשה עם ממון וקשרים רבים. היא מופיעה בתחילת הסרט בהופעה של "איירוסמית", אחרי ששילמה 400 אלף דולר רק כדי לעלות לבמה. ריקס היא אשה שלא נולדה עם כפית של כסף בפה. היא באה ממשפחה מפורקת בדרום ארצות הברית, "שלב אחד מעל ‘זבל לבן'", להגדרתה. היא עזבה את הבית כדי לעבוד כבר בגיל 13. היום היא חיה בדירת פנטהאוס שמחירה 14 מיליון דולר, והיא מתפרנסת מלגייס מיליונים ממיליארדרים בקרנות גידור.

היא מחליטה לתעד את חייה מרגע שהתבשרה על המחלה מחשש ששני בניה לא יזכרו אותה. את הסרט, ששודר בערוץ HBO והוקרן בפסטיבל טרייבקה, ביים פרי פלץ בשנה שעברה. אחרי ניתוח הכריתה, שבו מתברר כי אין גרורות, ובמהלכו השתילו לה שתלים, היא מתחילה לקבל חשבונות מבית החולים ומבינה עד כמה בת מזל היא שיש לה כסף לשלם אותם. עוד היא מסיקה שלנשים עניות אין הסכום הזה. ריקס נפגשת עם ד"ר הארולד פרימן, מהמרכז לסרטן ע"ש ראלף לורן. הוא מחזק את תחושתה שהשילוב של סרטן ועוני הוא קטלני. "כשאתה עני אין לך גישה לרפואה מונעת", הוא אומר לה. "אנשים מתים כי הם עניים ולא מבוטחים. זאת לא סוגיה רפואית, אלא סוגיה מוסרית".

היא מתחברת עם סינתיה דודסון, אשה אפרו-אמריקאית, שהתקשתה לשלם את החשבונות שלה וריקס עזרה לה כלכלית. אך לשווא. חשיבותו של הסרט הוא לא רק מושא התיעוד שלו אלא המידע הפשוט הנמסר דרכו, לרוב בכתוביות, ועיקרו כי "לנשים אפרו-אמריקאיות סיכוי של פי 5 עד 8 למות מסרטן השד מאשר זה של נשים לבנות".

"לחנך את דידי ריקס". יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ