פסטיבל הזמר והפזמון חוזר לערוץ הראשון

לפי יו"ר רשות השידור, מדובר במעין תשובה "פחות נוצצת ופחות מסחרית" לכוכב נולד. ביקורת על הליך בחירת הנציג לאירוויזיון

אורי זר אביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי זר אביב

על רקע ההחלטה לבטל את תחרות הקדם אירוויזיון ולבחור את הנציג הישראלי לתחרות האירופית באמצעות ועדה מצומצמת, הוחלט ברשות השידור להחזיר תחרות זמר אחרת - פסטיבל הזמר והפזמון, שהתקיימה בין 1960 ל-1980. ברוב שנות קיומו, הפרס לזוכים ב"פסטיבל הזמר והפזמון" (פסטיבל הזמר העברי) היה פרס כספי, אך בשנת 1978 שונה הפרס, כך שהאמן ששירו הגיע למקום הראשון נבחר לייצג אתו את ישראל בתחרות האירוויזיון של אותה השנה.

התכנון ברשות השידור הוא להפיק אירוע טלוויזיוני שהוא "פחות נוצץ ופחות מסחרי" מתוכניות הריאליטי המוזיקליות בערוצים המסחריים, אמר יו"ר רשות השידור, אמיר גילת, ל"הארץ". פסטיבל הזמר המתחדש לא ינסה להתחרות בתוכניות עתירות התקציב כגון "כוכב נולד" ו"בית ספר למוזיקה", הסביר גילת. "זה יהיה פחות צהוב ויתאים לשידור הציבורי".

המטרה מאחורי החזרתו של הפסטיבל, לפי גילת, היא "לתת במה ראויה לאמנים ושירים שהתגלו בתחרויות הקדם אירוויזיון של השנים האחרונות, אך שלא התאימו לאופי האירופי של האירוויזיון, בשל אופיים המקומי". מבחינה מוזיקלית, לא ברור עוד כיצד יתאפיין "הזמר העברי" החדש. הרעיון נכון לעכשיו הוא שילוב של תמלילים ישנים ושירים חדשים ומקוריים, אך הפורמט רחוק מלהיות סופי.

מאיה בוסקילה. ברשות מכחישים את הדיווחים שלפיהם היא נבחרה לנציגה לאירוויזיוןצילום: אלון רון

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

חזרתו של "פסטיבל הזמר והפזמון" לא תהווה מסלול לתחרות האירוויזיון, כפי שהיתה בעבר לתקופה קצרה. גם התגמול למנצחים בה אינו ידוע עוד.

לאור השינויים הצפויים בהנהלת הטלוויזיה לא ברור מתי יתקבלו ההחלטות בעניין. כזכור, בימים אלו מנהל את הערוץ הראשון מושון מצליח, המכהן בתפקיד במינוי בפועל. מצליח משמש בתפקיד עד לאיושו במשרה קבועה, אולם מכרז פנימי שהתנהל לתפקיד לא הוליד מינוי קבוע, לאחר שוועדת המכרזים קבעה כי לא נמצא מועמד ראוי מבין אלו שהגישו את מועמדותם. לפני כמה שבועות נערך מכרז פנימי-חיצוני לתפקיד, אך גם בו לא נבחר מועמד. כעת אמורה רשות השידור לאייש את התפקיד באמצעות ועדת איתור, שתבחר מנהל קבוע.

בימים האחרונים נשמעה ביקורת על ההתנהלותה של רשות השידור בבחירת הנציג הישראלי לארוויזיון 2012. חרושת השמועות בתקשורת מדברת על מועמדויות אפשריות של ג'ולייטה, שמנהלה אישר את הדברים, וכמו כן של הזמרים עומר אדם, רוני דלומי, נינט טייב, עידן רייכל ומירי מסיקה. ברשות השידור הכחישו דיווחים שלפיהם הוועדה כבר החליטה על מאיה בוסקילה כנציגה לאירוויזיון הקרב, וטענו כי טרם התקבלה החלטה. בנוסף נמסר מרשות השידור כי הוועדה המקצועית, ובראשה נציג איגודי האמנים, יעקב נווה, ממשיכה בעבודתה, ושמות שאר חברי הוועדה לא יפורסמו לפני שתגיע להחלטה סופית. תחרות האירוויזיון תתקיים בחודש מאי בבאקו שבאזרבייג'ן.

יו"ר רשות השידור גילת. שילוב תמלילים ישנים ושירים חדשיםצילום: מיכל פתאל

מבקרי ההחלטה לבטל את קדם האירוויזיון טוענים כי מדובר בתוצאה של ביטול ההסכם בין חברת ההפקות של חיים סלוצקי לרשות השידור. נכתב כי הסיבה לכך שהבחירה הוקדמה מסוף ינואר לעכשיו, היא כי בוסקילה נוסעת ב-11 בפברואר לצילומי "חי בלה לה לנד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ